| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Credeti ca pe Terra exista fiinte subterane superioare noua care detin tehnologii avansate cu ajutorul carora incearca sa comunice cu noi prin diverse semnale matematice? sau omul este singura fiinta cu inteligenta superioara ce guverneaza Pamantul?
Voi ce credeti despre aceste teorii?

40 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cineva l-a citit pe Daniken...

| RAY a răspuns:

E o ipoteza da,ce facem in cazul asta vedem doveziile din prezent, care ne spun ca se petrec cutremure acolo in adnc plus ca avem scanere care indica mii de grade, nu vad nici cum oxigeul ar fi acolo, in acest caz ramane i ipoteza nedovedita stiintific, eu nu cred in nimic observ doveeziile si o consider valida asa ar trebui sa procedeam cu toti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti dai seama ca iti atat amar de timp de cand exista omenirea asta s ar fi intersectat cu oamenii

| PangeeaRogvaiv explică (pentru suntserios):

Esti sigur ca s-ar fi intersectat cu oamenii si inca nu au facut-o pana acum?

| sublime89 a răspuns:

Nu exista civilizatii subterane. Astea sunt doar mituri.

| suffarstar a răspuns:

Si se hranesc cu pamant ca ramele? Iti dai seama ca acolo nu exista apa, nu exista soare, de unde viata?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru suffarstar):

Daca noi nu avem capacitatea de a trai fara lmina solara si fara aer, asta nu inseamna ca nu exista specii care nu sunt adaptate conditiilor subterane si ca toate vietatile sunt la fel ca noi si au nevoie de aceleasi conditii propice noua pentru a supravietui.

| relian a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Normal ca exista viata subteran pina la adincimi mari, dar una este viata alta unde vrei tu sa bati.probabil citesti prea multe carti SF.Lao mai moale si nu accepta povestile altora.Vino tu cu ideile tale

| Theo94 a răspuns:

Daca ar exista, marile guverne ale lumii ar ascunde asemenea informatie de oamenii de rand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si eu ma duc in beci si bat cu coada de matura in tavan la frate-meu! Matematica pura!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru anonim_4396):

Nu spune asa. Exista dovezi conform carora nu suntem singuri in Univers. In anii '70, un ceretator de la NASA, ufolog de meserie a primit un semnal radio de cateva secunde, semnal ce era codat. Decodand-ul, semnalul insemna "WOW". Metoda de comunicare a fiintelor extratereste cu noi, se realizeaza tot printr-o tehnica matematica numita cod binar si are la baza ifrele 0 si 1. Este un subiect foarte controversat pe care oamenii prin natura lor refuza sa-l creada sau sa discute despre posibila existenta a altor fiinte in afara de noi. Nu este o fabulatie, insa fiecare crede ce vrea, dar nici de ridiculizat nu este un asemenea subiect, ci mai degraba de informat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista si sunt printre noi dintotdeauna.
Nu-i vedem deoarece nu ni se permite acest lucru.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru anonim_4396):

Corect, un raspuns extraordinar. Acesta este si adevarul, ei exista si sunt printre noi dintotdeauna.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

De fapt, e "adevărul" pe care-l cauţi, dacă vrei să crezi că există civilizaţie subternă, că egiptenii au fost ajutaţi de cine ştie cine, e problema ta. Ce anume face probabil ca fiinţele INTELIGENTE, subterane să existe, tu ştii. Dacă tu vrei să crezi că ceva există deşi nu există nicio dovadă că ar exista, dacă consideri ceva ca fiind adevărat, deşi adevărul nu a fost demonstrat şi nici măcar probabil nu e, poţi la fel de bine, să te numeşti religios. Mare diferenţă nu e. Însă, dacă vrei să fii un om raţional cu inclinaţii ştiinţifice, atunci arunci părerile tale pe fereastră, şi ce ţi-ar place să fie real, şi analizezi la rece, ceea ce este, faptul că am răscolit destul pământul ca sa ştim că sunt şanse infime să existe o civilizaţie ocultă subternă, că e greu să existe viaţă inteligentă şi pe alte planete, din moment ce diferenţă dintre noi şi maimuţă e de 1%, şi nu poţi considera maimuţa inteligentă, la fel ar trebui ca respectiva inteligenţă să fie similară cu a noastră, căci dacă ar fi cu 1% mai inteligenţi ca noi, atunci probabil nu şi-ar bate capul cu noi, că piramidele au fost construite de egipteni, deaorece nu aveau fb si TPU şi altceva mai distractiv nu aveau de făcut decât să se joace cu numere şi nu prea stăteau de conspiraţii, iar jucându-se ei cu numere de-a lungul anilor au descoperit una alta, ş.a.m.d Deja am obosit, aiureala e obositoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, decat sa sape un tunel, prefera sa ne trimita informatii electromagnetice... Ca din moment ce sunt fiinte superioara oamenilor (care au calatorit deja pe luna) nu le-a trecut altceva prin cap.

