| fetebanimuschi a întrebat:

Fratilor martorii lui Iehova sunt religia adevarata si de ce?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Nu poți spune că o religie este cea adevărată, din punctul meu de vedere toate au minusuri și plusuri. Poți doar să te orientezi spre o anume parte. Martorii au un studiu mult mai amplu asupra cărții creștine, Biblia, decât ortodocșii și nu se supun la ritualuri din alea de călcat în picioare sau pupat moaște deci poate au mai multe plusuri ca ortodoxismul.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa te convingi ca sunt religia adevărată ar trebui sa studiezi Biblia și te vei înțelege singur de acest lucru.Isaia42:10-12,isaia2:2-4,matei28:19,20,Romani10:13,ioan13:34,35.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Deloc surprinzator, toate cultele spun acelasi lucru despre ele insele si, pentru a-i convinge pe ceilalti ca au dreptate, ii invita sa studieze Biblia.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Exact,dacă vor sa îl cunoască pe Dumnezeu, e normal sa studieze Biblia, deoarece ea e ghidul unui creștin. Dacă știu ce spune Biblia își dau seama care este religia adevărată.

| Holiday a răspuns:

Orice religie e "adevarata" doar pentru adeptii ei. In mod obiectiv aceste doua cuvinte "religie" si "adevarat" nu au ce cauta impreuna.
In ce priveste iehovistii, atata timp cat baza e data tot de aceeasi poveste rasuflata de care se leaga in general crestinii, evident nu pot emite pretentii de adevar in ceea ce sustin.

| Mayhem666 a răspuns:

Religie adevarata? Nu exista asa ceva!

| milan9 a răspuns (pentru Mayhem666):

Cum de te-ai gândit să dai credit în mod arbitrar uneia din cele 30000 de secte făcute "pe vapor". Nu crezi ca fiecare a făcut "studii" peste "studii"- proprii rătăciri subiective prin care au părăsi mesajul original.

Vrei ceva ORIGINAL? Singurul mesaj original îl găsești în primul secol creștin, sau primele secole creștine. Acolo găsești Rolexul sau Rolls Roys-ul original. Ceea ce Biserica păstrează în mod neschimbat, OBSESIV în mod neschimbat, este mesajul si interpretarea Bibliei din primul secol.

Păcat că cei interesați de zeciuiala vreunei secte fac ABSTRACTIE de primele secole. Acelea sunt de abia lucrurile esențiale ale Bisericii.

Nu asocia obiceiurile populare cu învățătura Bisericii. Simbolismul ceremonialurilor nu tine decât de pedagogie. Nu sunt lucruri obligatorii, nu sunt indispensabile pentru mantuire (cinstirea memoriei sfinților). Țin de libertatea de manifestare a creștinilor (pe care sectantii iehovisti spre exemplu nu o au).

Dacă ai dus vreodată în viața flori la mormântul bunicilor atunci cu siguranță înțelegi despre ce vorbesc...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Martorii lui Jehova fac parte dintr-o secta desprinsa din crestinism.
Nu au o religie a lor.
Au cateva reguli modificate si atat.
Sunt la fel de rataciti ca restul crestinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia ..adevarata? nasterea e adevarata si moartea e sigura.Cuvantul e adevarat, iar minciuna e adevarul fistecaruia in parte.Ce adevarata? vorbiti prostii!

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea mai rătăcită secta cu modificări și răsturnări ale propriilor învățături stranii aproape de la un an la altul.
Singuri recunosc faptul că nici măcar nu sunt creștini.
Ce folos pentru aceasta secta ca răsfoiește Biblia dacă scoate din ea doar teorii false pe care singuri le modifica de la un an la altul. Singura lor miza o reprezintă donațiile imense -zeciuiala pe care credulii o oferă grupării.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, russelistii sau iehovistii reprezinta o secta satanista hulitoare, batjocoritoare, iconoclasta, fara nimic sfant, mincinoasa, falsificatoare, escrocherie clara, infiltrata din SUA.

| ada92 a răspuns:

Biblia nu sustine opinia raspandita astazi ca ar exista mai multe modalitati corecte de a te închina lui Dumnezeu. In Efeseni 4:5 se spune ca exista „un singur Domn, o singura credinta". Isus a declarat: „Stramta este poarta si ingusta este calea care duce la viata si putini sunt cei ce o gasesc... Nu oricine imi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face vointa Tataui meu care este in ceruri". — Mat. 7:13, 14, 21. Intrebare este cine face in prezent vointa lui Dumnezeu? Putem afla doar daca stim care este vointa lui.

| Mașka98 a răspuns:

CE NE ÎNVAŢĂ BIBLIA?
Există o singură religie adevărată (Matei 7:13, 14).
Religia adevărată poate fi recunoscută după învăţăturile şi practicile ei (Matei 7:16, 17).
Martorii lui Iehova practică închinarea aprobată de Dumnezeu (Isaia 43:10).
CEI CARE I SE ÎNCHINĂ ADEVĂRATULUI DUMNEZEU:
1. îşi bazează învăţăturile pe Biblie
2. se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său
3. manifestă o iubire sinceră unii faţă de alţii
4. recunosc că Isus este mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu
5. nu fac parte din lume
6. anunţă că Regatul lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii