| LaviniuA a întrebat:

Credeti ca oculta mondiala a facut lumea sa creada ca viata asta e singura pe care o avem? De ajung unii in stare de orice, numai sa obtina tot ce vor in viata si sa dispere cand nu obtin?
Insa

Legea conservarii energiei: energia nu se creeaza sau distruge, ci se transforma.
Platon Meno 81: "Ei [preotii] spun ca sufletul omului este nemuritor si la un moment dat ajunge la un sfarsit, ce se cheama moarte, si la altul se naste din nou, dar niciodata nu piere [.] De la cei care Persefona va accepta rascumparare pentru greseli, sufletele lor le va readuce in a noualea an, la soarele de sus; din ei ies regi si oameni de splendida vitejie si neintrecuta intelepciune; pentru restul veacurilor ei sunt numiti eroi sfinti pentru umanitate".
Iar Margineanu: "Jana nu e moarta, Jana se transforma".

Eu am impresia ca am mai murit pana acum de cateva ori, poate chiar de tuberculoza happy
Nu mi se pare chiar asa straina.

Deci voi va grabiti undeva?
Melodie: youtu.be/wGPdAKVMkIE

ps pentru funda: In crestinism apare undeva ideea ca reincarnarea NU exista?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Oculta mondiala exista doar in mintile adeptilor teoriilor conspiratiei, iar faptul ca in decursul timpului, teoriile astea au tot evoluat pe orizontala, de la francmasonerie si protocoalele Sionului si pana la Illuminati si noua ordine mondiala nu arata decat ca "Oculta mondiala" este o falsa problema.
Nu neg ca lumea este condusa de un nucleu foarte restrans, probabil vreo 50 de persoane cu totul si ca "Noua ordine mondiala" exista, este fix aceasta care a luat nastere dupa caderea Cortinei de fier, si pe care acum o contesta state autoritariste ca Rusia sau China, numai ca, aceasta Ordine mondiala instituita de SUA este doar economica, politica si militara, nu are nicio componenta religioasa.
Acum cu reincarnarea...
Nimeni nu ar putea sa iti spuna daca exista aceasta posibilitate sau nu.
Din punctul de vedere al religiei crestine, reincarnarea desfiinteaza Mantuirea si Judecata, doua concepte foarte importante care definesc crestinismul, asa-incat teoria reincarnarii nu isi are locul in religia crestina.
Gasesti texte care afirma cu subiect si predicat inexistenta reincarnarii, in:
Epistola lui Pavel care Evrei 9, 27, Ioan 5 28, 29, Ioan 1 21, 23.
Totusi, adeptii reincarnarii au un caz puternic de care se pot agata in afara religiilor, este cel al gemenelor Pollock.
Ar mai fi argumente ca: regresia hipnotica, xenoglosia, deja vu, dar repet, NU are nimeni siguranta ca este un fenomen fizic, ceva ce se petrece frecvent.

| LaviniuA explică (pentru Darkmagic):

Pai judecata ar merge cu reincarnarea. De exemplu sufletul e judecat dupa moarte si daca se vrea, atunci e trimis inapoi pe pamant (sau altundeva).
Si mantuirea ar veni dupa multe vieti, in care sufletul a avut timp sa ajunga la desavarsire. Crezi ca intr-o viata de 70 ani e timp sa ajunga unul la "mantuire"? big grin N-ai vazut prin scripturi cand vine plebea si-l intreaba pe cate unul "esti cutarica de acu x ani?". Adica se stia ca omul are nevoie de mai multe vieti ca sa se dezvolte.

