| MARIUS0987 a întrebat:

Credeti ca sentimentul de patriotism este daunator unei societati?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Numai daca este dus la extrem si la paroxism,avand efecte nocive asupra "patriotilor".Dar de obicei,o societate nu devine una-doua patrioata, se foloseste o infuzie a unui sentiment ca tara trebuie pusa pe primul loc, indiferent de situatie, de obicei, in regimuri agresive.

7 răspunsuri:
| Coconutz a răspuns:

Uita-te la o poza cu planeta noastra din spatiu. Vezi vreo granita? Singurul patriotism care merita exercitat este cel de fata de planeta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebare, ce te faci daca eu sunt nascut si locuiesc in Romania dar sunt de etnie maghiara, daunator al carei societati sunt?

| harciog a răspuns:

Valei,lasa-neee,lasa-neee,lasa-neee.Patriotismul e un fel de betie crunta cu apa rece. Poate nu ma crezi dar am trecut prin asta.Eram un fel de patrioti la comanda.

Răspuns utilizator avertizat
| MARIUS0987 explică (pentru harciog):

Te referi la perioada comunista?

| MARIUS0987 explică (pentru Coconutz):

Cu siguranta in viitor va fi o singura pe tot globul, probabil ca intr-un viitor indepartat va fi vorbita o singura limba. In momentul actual chineza si engleza sunt cele mai vorbite limbi. Oare noi romani trebuie sa ne lasam asimilati de catre alte popoare, trebuie sa incetam sa existam ca natiune?

| costis a răspuns (pentru lolosaurus):

Brava! Da' tarile trebuiesa mai existe?