| Theo94 a întrebat:

Credeti ca membrii unor civilizatii extraterestre avansate la un nivel asemanator cu omenirea in prezent ar avea cel mai probabil forma umanoida?

Credeti ca forma umanoida este cea mai favorabila pentru a crea unelte si societati avansate?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu forma a facut civilizatia umana asa cum o cunoastem astazi, ci doua lucruri:
- Constiinta reflexiva, inexistenta la alte forme de viata de pe Terra;
- Degetul opozabil, care face mana capabila sa construiasca unelte, sa le manevreze si sa scrie, scrisul fiind unica modalitate prin care cunostintele si experientele se acumuleaza de la o generatie la alta, altfel acestea s-ar pierde si societatea ar stagna.
Poti sa ai forme de viata oricat de inteligente, ca in exemplul userului cu albinele si furnicile, fara cele doua puncte de mai sus, acestea formeaza societati care stagneaza, nu civilizatii.
Acelasi mod de viata l-au avut si acum 400 de milioane de ani, acelasi il vor avea si peste 1 miliard de ani.
In schimb, poti avea fiinte de orice forma, cu un creier capabil de reprezentari verbale, actionale, iconice, simbolice, structurale, si cu un brat care se termina cu 3-5-8, etc degete, dintre care unul sa fie opozabil, si acesta poate executa instructiunile cu aceasta constiinta reflexiva si cu capacitatile de reprezentare de mai sus.
Nu ma intreba de ce doar omul are acest tip de constiinta, nu si alte fiinte, ca nu se stie.

16 răspunsuri:
| Cybe3r a răspuns:

Soarele e verde?

| Catrice a răspuns (pentru Cybe3r):

Cine te-a mințit boss, se știe ca e albastruhee hee

| Dintrebare a răspuns:

Nu

| Cybe3r a răspuns (pentru Catrice):

Și musca răspândește numai rău?

| Catrice a răspuns (pentru Cybe3r):

Normal boss, iei și covid

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, evident, din cauza asta Dinamo v-a castiga toate campionatele de fotbal incepand de maine

| Simpatic a răspuns:

Nu seamana cu noi asta e cert, datorita climei si a altor factor genetici ai lor.
Teorii cum ca extraterestrii se afla deja pe pamant infiltrati printre noi, nascuti si crescuti ca si noi, sunt plauzibile doar in filme.

| Frank51 a răspuns:

Este cea mai nefavorabila din punctul meu de vedere.

| Lusiaa a răspuns:

Atat timp cat noi n am putea trai pe venus spre exemplu, nu cred ca extraterestrii ar putea avea forma umana pentru ca noi, oamenii n am putea trai pe alta planeta. Daca chiar exista extraterestii, ei sunt niste corpuri mult mai diferite decat oamenii evoluati asa inca sa poata supravietuii pe acea planeta pe care ar trai.E foarte imposibil ca numa pe Terra exista corpuri care traiesc, avand in vedere ca pe fundul oceanului la temperaturi extrem de scazute sunt vietuitoare care pot trai sunt sigura ca si pe alte exista.

| NunuNini a răspuns:

"membri unor civilizatii extraterestre avansate la un nivel asemanator cu omenirea"
Hahahahaaaaaaaaaaaaaaa, cea mai tare poanta pe saptamana asta! Omenirea degenereaza si tu crezi ca suntem cei mai avansati din Univers?
Da, ar putea avea forma umanoida. Dar nu e obligatoriu. Uita-te aici pe Pamant: albinele, furnicile, sunt cei mai mari ingineri. E un exemplu. Si au societatile cele mai bine organizate. Chiar si cele mai disciplinate, ceea ce nu place oamenilor. Si... au picioare, cap, burta, etc. Dar nu sunt oameni.

| Theo94 explică (pentru NunuNini):

"Omenirea degenereaza si tu crezi ca suntem cei mai avansati din Univers?", unde am spus eu asta?

Am spus "la nivel ASEMANATOR cu omenirea" pentru ca daca este mult mai avansata nu o sa mai aiba aceeasi forma din trecut pentru ca nu mai este viabila (forma) pentru noile conditii, noul mediu. Forma pe care o avem acum este adaptata mediului in care traim.

Daca este mult mai putin avansata nu mai are rost intrebarea.

| sabin89 a răspuns (pentru Darkmagic):

Am văzut că, conştiinţa reflexivă a fost numită şi priza de conştiinţă (Jean Piaget). Ce ar trebui înţeles, mai exact?

| Theo94 explică (pentru Frank51):

De ce?

| Frank51 a răspuns (pentru Theo94):

De ce să ai o formă când poți exista fără o formă definită, să controlezi și sa creezi orice alta forma și tot așa. Oricât de deștepți crezi că suntem, întotdeauna va fi alta civilizație mai superioara.

| Theo94 explică (pentru Frank51):

"De ce să ai o formă când poți exista fără o formă definită, să controlezi și sa creezi orice alta forma și tot așa."

Dar ca sa ajungi in punctul ala trebuie sa parcurgi etape, suntem modelati de evolutia naturala(selectie naturala, sexuala, adaptare la mediul inconjurator) si in curand de cea artificiala.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Atunci apar Reprezentarile, de la o varsta care variaza, C.R. nefiind prezenta la copii mici.
In viziunea lui Piaget, este trecerea de la instinct la gandire si/sau analiza.