| RandyMarsh a răspuns:

Eu zic sa te duci pe History Channel cu intrebarile astea...
Cum dracu' sa existe fiinte subterane SUPERIOARE noua?

| dodicuta a răspuns:

Subterane? Nu m-am gandit la asta pana acum. Oricum nu suntem singutii intelgenti de pe Terra (extraterestri traiesc in SUA - minim 2- a declarat guvernul canadian).

| DiannaaMiha a răspuns:

laughing) :Nu ma pricep la matematica" laughing, deci nu am receptat aceste semnale pana acum thinking

| FURRIA a răspuns:

Pe alte planete gen poate exista fiinte gen,, extraterestri'' eu cred ca poate exista.
Dar pe terra subterane e imposibil.
Le-am fi gasit de mult doar este planeta noastra care este cercetata non-stop.
Daca ar fi in subteran prea jos nu este oxigen,+ daca ar fi la o adancime foarte mare ar muri din cauza nucleului care genereaza o caldura foarte ridicata.

| andreimrm a răspuns:

Eu sunt un pic mai sceptic, daca existau asemenea fiinte pe terra cu siguranta am fi aflat de ele, am mai evoluat si noi de la stadiul de maimuta.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru andreimrm):

Asa este, dar cum facem cu restul care au postat pe aici si sustin ideea ca omul nu a evoluat din maimuta ci dintr-un alt stramos comun, nu se stie care si din ce specie provenea care a evoluat in paralel cu maimuta, de aceea sustin ei ca omul s-a modernizat, iar maimuta tot o maimuta a ramas?

| andreimrm a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Incerc sa-mi ascult ratiunea si astfel aleg varianta cea mai plauzibila (maimuta) iar in ceea ce-i priveste pe restul care au alte pareri, ce rost ar avea sa incerc sa schimb o parere care nu poate fi schimbata? Poate si eu ma insel, doar sunt om, nimeni nu e perfect...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru andreimrm):

Foarte bine spus, dar stii ce este deranjant? faptul ca se trezesc unii pe aici mai cu mot care au impresia ca le stiu pe toate pe lumea asta si isi impun cu vehementa punctul de vedere. Mai mult decat atat, mai dau si in cap altora care nu sunt de acord cu ei sau pentru ca pur si simplu posteaza pe aici si astfel de intrebari. Cu astfel de personaje ce putem face? cum sa scapam de ei, jignirile si aroganta lor?

| andreimrm a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Aici nu stiu daca putem face multe, o parte din vina pentru lucrurile astea o au parintii, ca nu i-au educat cum trebuie, multi ajung sa jigneasca cand deja sunt depasiti de subiect si nu mai pot argumenta...ca sunt vehementi in a-si sustine punctul de vedere e probabil pentru ca vor sa para mai destepti, si au impresia ca doar parerea lor conteaza...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru andreimrm):

Exact acelasi rationament il am si eu ca si tine. Numai ca constat in fiecare zi cu tot mai mare parere de rau ca nu se mai poate purta o discutie civilizata si un schimb de pareri sub nici o forma. Dar, asta este ...nu avem ce face.

| andreimrm a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Din pacate nu putem face multe, de vina este societatea in care traim, nu mai exista respect, bun simt si educatie, copii sunt neglijati de parinti, si isi formeaza caracterul din ce vad, aud la tv, si in jurul lor pe strada, e trist ce se intampla cu lumea in general.

| Den30 a răspuns:

Buna intrebare! Mereu am fost atrasa de lucrurile de genul acesta...si ma bucur ca nu-s singura nebuna care crede in asa ceva laughing)
Deci..mda..revenind la raspuns, da, este destul de posibil. Am cautat pe net si am gasit multe cazuri gen " Oras construit peste alt oras". Adica..de ce ar face cineva asa ceva? Poate ca vroiau sa ascunda ceva in orasul subteran. Multe lucruri nu au o explicatie logica, dar ei nu pot comunica nu numai prin semnale matematice, pot face asta si prin diferite sunete..pe care numai anumite persoane le pot auzi! Problema este ca din toata Terra doar doua-trei persoane cred in asa ceva! Acele fiinte subterane pot chiar sa te fac sa faci anumite lucruri pe care tu nu le accepti. De exemplu..eram in ora de Fizica si am inceput deodata sa fac pe spatele caietului diferite numere, a lor care nu le intelegeam sensul nici nu stiam de unde mi-a venit sa scriu asa ceva. Aceste teorii inca nu sunt demonstrate stintific, sau poate da, dar experti nu au anuntat pe intregul glob, pentru ca ..hai..sa fim sinceri daca persoanele ar afla cu adevarat ca exista finte supranaturale ar fi panicati si ar fi un haos total!
Sper ca te-am ajutat! Daca vrei sa mai vorbim despre asa ceva contacteaza-ma pe adresa mea de yahoo: margasoiud@yahoo.com

