| MaRyWssssss a întrebat:

Ce credeti despre sentimentul deja vu?
de unde avem acest sentiment?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Da, ştiu cum e, asta e şi ideea: rămâi zăpăcit şi cu o clară senzaţie "că-ţi stă amintirea pe limbă".

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Deja vu-ul este doar un fel de scut circuit din creier, care face o parte din creier să proceseze informaţia cu o mică întârziere, în timp ce cealaltă parte, care funcţionează normal, te anunţă că e ceva ce deja a(i) văzut, căci aşa şi este.

Mă rog, este una dintre teorii, care, mie una, mi se pare cea mai plauzibilă.

| MaRyWssssss explică (pentru NOname):

De cate ori am avut acest sentiment chiar credeam ca am mai facut, vazut acele secunde cu acele intamplari

| NOname a răspuns (pentru MaRyWssssss):

Da, ştiu cum e, asta e şi ideea: rămâi zăpăcit şi cu o clară senzaţie "că-ţi stă amintirea pe limbă".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateodata mintea crede ca stie prea multe dar mai sunt si cazuri destul de rare cand acceseaza informatii de alta natura de care psihologii cei mai scoliti nu au habar.
Dar stiinta progreseaza in continuu si daca mai avem rabdare cateva mii de ani, o sa aflam si raspunsurile stiintifice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica se calaresc neuronii intre ei. Ce-i drept, n-am vazut asta cu ochii mei.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Multe din Deja-Vu-uri sunt reale si sunt lucruri pe care le-ai visat in trecut si care se intampla in prezent. Eu unu am avut un Deja-Vu si mi-am amintit ca situatia respectiva o visasem cu ani in urma (chiar s-a intamplat sa retin visul ala). Stiinta este departe de a intelege pe deplin creierul uman, cine sustine altfel este un amator.

| OMEGALIN a răspuns:

Ti-as da un raspuns dar poate o sa ma iei de nebun dar din cate am gandit si observat pana acum sentimentul de deja-vu e posibil sa vina din amintirile din copilarie ale parintilor nostri ajunse la noi prin nastere, totul pornind de la creier si de la energia lui puternica care e posibil sa fi transmis anumite amintiri mai departe si de aici porneste sentimentul de deja-vu, sau poate fi chiar amintirea dintr-o viata din trecut daca crezi in reincarnare...

| Rührselig a răspuns:

În traducere înseamnă "deja văzut".
Rezultă logic că se referă la sentimente, întâmplări, imagini, etc de care te loveşti iar, dar cel mai probabil nu-ţi mai aduci aminte de acele experienţe din trecut, de aceea ţi se pare că " ai mai făcut asta", că " ai mai fost aici", etc.

| MaRyWssssss explică:

Ai vrea sau ti-ai dori?