| gabbyy3 a întrebat:

Fratilor, eu nu cred cum ca ar exista vreo luna pe cer, asa zisul satelit natural al pamantului. E doar o holograma. Aveti voi cumva vreun argument ca luna chiar exista in realitate? Fara sa-mi spuneti ca ea se vede cu ochiul liber atat noaptea cat si ziua! Intr-adevar se vede, dar nu tot ce zboara se si mananca!? thinking

59 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sefe nu mai inghiti toate bazaconiile nastrusnice scrise de tot felul de idioti ca ajungi pana la urma sa crezi despre tine ca esti fantoma. Chestia asta ca luna nu exista este una dinte cele mai mari neghiobii de care am auzit, serios ai probleme cu credulitatea in bazaconii. Ai inghitit articolul acela scris la misto "Dupa ce au demonstrat ca primul pas pe Luna nu a fost niciodata infaptuit, fiind vorba doar de o manipulare in masa, CERCETATORI ROMANI au aratat ca Luna asa cum o percepem pe cer este de fapt o halucinatie colectiva. La studiu a participat 4 000 de autisti...". Bai gicule in Romania cercetarea e dusa cu pluta iar cat priveste autisti abia de cativa ani a inceput sa se infiinteze centre de invatarea autistilor sa vorbeasca si macar parte dintre ei sa se adapteze mediului social. Deci in Romania cercetarea autismului este 0.

regis
| regis a răspuns:

Exista un argument simplu: mareele, care sunt produse de gravitatia Lunii. O holograma nu are masa, prin urmare nu are forta gravitationala si nu poate produce maree.

| Dumnezău a răspuns:

Cu verva si aplomb nihilist,inainte,mars! laughing

Apropo,desi pare caterinca omul, he's got a point.E o posibilitate bunisoara sa nu existe nimic propriu-zis. Timpul, bre, acolo-i cheia! Nu exista Timp, poate nici cei ce se raporteaza direct la el!

| Seby90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Si totusi fara o aliniere in timp, actiunile tale nu vor avea sens, vor fi aleatorii si intr-o ordine haotica. Totodata fara timp, miscarea nu este posibila.

Si cam orice se raporteaza direct la timp in mod direct.

| Shammal a răspuns:

Interesanta idea big grin soarele presupun ca il consideri real si mai presupun ca ai prins eclipsa totala de soare din 1999 cand luna a trecut prin fata soarelui blocand lumina emisa de el, daca ar fi o holograma nu ar fi avut efectul asta; alta idee ar fi forta gravitationala pe care o exercita asupra marii - flux si reflux

| Woodenpints91 a răspuns:

S-au scris chestii în care era vorba despre lună, înainte să apară hologramele.
O holgramă n-ar putea să facă o eclipsă.

| AlxMro a răspuns:

Mareele, eclipsele de luna, pe baza a ce zici tu si soarele este o holograma a?

| Inferno a răspuns:

Sigur ca da, ca si continutul cutiei tale craniene si acela este tot o holograma, pentru ca nu exista nimic acolo.

| WR104 a răspuns:

Excelenta intrebare, ce-am mai ras laughing
Sanatate!

| gabbyy3 explică (pentru WR104):

Excelent raspuns! Am sa-ti dau tie funda laughing

| WR104 a răspuns (pentru gabbyy3):

Tu pui intrebari ca sa dai funde, eu nu raspund ca sa mi se ofere.
Numai bine!

| Matt24 a răspuns:

Daca-i holograma inseamna ca avem dovada ca exista viata extraterestra! Luna este prezenta in culturile vechi gen Maya(ca-i un subiect la moda) sau in Grecia antica fiind studiata de astronomi vremii, poeti care au scris despre luna...noi la vremea aceea nu aveam nici macar avion dar de unde holograme? Efectul mareei? La el te-ai gandit?

| SystemFucker a răspuns:

Daca ar fi o holograma nu ar putea fii o sursa de lumina atat de puternica incat sa diferentiezi foarte bin trasaturile fetei unei persoane in bezna totala. Oricum imi place ideea de a starni discutii intre oamenii prosti prin astfel de dubii.

| Alrawan a răspuns:

I don't wanna live on this planet anymore o, o rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Umbra gaby, o holograma nu are umbra tu o poti vedea umra luni pe pamant iesi afara cand e luna plina ca sa o vezi, apoi omul a fost pe ea sau trimis roboti pe ea, o cunoastem din cele mai vechi timpuri, daca ar fi holograma nu ar exista eclipse dovada ca luna e ceva fizic ai inteles?

| WhatheWow a răspuns:

Frateeee. eu subscriu la afirmatia ta! Ce cool, nici eu nu exist; sunt doar produsul combinatiei unor numere!
Da-mi o palma si o sa vezi ca nu am nici o reactie! laughing

| Seby90 a răspuns:

Galileo a dovedit ca pamantul este rotund si se invarte in jurul soarelui cu ajutorul lunii, observand diferite eclipse si punandu-si capu la munca (nu paranoia asa cum faci tu).

