| croissant a întrebat:

Credeti ca exista boala acesta cu dubla personalitate? Se vindeca asa de greu?

Răspuns Câştigător
| cancelarul a răspuns:

Dubla personalitate este o forma de boala psihica si ea necesita tratament de specialitate, imediat dupa ce bolnavul ori apartinatorii lui, isi dau seama de aceasta situatie.
Modul de manifestare este diferit de cel normal, persoana in cauza trece de la o stare de manifestare la alta si de regula cel in cauza nu-si mai aminteste cum s-a comportat, cum a reactionat anterior. Important este ca bolnavul sa fie tratat pentru a nu se crea situatii nedorite, cand cel in cauza isi poate face rau siesi ori celor din jurul lui.
Desigur ca exista si situatii cand oamenii spun cam asa: nici nu stiu de ce am facut cutare lucru sau m-am comportat asa, parca nici nu as fi fost eu. Desigur ca, acest lucru accidental i se poate intampla oricui, insa daca aceste stari necontrolate invadeaza deseori persoana respectiva, este clar ca este vorba de o boala psihica ce poate fi stapanita doar cu medicatia prescrisa de medicul psihiatru.

3 răspunsuri:
| croissant explică:

Pentru change nu am aceasta boala

| Change a răspuns:

Exista boala aceasta.Din cate stiu se vindeca daca ceri ajutor dar nu stiu in cat timp(probabil ca este diferit la fiecare persoana).Ai o astfel de problema? Daca da cere ajutor (te vei vindeca mai repede)

| Andrewz a răspuns:

Exista da trebuie sa te duci la cineva de specialitate pentru a te ajuta.