| Duudy a întrebat:

Credeti ca exista D-zeu?big grin Credeti tot ce se spune in Biblie de ex:despicarea Marii Rosii de catre Moise si alte chestii din astea thinking Argumentati big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista cu adevarat. Orice casa este construita de cineva. Daca ti s-ar fi spus ca s-a facut de la sine, ai fi crezut? Nu, desigur ca nu. Asa cum spune un scriitor biblic, ''orice casa este construita de cineva.'' Atunci de ce nu am accepta concluzia sa logica: ''Dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu''? - Evrei 3:4.
In decursul istoriei, Dumnezeu si trimisii Lui s-au aratat sub diferite forme anumitor exponenti ai umanitatii pentru a le transmite anumite mesaje: Noe, Avraam, Lot, Moise, Sfantul Ioan Botezatorul, Sfantul Pavel etc. In acest scop, acestia au slujit scopului Divin, exemplu: pe dusmanii poporului evreu, inchinatorii la idoli, fie i-a recuperat prin crestinare (ca pe romani), fie i-a distrus pentru totdeauna (ca pe faraoni) si etc.

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Toate povestile incepe cu "Afost o data ca niciodata ca daca na-r fi nu sa-r povestii"

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred in Dumnezeu fiindca El si Sfintii lui mi-au demonstrat ca sunt aproape si ma ocrotesc si ma ajuta mereu.Cred dupa ce am citit Noul Testament in invataturile si existenta Mantuitorului Iisus Hristos.Vechiul Testament nu l-am citit.Nu am o parere despre el.Insa Noul Testament mi se pare foarte frumos si real dupa parerea mea.Sunt dovezi care confirma acele lucruri chiar si din Vechiul dar mai ales din Noul.Am citit multe carti ale Sf.Parinti si m-au convins ca Dumnezeu exista si ca credinta este una dintre elementele importante pe care trebuie sa le aiba un om.

| Razvan a răspuns:

Vezi tu asta e chestia.Ca tu, ca om al secolului 21 realizezi ca astea sunt basme dar apoi auzi incet soptind "a fost miracol" sau "crede si nu cerceta". Da prietene, dar daca nu ar fi cercetat altii tu acum ai fi murit in 2 zile de la o simpla raceala.Trebuie sa cercetezi.Suntem curiosi.Cautam Arca lui Noe de decenii si ne batem cu turcii mai ca Vlad Tepes sa ne lase sa ne ducem in singurele 2 luni accesibile in locul ala celebru. Vrem sa stim adevarul, sa vedem, sa simtim prezenta divinului.Sau absenta lui

| DorelSudoru a răspuns:

Eu nu cred dar totusi nu mai au rost aceste intrebari oricum nu se poate niciodata demonstra ca exista

| Laminin a răspuns:

Hei!
Cred in Dumnezeu! Si Dumnezeu e prezent si lucreaza in viata mea!
Gbu :]

| Sconcsiş a răspuns:

Eu cred... Sunt crestin

| smaranta a răspuns:

Ce te incalzeste daca cineva crede sau nu? Tu oricum esti smecher si nu crezi. Te-ai gandit si tu sa pui o intrebare, asa sa treaca timpul.Va plictisiti rau cativa pe-aici...

| mihaelad_7444 a răspuns:

Intrebarile acestea si raspunsurile posibile sunt fara fond atat timp cat omul nu se duce direct la sursa si cerceteaza. E vorba despre Carti (sau Biblia, care este pluralul pentru "carte" in greaca)
Biblia este Cuvantul Lui Dumnezeu si este inspirata de Dumnezeu. Orice alte fantasme in afara Bibliei sunt decat teorii fara acoperire. Cand vom da socoteala pentru ce am facut in viata noastra, va trebui sa raspundem si de ce nu am acordat nici macar 3 ore din viata pamanteasca pentru a afla cum este Dumnezeu, ce a facut pentru noi, ce asteptari are de la noi. 3 ore, atat dureaza citirea Evangheliei dupa Ioan
www.intercer.net
www.oxigen.tv
www.oamenisiperspective.com
www.speranta.tv

| Raiden a răspuns:

