| seby8873 a întrebat:

Credeti ca Religia martorilor lui Iehova este cea adevarata? Intreb pentru ca a fost o cunostinta de familie care e martor si mi-a povestit multe lucruri si destul de interesante cum ar fi ca noi suntem ultima generatie care va mai trai pe pamant dupa care vine armaghedonul. Ultima generatie insemnand ca nu mai apucam sa avem mostenitori.

33 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Martori la caratul apelor poate, "armaghedonul" inseamna lupta dintre fortele raului si binelui, intreabă-l pe martorul "dudă" care sunt fortele astea si unde sunt, ca de cand existam ne batem numai intre noi.

| EmaS a răspuns:

Este o credinta falsa.Ea spune ca nu exista rai si nici iad.Atunci de ce sa mai credem? Pentru ce sa-mi schimb religia daca ea nu ma mantuieste? Adevarata credinta iti ofera iertarea de pacate, iti da mantuirea in dar, iti pregateste un loc in raiul lui Dumnezeu.

| sandra23roxana a răspuns (pentru EmaS):

Bineteles ca nu exista rai si nici iad,exista doar paradisul care va fi tot pe acest pamant dar va fi tranformat in paradis adica totul perfect vor disparea durerile nu vor mai muri oameni nu vor mai fi crime, rautate probleme financciara, durere nimic totul va fi perfect toata lumea va fi tanar, toate tarile care sunt acum toti vor fi impreuna, africani chinezi, turci, marocani...

| Vizitiul a răspuns:

Pai, exista vreo religie adevarata? As vrea sa discut si eu cu acea persoana de care tu vorbesti.

HepHap
| HepHap a răspuns:

De o suta de ani tot asta zic. Daca reusesc sa-si mentina secta pana la finelele veacurilor, sigur nimeresc momentul.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eschatology_of_Jehovah%27s_Witnesses

| Alphawolf a răspuns:

Erau "profeti"? Nu ma mira, doar ma amuza!

| mihaibrasov a răspuns:

Tu sa citesti Biblia martorilor lui Iehova (cea 'corecta', tradusa de ei). Ei bine, aici, Iisus nu isi ia crucea cand urca pe Dealul Golgotei, ci isi ia 'stalpul de tortura'. Ei nu cred ca Iisus a fost rastignit pe o cruce, ci pe un stalp, lucru evident infirmat cel putin de date istorice (romanii practicau crucificarea). Iar motivul ei este ca o traducere din nu stiu ce secol e gresita. Dar sunt singurii care cred aberatia asta... (mai sunt si alte aiureli in Biblia lor, traducerea lumii noi, dar nu mai stau sa le enumar).
Lasa ca toti tot zic de zeci de ani ca imediat e sfarsitul lumii si uite ca nu e.
Revenind, pe mine ma uimeste faptul ca martorii pot prosti atat de multi oameni. Chiar ma uimeste...

| danut a răspuns:

De ce intrebi ceva la care iti poti raspunde singur? Dumnezeul crestinilor a lasat un cod care se numeste CELE ZECE PORUNCI, adeptii lui Dumnezeu respecta acest cod de legi. Martorii lui Iehova fac acest lucru sau nu? Analizand raspunsul iti poti raspunde singur la intrebare.

| AllieAyl a răspuns (pentru danut):

Da,ei respecta cele zece porunci

| danut a răspuns (pentru AllieAyl):

Oare, dar cu porunca a patra cum stau?

| AllieAyl a răspuns (pentru danut):

Si cam care ar fi porunca a patra?

| danut a răspuns (pentru AllieAyl):

