| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Credeti ca in lumea asta mai sunt oameni cu dubla poate chiar tripla personalitate? Din ce am vazut prin filmele psihologie sunt foarte periculosi.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Boala psihica se numeste "personalitate multipla" si, de obicei, este cauzat de un soc psihic, deseori din copilarie.
Nu toti bolnavii sunt periculosi, depinde prin ce au trecut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Nu este dovedint stiintific existenta reala a bolii., se presupune a fi inscenare si/sau a suferi de Bipolaritate.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Bula):

De ce sa apelam la conditia oamenilor bolnavi pentru a intelege realitatea obiectiva?

| Bula a răspuns (pentru Meme10Memu):

Fiindca oricare nebun spune ca el este normal, doar ceilalti sunt nebuni.
Fiecare persoana priveste "normalitatea" din punctul sau de vedere.
Eu, de exemplu, nu am vazut un om "normal" si nici n-am auzit de cineva care sa fi vazut.
Ca urmare, "normalitatea" este relativa si personalizata.
(regulile impuse de societate nu se pot considera "normale", fiindca ele se schimba in timp)

| Meme10Memu a răspuns (pentru Bula):

Dumnezeu Tatal e intregul si nu se schimba. Orice se schimba in El tot intreg e. Oamenii sunt cei care se schimba in acest intreg pentru ca asa a permis Dumnezeu.

| RoCkKiD a răspuns:

Exista si cu mai multe.

Afectiunea se numeste "tulburare disociativa de personalitate" si in general e cauzata de traume majore in copilarie cum ar fi abuzu, viol etc.

Am vazut documentare si cu 20 de personalitati dar doar cateva apar mai des, restul sunt foarte rare.

Practic, in fata unei traume individul creeaza o alta personalitate care sa se ocupe de trauma respectiva ca un mecanism adaptativ, iar oricand reapare trauma sau un eveniment similar personalitatea respectiva iasa la innaintare ca sa se ocupe de problema.

Induvidul poate fi constient sau nu cand alte personalitati preiau controlul si nu e neaparat sa fie agresiv...aia e doar in filme ca sa faca povestea mai interesanta.

| sierra1 a răspuns:

Printre 8 miliarde de indivizi, e o mare probabilitate să găsești de toate. Dar cine caută?

| Celcestietot a răspuns:

Există și chiar îți recomand un film care îți va pune mintea în mișcare : Identity (2003).

| Meme10Memu a răspuns:

Nu exista om cu dubla, tripla personalitate. Orice om are o singura personalitate. Omul nu poate avea doua ganduri diferite in acelasi timp. Asta e o dovada ca nu exista multivers.

| TristanTzara a răspuns:

În trecut se numea Personalitate Multiplă, azi pe engleză se numește Disassociative Identity Disorder. Uite o fată deloc periculoase care are condiția asta:
https://youtu.be/L3lm2HXD1T8

| Meme10Memu a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu exista personalitate multipla. La asemenea intrebare nu poti pune in calcul niste oameni bolnavi ca sa dai un raspuns obiectiv si sanatos.

| oz_1736 a răspuns:

A avea 2 conturi de Facebook, TPU, insta etc e un simptom al bolii. E ca si cum iti dezvolti premeditat a 2-a personalitate