| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că există civilizații extraterestre care trăiesc doar în dimensiunea a 2a (2D)?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea. Cred ca exista "civilizatii" care "traiesc" dincolo de ce am putea noi sa credem ca inseamna sa "traiesti", care nu sunt decat niste deprinderi si idei filtrare prin creierul nostru. Poate nici nu sunt ceva, nici nu seamana sau au forma cu ceva, poate sunt doar impulsuri, poate sunt intregi spatii imense sau chiar goluri minuscule, iar toate acestea pot sa constituie o "civilizatie extraterestra". Noi doar ne dam cu parerea pe baza a ceea ce cunoastem, ce tot NOI ca oameni stabilim. Cand o sa iesim din spatiul mintii noastre, atunci poate o sa reusim sa vedem si altceva.

Sau mai bine zis, avand in vedere ca orice este posibil, posibil sa existe, dar sansele sunt asa de mici incat sa nu cred asta. Pana la urma ideea de 2D este tot definita de noi.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

In desene? Normal!

| RoCkKiD a răspuns:

Trebuie sa te pui sa citesti putin de dimensiunile asta inainte sa tot pui intrebari. In 2d ar fi practic niste desene si neavand o a 3-a dimensiune nu poti construi o structura similara cu un tub, entitatile alea nu ar putea avea un tub digestiv sau ceva similar pentru ca ar fi rupte in doua.

Se poate? nu stie nimeni, nu e ca si cum mai stim vreo civilizatie pe langa a noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

big grin 2d avem pe ecran, pe foaie etc.

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Totul este poosibil cat timp ai marfa corespunzatoare