| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre Nostradamus si profetiile lui? Credeti in asa ceva?

11 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Multe din scrierile lui sunt extrem de interpretabile.Ar fi fost de ajuns o buna logica + imaginatie indeajuns de bogata si cam oricine ar fi putut scrie acele lucruri.Au fost si sunt o multime de "profeti", insa prezicerile lor seamana mai mult cu ghicitul numerelor la loto, noroc chior.

| SG1995 a răspuns (pentru WaterDrop):

Și totuși Hisler și Hitler, al naibi coincidență.

| WaterDrop a răspuns (pentru SG1995):

Oh hei, salut Sebastiane.Desi urasc sa te contrazic, doresc doar sa mentionez faptul ca in scrierile lui, alaturi de cuvantul Hister exista si cuvantul Ryn.Pe vremuri triburile germanice ocupau portiunea dintre acest Ryn si Hister (care de fapt este si denumirea in latina pentru Dunare).Ar fi fost simplu pentru Nostradamus sa "ghiceasca" o noua incercare a acestor triburi de a recuceri teritorii, asa cum de altfel s-a si intamplat pe vremea imperiului Roman, cand au reusit sa preia o mare parte din el.Nu prea lasa loc de coincidente ci doar o lectie de istorie care se repeta, pentru ca, stii sper, ca istoria mereu se repeta. Dar ce stiu eu happy

| SG1995 a răspuns (pentru WaterDrop):

Am zis doar că sunt sceptic, nu neapărat că cotest autenticitate, sunt și eu documentat de subiect, am citit vreo 2 cărți care conținea biografia lui și o parte din catrenele sale.

| WaterDrop a răspuns (pentru SG1995):

Yay, cititul este prietenul nostru comun!

| SG1995 a răspuns (pentru WaterDrop):

Ndap.☺

| Elide a răspuns:

Se spune că Nostradamus vorbeste despre o sursa intunecata, oculta, a profetiilor sale. Acesta a folosit obiecte magice pentru a intra in transa si a prevedea viitorul. De asemenea, folosea un tripod ritual utilizat si in practicile oculte pagane de catre Pitia, preoteasa din Delfi. Viziunile ii apareau inconjurate de apa sau flacari. Se pare ca Nostradamus folosea in timpul meditatiilor nucsoara (o planta usor halucinogena stimuland imaginatia, care, folosita in cantitati mari, este letala). In fata sa era asezat un bol cu uleiuri diverse si apa fierbinte.

| SG1995 a răspuns (pentru Elide):

MNE, greșit, Nostradamus sau Michel de Nostradame era medic de profesie, dar era și astrolog, lucru la vremea aceea deloc neobisnuit, deoarece în secolul 15 astrologia și astronomia era fuzionate.

| Elide a răspuns (pentru SG1995):

Ma rog 70% din profețiile sale s.au implinit

| SG1995 a răspuns (pentru Elide):

Să zicem, dar și eu susțin teza împlini cam forțate deoarece profețiile sunt nedescriptibile deci le pot fi atribuite orice interpretare, și totuși unele similarități sunt destul de bizare.

| jon987654321 a răspuns:

Un mare bullshit ca si altele.