| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca existenta este plictisitoare? Daca exista viata vesnica, ce vom face in eternitate?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Plictisitoare nu doar absurda, lipsita de sens, scop suprem, de asta ar fi bine sa dai sens vieti tale, cat despre viata viitoare sunt creati umane, daca iti pierzi memoria numai esti tu e altcineva, atunci cum poti afirma ca exista suflet sau alta viata

| doctorandus a răspuns:

"La vie est souvent rude, souvent décevante ou vide." Emile Durkheim.

"Viața este adesea dură, înșelătoare sau lipsită de sens".

| Furnicuta000 a răspuns:

Psiholoaga mea mi-a zis ca viata nu are sens, tu trebuie sa ii dai sens. Trebuie sa gasesti lucruri care iti fac placere pentru ca altfel te cufunzi in crize din astea existentiale. Nu stiu daca mai exista ceva dincolo, nimeni nu stie, dar daca da, sunt sigura ca va fi ceva mai usor decat aici pentru ca aici e destul de greu sa supravietuiesti, viata e grea

| StoicAnalysis a răspuns:

Nimic nu este vesnic. Totul moare sau se strica la un moment dat. Si noi vom muri si in locul nostru se vor naste alti oameni care sa ne duca invataturile mai departe.

| Lupică27 a răspuns:

Jucam poker, facem sport, ne uitam la seriale/filme, ne jucam ceva jocuri video, un tenis de picior, un ping-pong, ai ce face.

| andreiaurel232341 a răspuns:

Viața este foarte frumoasă.

| Cipi1212 a răspuns:

Viața este cel mai important bun al universului. Nu cred că este plictisitoare.

| Alexalex1000 a răspuns:

Nu este plictisitoare de loc,mai ales când îți faci familie, copii. Și viața veșnică exista pentru suflet dar nu cred că ne mai amintim de noi când murim, unii zic că când murim e că un somn, numai știi nimic de tine. Nimeni nu știe, așa că prețuiește ți viața distrează-te, fa i ce ți place, fă-ți o familie.

| GeorgeCosmin a răspuns:

Depinde dacă viziunea ta asupra lumii este una subiectiva sau obiectiva. unii nu vad un adevărat sens in asta și duc vieți monotone, încadrându-se într-un tipar al societății moderne. in schimb, tu poți face ceva sa îți depășești condiția si sa dai un sens existentei. unii au văzut viata ca o legătură obligatorie cu lumea terestra și de aceea au vrut sa evadeze. cel mai bun mod de a nu avea o viata plictisitoare este sa trăiești după propriile reguli, sa ignori aparentele sociale, sa nu fii influențat de lumea politica, sa fii dispus sa te sinucizi in orice moment in care simți că nu mai ai nevoie de nimic. Natura și universul reprezentau in trecut valori ale existentei noastre, care însă și au pierdut din sens din cauza firii umane nestatornice. lumea a fost distrusă la propriu din cauza plăcerii de a trăi a unei colectivități lacome. tu poți sa te bucuri de ce a rămas, deși omul nu reprezinta nimic in universului. viata noastră oricum nu contează dacă nu reușim sa atingem absolutul. unii se pierd în aceasta căutare, iar alții nu cauta deloc, apoi toți mor. daca ai de gand sa contribui cu ceva la evoluția omului sau a unei societăți primitive (inca exista, chiar foarte multe si in cadrul tarii noastre) atunci bănuiesc ca vei înțelege ca viata e doar un instrument ce leagă rațiunea și emoțiile de palpabil, plăcere fizica. poți trai o viata groteasca și sa te bucuri din plin, iar când nu vei mai avea putere sa faci ceea ce îți place vei putea începe o răscoală. existenta e banala, nu are un anumit sens in sine, dar o poți modela cum vrei. asculta rachmaninoff. cât despre eternitate, nimeni nu îți poate garanta nimic. poți fi religios toată viata doar ca apoi sa afli ca nu exista nimic după moarte și ca toate chinurile tale au fost in zadar. poți fi ateu, poți blasfemi divinitatea z iar la finalul vieții sa regreți si sa experimentezi suferința absoluta. in loc sa întrebi oameni fără experienta de pe TPU care scriu paragrafe lungi și fara sens doar din plictiseala, poți citi filosofie. nu are sens sa te chinui sa te bucuri dacă nu poți. singurul lucru care face "existenta" speciala este singularitatea și unicitatea unui destin trăit, din nou, subiectiv sau obiectiv.

| Trinitatea12 a răspuns:

Este doar plictisitoare daca nu faci nimic cu existenta asta! Pentru mine, existenta este extrem de minunata. Nu am cea mai buna viata si nici nu-s boieroaica, dar lumea este un loc extrem de frumos si inspirator chiar daca are si rele in ea.

De fiecare data cand incep s-a ma simt mai rau in sensul asta, m-a duc intr-o padure din apropiere si ma plimb pentru cateva ore. Asta imi aminteste de frumusetea eterna a lumii si imi trece tristetea. Am si un sot minunat, deci sunt si norocoasa in cateva aspecte.

Despre eternitate... exista. Toti am mai fost acolo, deci nu este nimic nou. Eternitatea este cea mai frumoasa parte a existentei umane (pe langa iubire, virtute, adevar, etc). Este o faza in care ai o sansa buna s-a devi unul cu Dumnezeu daca ai fost om bun si invatat in viata (si, daca nu, o s-a mai ai inca o viata pe pamantul asta). Lumina lui Dumnezeu este cea mai frumoasa lumina din lume.