| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a întrebat:

Credeti ca 1 DECEMBRIE trebuie sa fie sarbatorita cu mult patriotism si cu lacrimi pe cei care au avut de luptat in trecut pentru Romania?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarbatoarea patriotilor, a istoricilor, a oamenilor de rand, ce mai: sarbatoarea tuturor romanilor. Cine vrea o sarbatoreste cu voie buna, altii cu lacrimi, altii cu versuri, altii cu steaguri.
Eu am facut un desen si l-am pus in scara blocului.
Dar tu?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se numeste Sarbatoare Nationala. N-am sa pricep in ruptul capului de ce, daca e SARBATOARE, trebuie, musai, s-o transformam in parastas. De ce romanii nu accepta ideea ca o sarbatoare poate si trebuie sa fie un motiv de bucurie si nu unul de batait colive!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@coco: Daca si-au DAT VIATA, nu-i sarbatorim, ci ii comemoram. Cat de cinic sa fii, incat sa sarbatoresti moartea cuiva?

| coco_9516 a răspuns:

Eu asa cred ca trebuie s-ai sarbatorim pe cei care si-au dat viata pentru aceasta tara si sa nu luam an considerare cea ce se antampla acum. La multi ani Romania si tuturor celor de pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, nu stiu ma ce sa zic. daca ma gandesc la istoria, pe care am invatat-o nu sunt prea multi eroi.adica sunt cam indoielnici.fiindca ma uit si acum, sunt eroi ai revolutiei cu carnet de revolutionar, toti truditii care au avut la timp 1000 de euroi.cu toate drepturile ce deriva din asta.sau unii care au murit la locul potrivit in timpul potrivit. iar eu care mi-am vazut de treaba intr-un domeniu ce nu permitea plecarea sau absenta, nu sunt decat ce-am fost mereu. dar cred ca mai bine asa.decat erou mort, mai bine un om responsabil viu.ca regimurile vin si se duc.indiferent daca moare cineva sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred.