| Ami1 a întrebat:

Credeti ca oamenii pot dobândi puteri supranaturale?
Va rog e urgent! Daca puteți sa si justificati raspunsul m-ar bucura enorm de mult

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu poate exista nimic care nu sa nu corespunda abilitatilor mostenite in urma evolutiei

| doctorandus a răspuns:

Pentru cine demonstreaza ca are puteri supranaturale e rezervat un milion de dolari de catre Fundatia Randi. Pana acum nu l-a primit nimeni.

| relian a răspuns:

Du-te si ia ceva cum le zice etnobotanice si sa vezi ce puteri parmentale normale o sa ai, o sa fii mai tare ca suprman, vei ajunge prin alte galaxii si cate si mai cite.Deci se poate e la indemina oricui.Bafta si spor la ce se face pe acolo.

| sublime89 a răspuns:

Chiar si daca am descoperi ca un om are ceva puteri ciudate si pe care nu le-am mai intalnit pana atunci, de unde am sti ca e ceva "supranatural"? Am putea fi atat de siguri ca nu exista o explicatie rationala pentru acel fenomen? Poate dupa ce l-am studia suficient de mult am fi capabili sa aflam raspunsul logic, si sa ne dam seama ca nu a fost nimic supranatural. Si chiar daca nu am afla vreodata raspunsul, de unde am sti ca el nu exista? Simplul fapt ca noi nu suntem capabili sa gasim explicatia, nu inseamna ca aceasta explicatie nu exista. Poate nu suntem noi suficient de inteligenti s-o aflam.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu, doar ca unii se pot crede zei. Omul insa are capacitati inca neexplorate sau neexplicate si atunci le da denumirea improprie de -puteri supranaturale.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu cred.Stiu ca se poate.Traim intr-o lume virtuala unde totul este posibil.Trebuie doar sa inveti regulile jocului.Aici ii pierdem pe rationali.Nicio paguba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot avea puteri supranaturale dar trebuie sa aiba si curaj ca sa afle ca le au. De exemplu poti sfida gravitatia dar trebuie sa pasesti in gol, poti auzi o conversatie de la distanta (fara mijloace tehnologice) dar trebuie sa fi schizofrenic,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, omul poate dobândi puteri "supranaturale" precum telekinezie, pirochinezie, sensibilitatea pentru "paranormal" (să vezi spirite etc), să poată influența alți oameni în favoarea lui etc.
Știi care-i faza? În antichitate, aceste puteri "supranaturale" erau o normalitate în rândul oamenilor, pentru că asta îi învăța religiile păgâne din acele timpuri, să-și dezvolte puterile. De asta am și pus supranatural în ghilimele, omenirea a decăzut într-un asemenea hal încât foarte mulți oameni nu cred și nici n-au auzit de "puteri supranaturale". Asta este din vina creștinismului pentru că atunci când liderii creștini evrei cucereau un teritoriu, aveau grijă să distrugă aproape toate cărțile oculte/ezoterice/spirituale și ce rămânea era ascuns de ochii lumii și să ucidă toate persoanele ce aveau cunoștință ocultă, iar convertirea la creștinism se făcea obligatoriu (cine refuza era considerat eretic, deci torturat și omorât). Mulți oameni se dădeau creștini în mod "oficial" pentru a nu fi persecutați, caută despre inchiziție.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista mai multe continente decat Europa si mai multe religii decat crestinismul. De ex. pe hindusi timp de mii de ani nu i-a persecutat nimeni ca aveau credinte oculte.

| Rocsid a răspuns:

Se numesc homrmoni.
Ex: adrenalina care iti pregateste corpul pentru situatii extremehappy