Textele alea nu au vreo legatura cu negarea reincarnarii... meh boala crestineaasca de a interpreta literal happy adevarul e ca si scripturile se explica la nivel de ora de religie.
Una mai cunoscuta parca e Lincoln si Kennedy.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La asemenea citate intelepte iti raspund din 2 mari filosofi in viata " nu credem in Satana cum n-o sa atingem Nirvana", cred ca ii stim cu totii sunt cei de la Parazitiiwinking

"Credeti ca oculta mondiala a facut lumea sa creada ca viata asta e singura pe care o avem?"

ce importanta are ce imi spune mie oculta sau ce clisee promoveaza ei prin intermediul internetului, daca imi spun ca Pamantul este plat si unii cred asta, atunci este problema lor.
la fel cum fiecare este liber sa aiba propria religie si credinta.
unii cred in reincarnare altii nu, unii sunt credinciosi altii atei
fiecare om gandeste in functie de instructiunile si algoritmii perceptiei creierului sau.

un alt mare intelept pe numele sau plutonierul Garcea afirma un adevar de valoarea monumentala " omul traieste cat traieste si spre sfarsitul vietii moare"

cand ai orice indoiala si crezi ca te afli in "universul Matrix" si astfel traiesti intr-o minciuna si conspiratie, este bine sa iti amintesti dictonul lui Descartes "cuget, deci exist".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cred ca inteligenta e supranumita in "suflet" sau "duh".
Substantele se transforma, noi ne mai si "pierdem", cel putin dpdv al activitatii cerebrale (memorie si inteligenta). Ideile de viata de apoi sau reincarnare erau plauzibile inainte de a se descoperi functionarea creierului. La fel cum un computer poate insemna o portita spre o alta lume pentru un necunoscator, dar pentru un IT-ist este doar un set de componente, cu niste imagini preinstalate, construite de oameni.
Si trucurile de magie par incredibile la prima vedere, dar explicate, sunt 100% logice si normale.
Inainte ca astronomia sa evolueze, era foarte plauzibil ca dupa nori este creatorul, iar lumina este creata tot de el. De cand se stie de univers, soare si orbite, nu mai merge legenda Turnului Babel, de exemplu.
Oculta mondiala erau tocma' preotii, pana nu demult. Acum ar fi politica, da' nu prea se chinuie, si nici nu are sanse.
Ecologia e o idee buna, dar multe dintre masuri sunt aiurea. Se impun desi nu-s tocmai viabile. Iar lucrurile astea dau apa la moara scepticilor, sa dezvolte teorii ale conspiratiei aproape plauzibile.

| LaviniuA explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca inteligenta apartine doar creierului si acolo e tot ce-i mai bun in om, atunci cum de prostii pot sa faca copii? laughing
Poate o fi o inteligenta mai mare decat in creierul lor, care ii ajuta sa faca copii. O fi ceva ce nu a descoperit stiinta.

Nu cred ca omenirea a fost mereu in evolutie, ci au fost fluctuatii mari in nivelul de cunoastere.
Stiinta de azi e facuta de oameni care nu lucreaza ca sa isi organizeze interiorului lor.
Mai reusesc si ei uneori cate o descoperire, cand le mai arunca extraterestrii vreo ciozvarta laughing ("ia ma amaratule ca sa nu te mai chinui, ca-ti plange copilasii acasa").

Eu cred ca civilizatiile vechi aveau stiinta lor inalta despre suflet (o tineau ascunsa bine, ca sa nu ajunga pe mainile oricui; din ea au ramas miturile si chestii pe fundul oceanlor).

| Hyperion7 a răspuns:

"De ajung unii in stare de orice, numai sa obtina tot ce vor in viata si sa dispere cand nu obtin?"
Pentru că nu știu cum să le manifeste existența acelor lucruri.

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

Depinde. se poate sa nu le ajunga timpul sau sa-i loveasca karmele cele grele.

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu cred, e doar o chestiune de perspectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oculta mondială a produs multe rele omenirii, fiind influențați de diavol care sta în spatele tuturor atrocităților și a raului din lume.
Aici nu e numai vina lor, mai e și caracterul omului care se naște cu lăcomia și avariția în sânge.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care vină e mai mare: a lor, a diavolului sau a lăcomiei cu care se naște omul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

A diavolului.

| EliLeli a răspuns:

Oculta mondiala? Wtf is that?