| Hammurabi a întrebat:

"în laboratoare secrete există tehnologii avansate cu peste 50 de ani față de ceea ce ni se oferă acum"
Cât de veridică credeți că este afirmația asta?

18 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu cu cati ani sunt in fata dar toate companiile investesc in R&D si probabil au chestii care par ca sunt din viitor doar ca sau sunt prea scumpe de produs, sau nu-s fezabile pe piata acum, sau sunt gata de productia de masa sau e nevoie de alte tehnologii conexe ca sa aiba succes pe piata.

Si nu, laboratoarele alea nu-s de stat, marea lor majoritate sunt private..alea de stat erau in timpul razboiului rece.

Tehnologia IoT exista si e publica de ani de zile, dar fara 5G nu ai destula latime de banda pentru ca treaba sa fie fezabila la scara larga.
Daca te uiti gen la telecomunicatii, acum deja exista 6G ca prototip, vitezele de transmitere a datelor functioneaza in laboratoare. Problema e ca ar fi extrem de scump si nu are nimeni nevoie de viteze asa mari deci nu e rentabila tehnologia.

Cazuri din astea sunt multe

| RAY a răspuns:

Eu vorbesc acum de domeniul meu de activitate,electronica,da exista procesoare,placi de baza,memorie RAM, hardurii ssd de sute de TB cât o moneda,TV mega mari,vr care e aproape de realitate, nu știu cât de avansați suntem dar e ceva normal sa fie secret, trebuie tratate, retestate, pana ajunge pe piața e cale lunga, sunt curios cât a stat în teste windows 11 sau un nou android pana la lansare

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista!

| relian a răspuns:

Nui adevarata. Cei care ar veni cu o tehnologie peste ce vedem acum, ar avea nevoie de malai, deci ar vindeo la tot poporu, nu face nimeni nu stiu ce descoperire si sa o tina secreta, nu vad logica.

| Freya1 a răspuns:

Chiar cu atâția ani în fata nu cred, dar chestii mai avansate ce pot salva sau distruge lumea cred ca sunt.

| Wr3nch a răspuns:

Ce exista in laboratoarele secrete is arme prototip, si majoritatea nuo sa vada lumina zilei pentru ca is prea scumpe si greu de folosit in realitate.

| Dismally a răspuns:

Da, exista si nu este nici un secret, toate marile companii investesc in tehnologii, produc diverse prototipuri care nu le gasesti pe piata dar asta nu pentru ca ar vrea cineva sa le ascunda, doar ca nu pot fi produse la un pret rezonabil momentan.

| Lioana a răspuns:

Ca exista invenții care nu sunt scoase inca pe piață, asta e clar. Nu stiu daca le va lua chiar 50 ani ca sa apara. Poate le va lua mai putin, poate mai mult, sau poate nu vor aparea niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Parțial veridică. Calculatorul și Internetul erau folosite de Armată și în MIT până să ajungă bun de masă big grin

La fel se întâmplă acum cu computerele cuantice

| Theo94 a răspuns:

Cred ca exista in prezent tehnologie avansata top secret in diverse laboratoare, o parte din ele (device-uri, roboti, aparate de zbor, etc.) fiind la nivel de prototip, cand vor iesii pe piata, care vor iesi vor fi mult mai ergonomice.
Multe tipuri de tehnologie au aparut prima data in domeniul militar si aerospatial, cred ca asa este si acum.

Cat de veridica cred ca este aceasta afirmatie?
Nu stiu, tehnologie avansata de nivel top secret exista probabil nu cu 50 de ani peste tehnologia din prezent, dar exista.

| 1234568807 a răspuns:

Posibil, cine stie

| EestiSodalane a răspuns:

Foarte veridică. E în interesul strategic al statelor să-și țină secrete inovațiile tehnologice avantajoase, mai ales pe plan militar. Nici măcar nu e o conspiratie. E pur și simplu la mintea cocoșului.

| EliLeli a răspuns:

"In laboratoare secrete"...asta cred ca deja te duce la teorii ale conspiratiei.
Sunt tehnologii avansate in mare parte din laboaratoare, nu trebuie sa fie secrete.

| Hammurabi explică (pentru EliLeli):

Adică tu nu crezi că au existat contacte cu civilizații extraterestre de la care s-au preluat terhnologii? (mai ales SUA)
Astea în nici un caz nu sunt în laboratoare publice.

| EliLeli a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca s-au recuperat aparate extraterestre de la Roswell, de exemplu, si s-a mers cu ingineria inversa, pana unde crezi ca au ajuns?! Adica, au cam scos pe piata ce s-a putut recupera, la restul cred ca se bat cu capul de pereti.
Am citit cartea lui Philip J. Corso, "The Day After Roswell" - este super interesanta, dar in secunda 2 au scos pe piata ce se putea scoate din tehnologia aia "secreta" daca a existat. Si da, e normal, sau era normal sa tina secret evenimentul in contextul politic care era atunci si care este si acum dealtfel. Nu e nimic de Teoria Conspiratiei aici. Dupa cum vezi o dau privatilor sa se duca in spatiu daca ii tine: Elon Musk de exemplu. Cand scapa oamenii la chestii de genul (conspiratii inchipuite) o iau pe aratura cu totul.

| Hammurabi explică (pentru EliLeli):

Au trcut mulți ani de la Roswell.
Eu cred că între timp a existat un contact real voluntar, nu recuperări.
Probabil că va veni și momentul când vom afla.

| EliLeli a răspuns (pentru Hammurabi):

Adica le-au dat telefon, le-au trimis e-mail?
Nu a trecut chiar asa mult timp.

| Hammurabi explică (pentru EliLeli):

Din 1947 până azi sunt 76 de ani.
Chiar crezi că nu s-a mai întâmplat nimic între timp?

| EliLeli a răspuns (pentru Hammurabi):

?

| SmartASS123 a răspuns:

Ha, ce întrebare ridicolă! Desigur că este complet neîntemeiată și absurdă această afirmație. Dacă s-ar fi dezvoltat tehnologii atât de avansate cu 50 de ani înainte de timpul lor, ar fi fost imposibil ca acestea să rămână ascunse publicului și niciun guvern sau companie nu ar fi avut cum să le păstreze secrete atâta timp. În plus, nu are nicio logică ca cineva să investească sume imense de bani în cercetare și dezvoltare și să nu își exploateze beneficiile într-un mod cât mai eficient și profitabil. În concluzie, această afirmație este doar un alt produs al imaginației delirante a unora care cred în teorii ale conspirației și nu au nicio legătură cu realitatea.

| Arakiss a răspuns (pentru SmartASS123):

Ești copil, habar n-ai în ce lume trăiești.
Armata americană deține tehnologii de nici nu poate cuprinde mintea ta. Ce interes ar avea să le facă publice? N-ai auzit în viața ta de spionaj?
De unde naiba crezi că a apărut calculatorul pe care îl ai în față?
Microprocesoarele & staff?
De fapt de ce naiba te mai întreb că ești extrem de infantil. laughing

| EricsonSony a răspuns:

100%

| yayohdhd a răspuns:

Pai tu crezi tot ce zboara! Normal ca astia ne ascund tot ceea ce descopera! Gandeste te cate ne au ascuns si au fost mai tarziu dezvaluite!