| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care credeti in evolutie si nu in Dumnezeu cum explicati faptul ca exista doar o rasa/fiinta inteligenta pe pamant si accea omul? De ce celelalte finte nu au evoluat?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Foarte bun argumentul tau.

| RAY a răspuns:

Ar fi o ipocrizie sa spun ca omul nu e complex, omul e atat de complex ca eu personal as da 1% sanse sa existe asa ceva din materie, dar nici ca zeii imaginari ne-a creat nu cred,posibil totul e o iluzie creata de insuti acest univers, o holograma, existenta noastra e pur si simplu iluzie, mai cauta si imi vei dreptate, moartea e doar capatul unui iluzi atat

| mihai69 a răspuns:

Cine spune totuși că omul e SINGURA ființă inteligentă?
Chiar dacă n-au scris romane, opere, nici n-au pictat tablouri sau sculptat vreun monument, eu consider că multe alte animale au suficientă inteligență cât să depășească un om în multe locuri și aspecte.

| Alcyon a răspuns:

Good question laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au evoluat si ele. Vezi tu evolutia exista, dar nu la scara pe care o sustine teoria evolutiei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat de repede alearga un om? Cat de bine vede un om? Cat de bine aude un om? Cat de mult poate un om sa zboare folosindu-si aripile? Cat de mult poate un om sa respire sub apa? Cat de puternic este un om?

Intelegi unde bat? Tu ai inteligenta, restul animalelor au altceva. Celelalte animale iti sunt superioare din multe puncte de vedere iar tu esti superior lor din pdv intelectual.

"De ce celelalte finte nu au evoluat?"... au evoluat. Faptul ca nu toate au devenit inteligente e irelevant. La fel pot si eu sa intreb "daca suntem facuti de zeul crestin, de ce nu avem aripi, forta, vaz, auz, de ce nu putem sa respiram sub apa, de ce nu putem sa mergem prin spatiu fara costume si rachete, etc. Putea sa faca o treaba mai buna acel zeu deoarece creatura suprema (omul) este inferioara unui Tardigrade (gasesti pe guagal) din anumite puncte de vedere.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

St ca sunt ateu dar sa fim seriosi cum de omul din toate speciile e asa complex? ce sansa e ca din toate doar una singura sa fie asa complexa, nu se stie nici azi cum au reusit acele animale marine sa iasa din apa si ce sens a avut sa le creasca picoare in ocean, eu personal nu cred ca complexitatea creierului om a venit din evolutie, numai vorbesc ca din materie sa prinda masa e ceva de domeniul sf, nu e ciudat ca viata a aparut o singura data? ceea ce spui tu sunt abilitati fizice cum noi diferim, e logic ca si alte animale difera de noi, ceea ce nu inseamna ca nu am fi comlexi, explica-mi te rog cum poate materia poate sa constentieze propia existenta da asa stiintific

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum se organizeaza niste ceule de formeaza organe diferite? cum pot niste celule sa de-a constinta de a sti propia mea existenta? sa fim seriosi, acele celule sunt indentice dar formeaza organe, stai memoria sunt in ele, cum? cum poate alea sa imi dea imaginatie, sentimente? eu pot distinge raul de bine pentru ca niste celule imi da posibilitatea asta dar cum? ca sunt curios cum?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Tot ce se stie este ca suntem retele neuronale complexe, nu se cunoaste nici ce e constienta si nici cum apare.

Altfel, bacteriile sunt si ele foarte evoluate, de fapt bacteriile sunt organisme mai de succes decat omul. Bacterii fara om se poate dar om fara bacterii nu se poate.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am intrebat ceva, cum e posibil ca niste celule sa formeze organe diferite daca toate sunt indentice? cum poate niste celule sa dea constinta, microbi aia sunt complexi cum dupa ai si spus si tu, de ce nu evolueaza microbi in altceva?

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Exista tipuri si tipuri de celule, deci nu sunt toate identice.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Pe scurt, ai dat o baliverna pe alta. Sau ai dat niste mere acre pe niste mere stricate, macar stateai cu alea acre, ca le papa si altii si zic ca sunt bune.
Fara metafore acum, omul nu e asa de diferit la nivel de "materie" fata de mediul inconjurator. Pana si cu o banana ai undeva la 50% structura similara (http://www.mirror.co.uk/......-2482139), cu o maimuta daca nu ma insel undeva pe la 90%, adica diferenta ar fi de 10%, 10% intre tine si animalul urmator. De ce specia noastra si nu alta sau altele? Asa s-a nimerit, poate si cum exemplifica gaia mai sus, noi, spre diferenta de alte animale, nu am avut colti, nu am avut aripi nici forta extraordinara, "parte in parte" ne-o luam de la orice alt animal, asa ca a fost nevoie de ceva in plus pentru ca specia noastra sa supravietuiasca, si uite asa, a aparut focul, asa a aparut limbajul, s.a.m.d (Pentru ray23tm care ma ignora)

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Au evoluat, dar nu stiu cat fac 1+1.

| anonim_4396 explică (pentru CatelusaCuParulCret):

Pot sa vorbeasca? sa comunice cu noi?

| CatelusaCuParulCret a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Inainte cainii, pisicile, caii erau altfel. Inainte calul avvea degete mai omule. Au evoluat la trup, dar nu si la minte.

| Zamolxe777 a răspuns:

Raspunsul e in intrebare! rolling on the floor)

| Robyi a răspuns:

Omul a fost creat ca sa stapaneasca peste celelalte creaturi (Geneza 2).
Omul are dreptul de a stapani peste animale, acordat de Dumnezeu (Geneza 3)

| xSm0kEr a răspuns:

Dar, aici totul ține de cum s-a format Pământul. Ai tu habar câte substanțe (care azi nu există ) și câte molecule, bacterii au existat la formarea Pământului? Tu gândește altfel. Dacă Dumnezeu ne-a creat, de ce ne-a creat numai pe noi? Cum, oameni au evoluat treptat așa vor evolua și animalele. Când omul primitiv știa doar să facă acțiuni fizice, nu și psihice sau de limbaj, probabil câinele pe vremea aia, dacă exista, nici nu știa să latre. Totul a pornit de la ceva. Tu știi că dinozaurii de acum milioane de ani sunt cocoșii din ziua de azi? Ai sesizat, dacă ai, cât seamănă, și cum se manifestă? Prietene, toate fințele evoluează. Dar să știi că nu toate o fac la fel de repede sau la fel de incet. De unde știi tu că, câinii din următorii 2000-3000 de ani nu vor putea să vorbească? După cum ziceam toate evoluează, fiecare animal de pe Pământ având un stagiu strict de evoluție