| razvanhollywood165 a întrebat:

Credeti ca NASA ascunde ceva de noi? Daca da, ce anume si cu ce scop? Eu unul sunt anti teorii ale conspiratiei.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intotdeauna se ascunde ceva de noi. Nu numai NASA.

| johnnny123 a răspuns:

" eu unul sunt anti teorii ale conspiratiei."

Și totuși inviți niște oameni să speculeze bazându-se pe absolut nimic dacă "NASA ascunde ceva de noi și cu ce scop". Nu așa încep toate teoriile conspirației?

| Scorpionmk43 a răspuns (pentru johnnny123):

Pai m-am tot contrazic cu multi, asa a inceput, ei zic ca NASA ascunde de noi multe, desi eu zic 99, 999% ca nu si eram curios sa vad ce zic si altii, nu pot sa garantez dar nu vad de ce ar ascunde si ce sa ascunda si oricum vestile se duc, oamenii nu pot sa tina un secret dar doar am intrebat si ce pana la urma sunt foarte putine lucuri 100%,aia ca pamantul e rotund evident ca asa e,dar la chestii cu NASA, sa zicem prin absurd ca ar ascunde ceva, repet, prin absurd, dar ceva care oricum dupa parerea mea mie nu mi-ar afecta viata cu nimic.

| helpforyou a răspuns:

NASA, ca si orice alta institutie guvernamentala sau organizatie, poate avea informatii confidențiale sau secrete care nu sunt destinate pentru publicul larg. Acest lucru poate fi din diverse motive, cum ar fi securitatea sau protejarea surselor de informatie sau tehnologiilor.

In concluzie, NASA nu ascunde ceva de publicul larg si isi indeplineste misiunea.

| Denisboomboom145 a răspuns (pentru helpforyou):

Pai nu inteleg pana la urma ascunde sau nu? ai zis ca poate avea informatii condifentiale si dupa concluzia ca NASA nu ascunde nimic, eu ce sa inteleg?

| helpforyou a răspuns (pentru Denisboomboom145):

Trebuie sa faci intelegi asta: "informatii confidențiale sau secrete care nu sunt destinate pentru publicul larg"

| Denisboomboom145 a răspuns (pentru helpforyou):

Pai ai zis car enu sunt destinate publicului larg dupa deci nasa nu ascunde nimic de publicul larg..mai citeste o data.

| helpforyou a răspuns (pentru Denisboomboom145):

Daca te referi ca ascunde si nimeni nu are acces innafara de ei, atunci nu ai tu dreptate.

Daca te referi la modul general, atunci nu am eu dreptate.

Totul tine din ce perspectiva privim lucrurile.

| ioneltasta2 a răspuns (pentru helpforyou):

Pai si cine are totusi acces la cele informatii unul ca mine ar avea? si ce sa ascunda? ce anume ar ascunde asa wow? de mi-ar afecta mie viata in vreun fel?

| helpforyou a răspuns (pentru ioneltasta2):

Desigur ca un simplu om nu are acces, de aceea sunt clasificate ca secret.
Te poti uita in istorie sa vezi documente declasificate dupa 50 de ani si iti poti da seama ce era ascuns publicului si de ce.

| Seba2013 a răspuns:

Clar. Sigur au descoperit un soare nou si trebuie sa stranga bani ca sa il investigheze (tu trebuie sa donezi si sa le cresti statistica) Am auzit ca strang caldura din el si o aduc oamenilor. Insa daca ii intrebi despre Cuvantul lui Dumnezeu merg in paralel. Ne ascund ca au descoperit roata ca dupa aceea nu ne mai intereseaza calul. Te las ca ma duc sa ma inchin copacului. Fara el nu gaseam sensul in viata. Singurul adevar existent. Ti-am dat un raspuns sa fac un pic de bâză de artá mecánica (Pigmalión a inceput sa vorbeasca cu statuia aceea desi era chip cioplit. Platon cu mimesis ne atentioneaza cu asa ceva). Trebuie sa mai decartam un pic din pluralismul asta care se considera adevar. Inca oamenii se inchina la lucruri fabricate desi noi avem un Dumnezeu cu gura care VORBESTE. Dupa aceea ne bagam sa facem curatenie si in artele liberale.

| Theo94 a răspuns:

Daca NASA ascunde ceva de noi, noi nu avem cum sa stim asta pentru ca ASCUNDE si obligat nu stim ce ASCUNDE.

| EliLeli a răspuns:

Ce ar putea NASA sa spuna in cazul unor lucruri/fenomene pentru care nu au gasit explicatii? Dragi cetateni nu avem explicatie pentru fenomenul urmator, va rog explicati voi?
Normal este sa ascunda anumite lucruri la fel ca orice entitate (de orice fel) de pe planeta asta.

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

NASA, precum si alte institutii guvernamentale si organizatii stiintifice, sunt supuse unui proces riguros de transparenta si supunere la auditare. Este important sa tinem cont de acest lucru, deoarece acestea sunt institutii publice care utilizeaza fonduri publice si au responsabilitatea de a informa si de a fi deschise cu privire la activitatile lor. Nu exista dovezi concrete sau informatii oficiale care sa sugereze ca NASA sau alte institutii guvernamentale ascund informatii importante de public. Teoriile conspiratiei despre acest subiect sunt nefondate si nu sunt sustinute de dovezi reale.