Luna influenteaza mareele bineinteles, exemplul cu paharul care il dai tu se numeste forta centrifuga, si daca s-ar aplica marilor si oceanelor, ai vedea un efect tare ciudat si nu flux si reflux, toata apa s-ar aduna intr-un colt / groapa lasand jumatate sua chiar mai bine din fundul oceanului gold.

Orice corp foarte mare produce un camp gravitational in jurul lui, de aceea luna sta pe orbita si influenteaza fluxu / refluxul.

Pamant nu are cum sa se frece cu spatiul, tehnic e imposibil, in vid exista frecare 0.

Daca luna nu ar fi existat in trecut asa cum afirmi, viata pe pamant ar fi evoluat diferit, si dupa "introducerea" ei, ar fi murit absolut tot. Viata se poate adapta dar pe decursul a sute / mii de ani, nu de pe azi pe maine.

Daca luna s-ar fi adaugat in patchul 2.0 al pamantului... welll nu ar fi existat plante (ar fi fost uscate toate) iar apa s-ar fi evaporat incontinuu lasand pamantul gol.

Dovada ca luna exista este si faptul ca nu se invarte (dar am sa te las pe tine sa iti dai seama de ce este asta o dovada).

Treaba cu manualele, si cu biblia veche? Well te rog sa crezi ca dumnezeu este un unicorn roz. De ce? Asa am zis eu. Da, afirmatia ta este partial adevarat, s-au schimbat anumite lucruri in biblie si in manuale pentru ca am trecut la un alt nivel de gandire si anumite lucruri din biblie (gen dumnezeu a trimis 2 ursi sa omoare 40 copii care si-au batut joc de chelia unui badaran) ar fi influentat oamenii in indepartarea fata de credinta sau fata de ceea ce cred respectivii la momentul acela ca este gresit moral (moralitatea se schimba). Chiar si oamenii se schimba si ca lucrurile sa fie in pas cu ei, trebuie sa se schimbe si ele la randul lor.

Si cel mai important argument pe care ti-l aduc, epoca spatiala a inceput undeva la 1930-1950. Atunci au fost creati / trimis primii sateliti. Fratii wright au construit primul avion in 1901. Crezi tu ca 5 miliarde de oameni nu ar fi observat un nou obiect ceresc pe luna? Sau consideri ca civilizatia maya s-a dus in spatiu si a umflat un balon?

Draga gaby... du-te la psiholog ca suferi de paranoia. O seara buna.

| Seby90 a răspuns (pentru Seby90):

Cred ca am uitat cel mai important lucrur de mentionat, tu nu crezi primul zbor pe luna, foarte bine, nu iti cere nimeni sa o faci, dar ca sa stii si tu, de la primul zbor astronautii au lasat diferite artefacte in solul lunar, pe care daca te duci acum sa le vezi (sigur zborul pe luna nu mai prezinta nici un interes) le vei descoperi acolo.
Inclusiv "mecanismul" de aterizare al sondei spatiale.

Presupun ca nu crezi nici despre rusi ca au trimis o sonda pe venus in 1950~?

| Empathizer a răspuns:

Hologramele nu fac umbra Pamantului, nu produc eclipse si nici maree.

| Chαяtreux a răspuns:

De ce nu ar exista? Este un fenomen normal, cu influente pozitive asupra Terrei. Plus ca au fost oameni acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai fi in stare sa confunzi barza cu avionul. Sau nici ele nu exista, in realitate?

| gabbyy3 explică (pentru anonim_4396):

Dar oare tu stii ce inseamna cu adevarat realitate? Sau faci parte din acei oameni care pe 11/9/01 au confundat racheta cu avionul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabbyy3):

Omule. Lasand gluma la o parte. Luna e cat se poate de reala. Nu ai cum sa afirmi ca e o holograma. Sau detii informatii secrete?