"Exodul 20, 9. Sã lucrezi sase zile, si sã-ti faci lucrul tãu.
10. Dar ziua a saptea este ziua de odihnã închinatã Domnului, Dumnezeului tãu: sã nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tãu, nici fiica ta, nici robul tãu, nici roaba ta, nici vita ta, nici strãinul care este în casa ta.
11. Cãci în sase zile a fãcut Domnul cerurile, pãmântul si marea, si tot ce este în ele, iar în ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnã si a sfintit-o."
Biblia Sinodala (Ortodoxa)
" Matei 28, 1. La sfârsitul zilei Sabatului, când începea sã se lumineze înspre ziua dintâi a sãptãmânii, Duminica, Maria Magdalina si cealaltã Marie au venit sã vadã mormântul. "

| AllieAyl a răspuns (pentru danut):

Citeste de exemplu Exodul 23:12.Acolo se spunea sa ne odihnim ca sa ne refacem puterile.Pe atunci era sabatul si era o munca destul de grea si de aceea Dumnezeu a zi sa se odihneasca.De exemplu si Isus a vindecat un om in sabat.Asa se zice in Ioan 7:21-23.Si el a facut vindecari cand toti se odihneau, si aceasta nu era un pacat.

| danut a răspuns (pentru AllieAyl):

Facerea de bine nu este un pacat dar restul... exact cum ai spus tu: Exodul 23, 12. Timp de sase zile, sã-ti faci lucrarea. Dar în ziua a saptea sã te odihnesti, pentru ca boul si mãgarul tãu sã aibã odihnã, pentru ca fiul roabei tale si strãinul sã aibã rãgaz si sã rãsufle." "Matei 5, 17. Sã nu credeti cã am venit sã stric Legea sau Proorocii; am venit nu sã stric, ci sã împlinesc." Salvarea unei vieti in Sabat nu este un pacat si nici o incalcare a Legi ci chiar o INDEPLINIRE a acesteia.

| AllieAyl a răspuns (pentru danut):

Poi da ....Si ce vrei sa spui cu asta?

| danut a răspuns (pentru AllieAyl):

"Exodul 20, 9. Sã lucrezi sase zile, si sã-ti faci lucrul tãu.
10. Dar ziua a saptea este ziua de odihnã închinatã Domnului, Dumnezeului tãu: sã nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tãu, nici fiica ta, nici robul tãu, nici roaba ta, nici vita ta, nici strãinul care este în casa ta.
11. Cãci în sase zile a fãcut Domnul cerurile, pãmântul si marea, si tot ce este în ele, iar în ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnã si a sfintit-o."
Asta am vrut sa spun, daca Martorii lui Iehova respecta SI porunca asta atunci respecta toate poruncile (decalogul), daca nu atunci...mai ramane ceva nerespectat. Si inaca ceva: "Ioan 10, 30. Eu si Tatãl una suntem." Ioan 14, 8. "Doamne", i-a zis Filip, "aratã-ne pe Tatãl, si ne este de ajuns." 9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?" 1Ioan 2, 22. Cine este mincinosul, dacã nu cel ce tãgãduieste cã Isus este Hristosul (Mesia)? Acela este Anticristul, care tãgãduieste pe Tatãl si pe Fiul. 23. Oricine tãgãduieste pe Fiul, n-are pe Tatãl. Oricine mãrturiseste pe Fiul, are si pe Tatãl. 1Ioan 4, 14. Si noi am vãzut si mãrturisim cã Tatãl a trimis pe Fiul ca sã fie Mântuitorul lumii. 15. Cine va mãrturisi cã Isus este Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu rãmâne în el, si el în Dumnezeu."
Asta am vrut sa spun, daca Martorii lui Iehova respecta Si aceste lucruri sunt pe calea cea buna.

| AllieAyl a răspuns (pentru danut):

Ei respecta, dar tu crezi ca Isus este fiul lui Dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru AllieAyl):

Absolut.

| AllieAyl a răspuns (pentru danut):

Bine.in concluzie pot spune ca Martorii lui Iehova asculta de tot ce este in Biblie.

| ramona30 a răspuns:

Aceasta religie este la fel de absurda si de mincinoasa ca si religia ortodoxa sau catolica.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Aiurea, am o amica insarcinata si numai azi am vazut 5 gravidute pe strada...

| MeScorpion a răspuns:

