| Silviumber a întrebat:

Credeti ca Romania are nevoie de un regim comunist? Daca puteti sa v-a justificati raspunsul. Promit funda raspunsului cel mai convingator

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

EU mai degraba as fi de acord c-un amestesc intre comunism si democratie ( 20% comunism si 80% democratie). Dar moralitatea si disciplina ele se invata prin frica, si nu prin propria ratiune a fiecaruia dintre noi. Trist ca ajungem sclavii manifestarilor tipice unui persoane josnice, respect impus prin frica etc...

Unde mai este omenescul?

Sau ma rog, nu neaparat un regim comunist. Dar totusi, educatia moral-religioasa este mult importanta pentru fiecare individ. Ea il ''initeaza'' pe individ, il pregateste pentru drumurile vietii.

16 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu de comunism, Doamne fereşte! Avem nevoie de o justiţie mai dură şi imparţială dublată de o lege a confiscării averilor nejustificate.

| Silviumber explică (pentru Arthur):

Avem nevoie de un lider adevarat, un partid adevarat si de un guvern adevarat. Pentru mine un regim politic diferit ar fi cea mai buna optiune

| Arthur a răspuns (pentru Silviumber):

Probabil ne vom îndrepta spre dreapta, o parte chiar spre extrema dreaptă.
Acesta este rezultatul politicii duse de la lovitura de stat din '89 până în ziua de atăzi.

mira
| mira a răspuns:

Atentie la ortografie!

| Silviumber explică (pentru mira):

Imi cer scuze pentru greselile mele ortografice, dar a trebuit sa imi tin sora mai mica in brate ca sa adoarma, asa ca am scris cu o singura mana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui orice, numai capitalism să nu mai fie. M-am săturat de-a binelea de cuvintele astea: stat de drept, republică, democraţie, capitalism, puterea poporului, justiţie imparţială şi alte rahaturi din astea.

Răspuns utilizator avertizat
| 0x11111051 a răspuns:

Pe vremea comunismului, elevii invatau cu frica, nu ca acum. Si profesorii erau duri. Si stiu ca dupa ce terminai Universitatea, iti dadea automat un loc de munca si trai (apartament), in functie de cit de mare erau mediile. Asta a fost in Rusia si inca in unele tari sovietice. Iaca pentru asta as dori sa renasca comunismul.

| hummmer a răspuns:

Comunismul fuse şi se duse.
Totuşi ar trebui un dictator în ţara asta că nu mai avem de cine să ştim de frică.

| alina_8632 a răspuns:

Buna! in primul rand asta ne-ar mai lipsi acum noua la cat de greu o ducem un regim communist noua ne-ar trebui un trai mai bun si decent pentru satisfactia mea, as vrea ca la cei din parlament sa mai treaca putin comunismu si sa gandeasca asa cum gandeau cei de demult in privinta conducerii tarii nu le-ar strica ca sunt varza:-J