| gabbyy3 explică (pentru anonim_4396):

Cunosc cateva lucruri pe care nu oricine le stie. Nu stiu daca asta inseamna informatii secrete. Dar daca luna exista ce parere ai despre acest articol?
http://www.trombon.ro/sci-tech/luna-nu-exista-e-o-halucinatie-colectiva

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabbyy3):

Nu cred asa ceva. Sorry.

| gabbyy3 explică (pentru anonim_4396):

E foarte bine atunci! Ceea ce nu sti, nu te poate rani! :d

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabbyy3):

Nu ma raneste faptul ca Luna nu exista. Insa mi-e foarte greu sa cred acel articol pe care mi l-ai dat.

| gabbyy3 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca e foarte greu de crezut asa ceva, aproape imposibil. De asta lucrurile adevarate sunt mereu tinute ascunse, iar noi continuam sa traim in minciuna. Pentru ca minciuna e foarte frumoasa in timp ce adevarul e crud si aduce numai suferinta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Disclaimer: Trombon.ro este un site de parodii si pamflete

| Kanghu a răspuns (pentru gabbyy3):

Daca au ajuns sau nu americanii pe luna, e un subiect demn de discutat. Probabil au vrut sa intimideze USSR-ul, in batalia de obtinere a suprematiei tehnologice. Dar atestari istorice despre Luna exista de foarte foarte mult timp. In plus, nu se pot face holograme atat de puternice, sau cel putin nu se puteau face pana acum cel putin 40-50 ani, asta in cazul in care noi ca oameni detinem tehnologii foarte puternice fara ca oamenii de rand sa stie iar documentele istorice sunt falsificate. La maree te-ai gandit? Daca se poate face o holograma atat de puternica incat s-o vada tot globul pamantesc, de ce nu s-ar fi "falsificat" si eclipsa din '99?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Neil Amstrong frate.

| Zatharra a răspuns:

Şi Niel Armstrong pe ce a călcat? Cine să facă o hologramă? De ce să o facă? Te-ai întrebat?

| KMaddieK a răspuns:

Dafuq...daca a fost si un om pe luna? rolling on the floor) se vede, e mare, EXISTA! tu geografie nu ai facut, normal ca exista, ce holograma < in spatiu laughing))

| RAY a răspuns (pentru KMaddieK):

Geografia nu se ocupa cu luna si astronomia

| trolololo a răspuns (pentru KMaddieK):

De fapt au fost 12 oameni în 6 misiuni pe o perioada de 11 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Serenade a răspuns:

Scuza-ma, dar ai postat la s/f, cand afirmi ceva trebuie sa vi cu dovezi, ce dracu dai in crestinism si nici macar nu vorbesti despre iehova.
Ai auzit de efectele lunii aspura pamantului? Ai auzit de maree? De efectele geologice pe care luna le are aspupra pamantului ai auzit? Luna nu trebuie atinsa ca sa stii ca exista, poti sa ii vezi efectele ei.
Oricum astept cu nerabdare sa iti prezinti ipoteza(nu afirmatia) despre luna holografica, si cum explici anumite fenomene ale naturii in lipsa lunii.

| TheTiger a răspuns:

Deoarece Luna e mai aproape de noi, inteligentule! Apropo, nici Luna nu se vede uneori ziua.
Frate cum sa fie o holograma? Bunicii tai, STRABUNICII TAI [inainte sa existe chiar si calculatorul] cand se uitau pe cer si vedeau Luna ziceau ca e o holograma? NU.NU EXISTA CALCULATOARE/LAPTOP/CAMERE DE FILMAT INTELIGENTE/TELEFOANE/CAMERE FOTO INTELIGENTE/ORICE CU CARE POTI FACE O COPIE 3D A UNUI OBIECT [Pt ca holograma asta este, o copie 3D a unui obiect]. Chiar bunicii tai iti pot spune asta

| TheTiger a răspuns:

[Va rog cititi]Sti gabbyy3... m-am informat pe site-ul Lovendal, si chiar au dreptate cei de acolo [cred]. Cica operatiunea cu Oamenii pe Luna din 69 este o "farsa". Totul a fost inregistrat intr-un studio secret din Nevada.Ei au adus niste argumente destul de bune... acestea ar fi:

