| Originalone a întrebat:

Credeti ca iubirea este o obsesie?
Din iubire alti isi bat femeile, le baga si in spital.
Alti se sinucid si esueaza si ajung in spital cu venele taiate.
Io unul am intalnit vreo 4 cazuri de tipul asta.
Iubirea nu are limite sau distanta.
Ea poate muta munti din loc, este nemarginita.
Din iubire se fac multe prosti, apoi ajungi sa le regreti dupa ce pierzi acel lucru.
Iubirea te si ridica dar te si coboara.
Id de mess never. lose0 care vrea sa discutam despre asa ceva sa lumurim anumite lucruri.

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Neah, nici pe departe. Iubirea-i un simplu impuls venit din suflet (ce complicate-s lucrurile simple!). Altii isi maltrateaza femeile in urma imboldului venit din creier (nu din suflet, nu poti spune ca-i lipsa de iubire, nu poti asocia x-ul din planul A, cu y-ul din planul B, asta pentru ca-s necoplanare, in primul rand). Cei ce se sinucid, aia sunt obsedati, dar cand intra obsesia in jos, iubirea-i inexistenta. Obsedati de sex, bautura, mancare etc, dar nu poti fi obsedat de-un sentiment pur, ca n-ar mai fi pur. Iubirea te ridica, dar te si coboara, cand lasi mintea sa conduca totul, atunci cobori a drecu' de mult. Din iubire nu se fac lucruri prostesti! Lucrurile prostesti vin de pe urma confuziei (iubire-atractie fizica), si tampitul regreta (se simte frustrat de fapt). Cand iubesti, iubesti si lipsa iubitei/iubitului.

| harciog a răspuns:

Cica iubirea ar fi un alt nivel al constiintei, dar pina a ajunge acolo trece prin mai multe nivele, toate cazurile descrise de tine facind parte din cel mai inferior nivel.

| Luori a răspuns:

Consider ca iubirea POATE scoate din tine ce ai mai bun, dar si ce ai mai rau; astfel se ajung la diferite situatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Luori):

Eu mă pricep mai puțin la teorie(bine,în momentul de față și cu practia stau la fel de prost),dar aș vrea să-ți spun,domnișoară,că aici faci totuși o mică,virgulă,confuzie; astfel că atunci când un băiat(luăm cazul ăsta) iubește o fată,o pupă dimineața,îi mai dă o floare,o mai conduce când pleacă ea la serviciu,sau eventual mai merge și plătește si factura la telefon; asta se cheamă,cum ar veni,iubirea; când începe să-i caute în poșetă,să se supere că prea o suna des pe maică-sa,să-i ofere varianta să lase serviciu că are el grija de tot,dar de fapt e gelos,și nu vrea ca ea să aibă bărbati prin preajmă,și multe altele de genul ăsta,nu se mai numește iubire care scoate din om ce e mai rau,ci se cheamă simplu ca el e un posesiv,un egoist,care deci se gândește doar la el,uitâd ca mai trebuie și ea să-și traiască viața in mod normal(cum face chiar el); eu am dat așa niște *repere*,dar tu întelegi foarte bine la ce vreau eu sa ma refer acilea; ideea e că iubirea trebuie sa fie ceva frumos,cam cum e soarele dimineata cand a dat roua pe iarbă,iar aia cand devine el,gelos,posesiv,obsedat,violent,etc, inseamnă că e un disperat după femeia care pâna acum i-a inghițit lui toate astea, și îi este teama că altă fraieră nu va mai gasi; deci nu iubirea scoate ce-i mai rau din el, ci creierul de cimpanzeu pe care il are; iubirea scoate dintr-un om exact ce-i mai bun; ok.am obosit; m-am cam concentrat la raspunsul ăsta, trebuie să recunosc!

| Luori a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, imi mentin parerea, adica aceea in care spuneam ca in majoritatea cazurilor, din iubirea ( pe care fiecare om o cunoaste in modul sau, o arata precum stie/poate/simte/il duce capul ) pe care o persoana crede c-o simte, se nasc umbrele "intunecoase" gen gelozie, frica disperata de-a pierde, egoismul, posesivitatea, si din acestea se nasc altele. Pentru mine, eu care am o alta parere, ceea ce o astfel de persoana face ce-am enumerat mai devreme, demonstreaza neexperienta, lasitatea, slabiciunea, necunoasterea pe care omul si le transpune intr-o "relatie" cu altcineva. Dar, cred ca pentru unul care nu a cunoscut alt fel de "dragoste" decat acesta violenta si toxica, eu pot sa nu-l judec, atat timp cat el altceva nu stie, nu i s-a aratat.
In alta ordine de idei, daca nu ar fi aceasta "urma", un fir de "dragoste" intr-un colt, aceste usi din om ( usi= gelozie, lasitate, dependenta, etc. ) nu ar putea fi deschise. In momentul cand o raza de dragoste ( repet, fiecare om o poate vedea si intelege in felul sau ) apare, aceste usi au posibilitatea sa se deschida, atunci ele pot fi descoperite.

| DyaElla a răspuns:

Cu cat urci mai mult, cu atat cazi mai tare. La fel e si cu dragostea, cu cat te adancesti in ea cu atat suferi mai tare. Poate sa te faca sa zbori sau sa te distruga de tot. E exact ca o balanta, intelegi? Dar in unele cazuri oamenii nu stiu cum sa procedeze, si aleg cea mai gresita cale ( sa se distruga). E o adevarata capcana, cine scapa in ea, numai scapa intreg.winking

| sorinL1 a răspuns:

Alea sunt situatii din ambele extreme.

Daca iubesti nu iti bati prietena/sotia iar daca te refuza X sau Y mergi mai departe. Easy as that.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Iubirea este iubire iar obsesia este obsesie! de fapt majoritatea stim ce inseamna iubire dar multi dintre noi o confunda cu obsesia.din dragoste poti face multe nebunii dar din astea cum ai mentionat tu nu!

| PinkPanther a răspuns:

Iubirea e un sentiment placut, care da te impinge sa faci ceva lucruri nebunesti, Dar de la asta pana la ce ai enumerat tu mai sus e cale lunga, aia de isi bat sotiile, nu le bat din dragoste, aia de se sinudid nu fac treaba asta din tragoste, aia sunt niste oameni bolnavi, care ar avea nevoie de un tratament medicamentos si o vizita la un doctor psihiatru sau macar psiholog.

| Sabin91 a răspuns:

Iubirea e ce simti pentru o persoana, nu are legatura cu lipsa educatiei.

| negru30 a răspuns:

Iubirea este ceva fff frumos nu este o obsesie A te sinucide eu il vad santaj si ati bate femeia este ceva goaznic pentru ca iubirea inseamna sa faci persoana de langa tine fericita nu sa stea cu tine de frica sau pentru ca ai de gand sa te omori Cuvantul - iubire - este un cuvant fff greu pe care ffff putini stiu sa-l inteleaga dar sa-l mai si simta cu adevarat

| Originalone explică:

Am vazut multe la viata mea, ce face iubirea din om.
Au fost cazuri cand sotul a fost inselat si a eliminat si sotia si amantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa e si eu sunt dupa o fata bine nu obsedat da o iubesc ea nu stie / dar daca am fi impreuna nu stiu ce as face daca mar insela