| Florian80 a întrebat:

Credeti ca timpul s-a comprimat si ca trece mai repede sau doar asa il.percepem noi?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Cred ca trece mai repede pentru ca in ziua de azi e greu sa ne plictisim. Exista distractii la tot pasul, mereu exista ceva de facut, chiar si cand stai degeaba deschizi un telefon ceva si trece timpul cat ai clipi

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu.

| dullcat a răspuns:

Cand te zbati ca un peste pe uscat sa faci de toate cele intr-o singura zi, evident ca trece mai repede.laughing

| relian a răspuns:

Cred ca tu te-ai expandat, asa ca percepi timpul altfel, decat atunci cand erai comprimat, adica cand erai copil laughing

Timpul si nu doar, lucrurile, evenimente etc, is percepute diferit, fctie de stadiul organismului, copil, adolescent, adult, adult adult, batrin, o sa observi ca or sa fie diferite, atit lucrurile cit si timpul.

Eu am stat de exemplu vreo 5 ani plecat, al lpocuit in RO linga un riu, aici unde is acum tot la fel, cand am ajuns aici am facut comparatie intre cele 2 riuri si am spus clar, ala din RO e mult mai mare.
Dupa 5 ani cand am venit in ro, riul ce eu credeam ca e cit china, era un firicel de apa pe linga asta cel vazusem acu 5 ani nou laughing

Is mai multe elementele care face sa percepem lucrurile, timpul diferit, dar varsta este unul din cele mai importante, apoi obisnuinta cu un anume lucru si care or mai fi.

| Hyperion7 a răspuns:

Timpul e același, noi îl percepem diferit.
Când stai într-un loc stresant și plictisitor, ai impresia că o ora e o viață, in timp ce atunci când faci ceva plăcut, nici nu știi când trece ziua.
Spune tu că nu pățeștinerd

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Ce cred eu. Nu inseamnă că este adevărat

| literallythesamebruh a răspuns:

Depinde cu cine vorbești. happy

| LaviniuA a răspuns:

Se invarte din ce in ce mai repede pamantul. Deci se scurteaza zilele.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Adica ceasurile nu mai is bune? Ai cronometrat tu si asa ai observat ca durata zilei s-a micsorat?
Daca nu ai masurat, atunci doar ti se pare, iar pamintul nu se roteste mai rapid, decat o facea acu cateva milioane de ani, sa nu zic zeci de milioane.
Poti f usor sa faci tu observatia asta, cand este senin, miine de exemplu stai afara si cand apare soarele, dar trebuie undeva pe cimp, cand apare soarele te uiti la ceas.
A doua zi te duci exact in acelasi loc si observi iar. Daca soarele apare exact la aceiasi ora, inseamna ca ceasurile is bune, iar Pamintul nu se roteste mai repede.
Ceasurile is facute la fel, ca si acum sute de ani, asa ca daca arata tot 24 de ore asta e timpul scurs.

Tu ce articole conspirationiste mai citesti? Sint chestii ce le poate observa omu singur, asa ca nu lua de bun orice citesti de pe netu asta.

| LaviniuA a răspuns (pentru relian):

Eu aicea va vorbesc din surse stiintifice. Autorul intrebarii mi-a dat nefolositor... ma simt chiar jignita laughing
Cititi aicea ignorantilor:
https://en.wikipedia.org/......s_rotation

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei07501 a răspuns:

Asa il percepem noi.Deci daca foloseti mult telefonul, si ai incerca sa iti schimbi obiceiul ori treburi, activitați, etc ai observa ca timpul trece mai greu (in cazul meu este asa). Funda?

| Andrei07501 a răspuns (pentru Andrei07501):

**obiceiul si ai face treburi**

| Andreiandianisandrei a răspuns:

Asa îl percepem noi. Ca sa treacă mai greu nu mai trebuie sa stam pe telefoane!
funda?