1.Pe fundalul imaginilor transmise de pe Luna nu existau stele! Cerul era negru! Cum nu exista atmosfera pe Luna, toate stelele [caci sunt peste tot] ar trebui sa se vada, insa nu se vad.M-am uitat si la Google Image, si n-am vzt nici o poza cu Neil Armstrong si Buzz Alfin [sau cum] pe luna, cu "stele pe fundal"
2.Steagul de pe Luna flutura cand se transmitea in direct de pe luna! Cum se poate asta, daca pe Luna nu este atmosfera?
3.Pe atunci nu exista tehnologia sa ajunga un om pe Luna! Puteti sa va informati

Nu stiu ce sa cred... chestia cu aterizatu pe Luna cred in proportie de 50%, dar ca Luna nu exista, clar, 0%!

| TheTiger a răspuns:

Eu nu spun de acum, ce tehnologii exista si nu exista... ca stiu ca exista niste tehnologii... ma rog, nu conteaza.Eu vorbesc de anul 1900-1950, cand oamenii se bucurau daca vedeau un cablu de curent pe jos.Pe atunci nici vorba de tehnologie pentru holograma-re

| TheTiger a răspuns:

Ma rog... eu dau PUNCT acestei conversatii si ma bag la somn, is prea obo... Bft la contrazis tongue

| ciufuliiciii a răspuns:

Din pacate nu a fost nici un om pe luna vreodata, totul a fost regizat intr-un mare studio TV. Apropo ai vazit acea inregistrare de la NASA cu primul om pe luna? Daca da, atunci ti-ai fi dat seama daca e adevarat sau nu. Si da, chiar am facut geografie la scoala si tin neaparat sa-ti spun ca am invatat despre "Centura van Allen". Asta explica multe lucruri...

| MariaMirabell a răspuns:

Pai chiar daca tu nu crezi luna exista cu adevarat. Din timpuri vechi s-ademonstrat ca luna influenteaza fluxul si refluxul marilor si oceanelor, agricultorii tin cont de fazele lunii pentru semanarea culturilor, pentru taierea pomilor, pentru plantatul legumelor pentru ca s-a demonstrat ca fluxurile magnetice au o influenta covirsitoare in cresterea plantelor, in sanatatea oamenilor chiar. Nu cred ca stii daca zici ca luna e o holograma ca atunci cind un om bolnav trebuie operat daca luna seafla in faza de crestere exista riscul de hemoragii de dificultati post operatorii din ac cauza. Se spune ca un moment prielnic pentru operatii e cind luna e in descrestere caci riscul de hemoragii e mic. Fazele de luna neagra spre exemplu se spune ca nu poarta bine pentru multe lucruri pentru influxurile magnetice negative, in special cei cu probleme psihice se acutizeaza momentele lor de criza la max in acele perioade. O holograma in nici un caz nu provoca nimic din toate astea. Daca te simti capabil adune si tu argumente palpabile, verificate stiintific si fondate ca luna nu exista, ca e doar o halucinatie. oricum si hologramele sunt reflexii ale unor corpuri reale deci e un nonsens ceea ce afirmi.

| gabbyy3 explică:

Din pacate nu a fost nici un om pe luna vreodata, totul a fost regizat intr-un mare studio TV. Apropo ai vazit acea inregistrare de la NASA cu primul om pe luna? Daca da, atunci ti-ai fi dat seama daca e adevarat sau nu. Si da, chiar am facut geografie la scoala si tin neaparat sa-ti spun ca am invatat despre "Centura van Allen". Asta explica multe lucruri...

| Charmant a răspuns (pentru gabbyy3):

Nu are rost sa discuti subiecte din astea pe siteuri deastea.Toti te vor lua in ras. Unii daca nu vad nu cred.

| trolololo a răspuns (pentru gabbyy3):

Centura Van Allen are o porțiune fără radiații. Si ei au trecut prin ea. De 6 ori în 11 ani. 12 astronauți. Deci nu au fost doar 1 data.

| gabbyy3 explică:

Ce sa zic "Filozofule", esti tare! Dar ti-ai pus vreodata intrebarea, ca am vazut cu totii luna noaptea alaturi de stele, am vazut-o chiar si pe timp de zi. Dar stelele nu se vad ziua, insa luna, da. De ce?

| Elvis_Maxim_1990 a răspuns (pentru gabbyy3):

Omg pentru ca stelele sunt la miliarde de km iar luna e mult mai aproape...Iar daca nu stii cu ct e mai aproape un obiect cu atat se vede mai bine

| WhatheWow a răspuns (pentru gabbyy3):

Daca nu glumesti si chiar vorbesti serios atunci chiar ai o problema!