Nu trebuie sa argumentez nimic nimanui. Cred si atat happy.
"Crede si nu cerceta!"
"Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!"

| Raiden a răspuns:

@LoLuL, e cel putin deplasat ce-ai zis despre mine. in primul rand nu sunt "raiden" laughing. si in al doilea rand nu am spus eu "crede si nu cerceta", citatul nu-mi apartine. happy

| G a răspuns:

Nu cred intr-un zeu anume, dar cred ca este posibil ca, undeva, sa existe ceva supraomenesc care sa ne controleze etc. (desi pare cam creepy). dar biblia & co sunt cam basme.

| andra4u a răspuns:

D-zeu exista, chiar daca nu il vedem! El exista dintotdeauna! Cum asa? Poti sa imi zici cel mai mare numar? Nu, pentru ca mereu va exista unul cu unu mai mare, deci tu nu il stii! Asa si cu dumnezeu, daca nu il vezi, nu inseamna ca nu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te intereseaza? cu ce te ajuta ca eu cred? si de ce as argumenta, ALTE CHESTII? care chestii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si normal ca exista DUMNEZEU daca nu ar exista tu n'ai mai pune acum intrebari tampite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand din invatatura Bisericii, Biblia sau Sfanta Scriptura este insuflata de Duhul Sfant, deci nu poate fi vorba de ceva fals, face parte din pronia divina, toate evenimentele din Biblie au avut loc, ele au fost scrise de prooroci, apostoli, deci de oameni sfinti care au fost inspirati de Duhul Sfant ca adevarul de credinta sa ramana nealterat pana in zilele noastre. Cine crede in Dumnezeu trebuie sa creada si in Sfanta Scriptura sau Biblie pentru ca ea este mijlocul prin care Dumnezeu ni se face cunoscut atat cat avem nevoie, atat cat ne este de folos pentru mantuire. Daca credem in Dumnezeu atunci ar fi absurd sa credem ca El ne-ar lasa in urma niste invataturi gresite, sau nu ar purta de grija ca scrierile Sfintei Scripturi sa ramana nealterate pana in ziua de astazi, ele sunt izvor de viata vesnica. Referitor la Moise sau facut cercetari la Marea Rosie si sau descoperit pe fundul marii scuturi, oase de cai, lancii, roti, care de lupta care datau din perioada faraonului Ramses, sub domnia caruia era in robie poporul evreu, am urmarit un astfel de reportaj. Dumnezeu exista! Fiecare simte asta!

| Madden a răspuns:

"exista" d-zeu... Ce conteaza daca exista sau nu?

| LoLuL a răspuns:

Sa imi dau si eu cu parerea,
cred ca exista D-zeu, dar e "pasiv", de asemenea cred in reincarnare; sunt cazuri reale si dovedite.
Pe de alta parte nu sunt de acord cu religiile, de fapt nici nu ar trebui sa existe( Bineinteles sunt creeate de om pentru. a controla populatia)
Si din religii rasar oameni ca "raiden" spunand : "crede si nu cerceta", pentru. ca adevarul te poate uimi, ba chiar sa te doara...deci e mai bine sa te limitezi la ceea ce iti spune religia ta.
Cat despre despicarea Marii Rosii a fost facut un studiu si o simulare computerizata. Studiile au considerat ca un uragan sufland dinspre Nord-Vest a cauzat aparitia unui culoar pe fundul marii prin care Moise si israelitii au reusit sa scape de urmaritorii lor egipteni, potrivit Discovery.

| iuzarneim a răspuns:

Nu

| AndreiBebe a răspuns:

Daca exista bine, exista si dumnezeu, daca exista rau, exista si Satana. Eu unu, nu cred ca dumnezeu este atotputernic bla bla. Nu suntem in povestile de adormit copiii. Se vede ca raul a pus stapanire pe intreaga lume, raul este adevarata putere. Ritualurile care tin de ocultism si de satanism chiar functioneaza! Si asta o spun din proprie experienta. Daca spun o rugaciune pentru dumnezeu, nu mi se intampla nimic bun, in schimb daca fac un ritual, o sa am prosperitate, noroc sau pentru ce am inchinat acel ritual. Treziti-va la realitate!