Bla bla bla

| DorelSudoru a răspuns:

laughingNu prea are logica ce zici ca nu are cum sa existe o ultima generatie...nu suntem toti de aceeasi varsta si nici dracu nu ne poate opri sa ne inmultim...

| carpediem a răspuns:

Evident e cea mai adevarata, cea dintai, cea mai... Asa zic toti.Si in plus astia de la Iehovah "zambesc" intruna cand vorbesc cu tine. Adica ce? Am avut coleg de servici care nu a facut fratele lui transfuzie de sange pentru ca nu permitea Ieve si s-a dus in ceruri. Ti-ai lasa pe cineva drag sa moara daca un dobitoc autointitulat superior spiritual, un preafericit(adica e mai fericit decat e nevoie, in exces), iti spune ca Creatorul nu e de acord?

| WR104 a răspuns:

Nu ma intereseaza nici o religie predata de Om.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu ce religie ai? o cunosti bine? crezi? uite in viata libera de galati am citit alte chestii mult mai interesante.da nu cred.si martorii lui yehova au fost si la mine, am discutat, despre religia lui fistecare fara sa cautam sa ne atragem unii pe altii.am schimbat doar pareri, am ras am glumit. sfarsitul lumii a ramas pe alta data.

| Radamel a răspuns:

Exista doar o cale ingusta ce duce la adevarata viata. Vorbeste mai multe cu cunostinta ta.

| MissSunshine_9230 a răspuns:

Eu cred ca fiecare religie interpreteaza cuvantul lui Dzeu (daca chiar a existat asa ceva) diferit dar pana la urma tot un singur Dumnezeu exista. Imi cer scuze daca jignesc pe cineva dar ce zici tu mai sus pare de domeniul fantasticului si daca nu ar fi trist ca unii oameni chiar cred asa ceva m-as prapadi de ras. Oricum, long story short, orice religie este adevarata atat timp cat crezi in ea. De aici vine paradoxul pe care nimeni nu il poate explica: daca exista un singur Dumnezeu de ce sunt atatea interpretari ale cuvantului Sau? Pana la urma pe asta se bazeaza toate institutiile religioase... pe credinta oamenilor in ele (indiferent ca e vorba de crestini, budisti sau chiar martorii lui Iehova).

| zuzukid1993 a răspuns:

Un prof de-al meu de romana a spus : nu cred in mosuletul ila cu barba alba care a creat lumea. deci nah nu stiu is docme, mult prea greu de inteles de noi si docmele nu trebuie comentate. trebuie lasate asa cum is. deci poate au ei dreptate, poate au crestini, poate au musulmani, budisti,hindusi, sau alti si alti. armaghedonul,geneza, cosmosul, universul sunt chestii pe care noi fiintele limitate nu le putem accesa. si daca am putea nu le-am intelege.

| alex_7769 a răspuns:

Da eu cred sigur ca este cea adevarata.EI se roaga lui Dumnezeu si lui isus.Ei merg in lucrarea de predicare sa spuna despre religia adevarata.

| AllieAyl a răspuns (pentru alex_7769):

Ei nu se roaga lui Isus

| AllieAyl a răspuns (pentru alex_7769):

Da,este adevarat Biblia confirma faptul acesta in Revelatia 16:14, 16.Citi daca nu credeti, se spune in versetul 16 :Si ele i-au adunat in locul in care in ebraica se numeste Har-Maghedon.Versetul acesta va confirma ca va veni in curand Armaghedonul. Stiti de ce nu a venit pana acum? Deoarece in 2Petru 3:9 se spune ca Dumnezeu este rabdator cu noi, pentru ca nu doreste sa fim distrusi ci sa ajungem la cainta.Nimeni nu cunoaste ziua, doar Dumnezeu.Inainte cu mii de ani in Biblie au fost scrise profetii care acum se implinesc.De exemplu in 2 Timotei 3:1-5,ne arata cum sunt oamenii in zilele noastre.Prin aceasta profetie ne dam seama ca sfarsitul este aproape.