| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți că Nostradamus are dreptate cu profețiile sale?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Profețiile lui se adeveresc prin interpretările noastre, așa că are oarecum dreptate.

| SilentRain a răspuns:

De ce sa cred în el?
Pai ce Nostradamus crede în mine?

| minrest a răspuns:

Sunt substantive si verbe, fara relatie logica aparenta, legate prin cuvinte de legatura si organizate in catrene; orice catren poate fi folosit ca sa prezica orice fapt, oricand ar fi avut loc, asa ca pot fi interpretate oricum; Nostradamus in catrene nu afirma nimic, afirma doar cei ce il interpreteaza. Orice se afirma fara dovezi, se respinge fara dovezi; asa si cu interpretarile diverse ale catrenelor lui Nostradamus.

| Steregoi a răspuns:

Partial. Doar Biblia este adevarata in intregime legat de profetiile scrise in ea.

| TristanTzara a răspuns:

Nu. Sunt niște predicți atât de ambigue că poți să le găsești orice înțeles vrei tu.