| Apache a răspuns (pentru Den30):

Si alea 2-3 persoane de pe planeta trebuie sa te includa si pe tine nu?
Care ar fi sansele...

| Paul_Bogdan_1998 a răspuns:

NU exista "extraterestri", si nici alta fiinta umana in afara de "om". Nici pe planeta Terra si nici pe alte planete.
De unde va vin ideile astea?

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Paul_Bogdan_1998):

Pe Pământ, suntem specia dominantă (deşi unele maimuţe cred că au mai multa minte decât mulţi oameni), n-au unde să existe alte specii inteligente pe planetă că am fost cam peste tot, şi unde nu ne-am putut scufunda ori lua mostre, am scanat, aşa că suntem singurii. Pe alte planete, rămâne de văzut, viaţă inteligentă nu se ştie, viaţă e foarte posibil. Un răspuns bun, e cel dat de Neil de Grasse Tyson -> https://www.youtube.com/watch?v=HO6ONMLfg5A

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Paul_Bogdan_1998):

Dovedeşte că nu există viaţa pe alte planete (1) Dovedeşte că nu există viaţă inteligentă pe alte planete (2) Dovedeşte că noi suntem cea mai evoluată specie posibilă de pe toate planetele (3). Eu te întreb, de unde îţi vin ţie certitudinile astea? Că nu ştim cu siguranţă, e adevărat, însă, sunt mai multe stele decât firicele de nisip pe pământ, asta înseamnă că sunt mai multe sisteme solare decât ai nevoie pentru a nu putea ridiculiza o asemenea idee.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Paul_Bogdan_1998):

Dar tu de ce esti atat de sigur cand faci asemenea afirmatii? ai facut cercetari proprii si ai descoperit ca nu exista asa ceva sau ai citit carti de specialitate si ai tras concluziile ca omul este singura specie din tot Universul, nu mai zic de pe Terra? Eu zic sa te mai informezi totusi asupra subiectului si apoi mai discutam.

| Paul_Bogdan_1998 a răspuns:

Credeti ce vreti eu doar v-am zis.Si nu e deloc o banuiala.Ce credeti voi ca din maimuta evolueaza omul va inselati cu toti.Fiecare crede ce vrea.Dar numai Dumnezeu stie!

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Paul_Bogdan_1998):

Omul nu a evoluat din maimuţă, asta te-au minţit pe tine părinţii sau preotul. Omul a avut un strămoş comun cu maimuţa, dar în niciun moment omul nu a fost maimuţă, ci asemănător - veri cu maimuţa. Strămoş comun, înseamnă că nu era nici maimuţă, nici om, apoi o specie a urmat calea maimuţei alta a urmat calea omului, evoluând diferit. Dar dacă vrei să crezi în amicul tău imaginar, eşti liber. Diferenţă e că, în strămoşul comun al omului şi al maimuţei, nu trebuie să crezi, ci doar să citeşti teoria şi dovezile din spatele teoriei, despre dumnezeu, poţi citi doar "teoria" lipsită de dovezi.

| Paul_Bogdan_1998 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

1.Omul nu a fost niciodata maimuta, nici n-a evoluat din ea si nicinu este niciun "stramos" cu maimuta asta e ce credeti voi!
2.Eu am alta parere
Dar daca la voi vi sa zis asta, faceti ce vreti.
Cel putin eu stiu adevarul.

| meota a răspuns:

Mie mi-ar placea. Dar nu exista. Sub pamant e lava. Caldura e prea mare pentru a putea trai acolo.

| Ana_Mategan_1999 a răspuns:

Sigur k da eu sunt aia

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Ana_Mategan_1999):

Am uitat sa precizez ca nu vreau sa primesc raspunsuri la misto, ci vreau sa avem o dicutie civilizata in care fiecare sa isi spuna parerea. Se poate asa ceva?

| Ana_Mategan_1999 a răspuns:

Eu am glumit poate ar exista numai Dumnezeu stie