| andra4u a întrebat:

Credeti ca nefericirea ne-o provocam si singuri, prin faptele noastre, lasand loc orgoliului?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

De multe ori cand punem orgoliul pe primul loc,luam decizii gresite,actionam gresit,si apoi, suferim pentru ca mai intai trebuia sa trecem totul prin filtrul ratiunii, si apoi sa actionam sau sa luam decizii importante.

5 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

O provocăm și noi dar există și alți factori care cauzează nefericirea.

| Ezyo a răspuns:

Foarte multe din nefericirile noastre ni le provocam noi insine prin felul nepotrivit in care ne privim. In momentul in care incepem sa ne acceptam si sa ne iubim asa cum suntem, dispare brusc o mare parte din agresiunile care ne obisnuisem sa credem ca vin din afara. Pentru simplul motiv ca violenta exterioara are nevoie de mintea noastra agresiva pentru a ajunge in interior, altfel singurul ecou pe care ni-l trezeste este compasiunea.

| CrysisMD a răspuns:

Personal cred-ca DA, deoarece adesea nu observam lucrurile marunte ce ne aduce fericire ci astempam ceva mai mare.

| andrasstefan a răspuns:

Lipa de incredere in noi insine este mama nefericirii dar si persoanele care ne seaca energia si visele.A fi rgolios inseamna a nu lasa de la tine si poate fi asociat si cu ambitia.Adeseori luam decizii proaste din doua motive
1:nu vrem sa ascultam ceea ce spun altii care au o experienta si care stiu cu ne confuntam
2:lipsa unor oameni care au o experienta de viata si care sunt sinceri.
indiferent cum ar fi, dupa o anumita varsta suntem responsabili de deciziile noastre si deciziile noastre sunt cele care atrag fericirea sau tristetea.id mess:numaisuntsingur

| queerkulture a răspuns:

In romana suna stangaci, scuze ca postez in engleza.
"Overthinking ruins you. Ruins the situation, turns things around, makes you worry and just makes things worse that they actually are".