| Teffan a întrebat:

Credeti ca un partid politic CU AdEVARAT nationalist,va fi lasat sa fie CREAT cel putin?
Vedem foarte multe exemple de asa numite grupari nationaliste,partide, care sunt etichetate in media ca fiind "neo naziste",cu toate acestea sunt lasate in pace.
Acesti politicieni "alt right",cum li se mai spun,au un ei un ideal real?

Multi "nationalisti" si "white nationalists" il considera pe Trump ca fiind salvarea dar pun urmatoarea intrebare:
daca Trump ar fi avut potentialul de a "SALVA",printr-o solutie politica,i-ar fi ingaduit sa se desfasoare macar? Sa existe macar?

dat fiind ca in urma acestor asa zise partide de dreapta nationaliste,se afla Hitler.
Si ce vreau sa aduc in discutie este ca un PARTId POLITIC care e cu adevarat national socialist(adica cu adevarat NATIONALIST),nu i-ar fi ingaduit sa fie macar creat.

Prin urmare nu sunt acesti politicieni care sunt portretizati in media ca fiind "rude ale lui Hitler" sau "reincarnari ale lui Hitler",niste mari glume internationale?
Nu sunt ei "lansati in joc" de aceeasi oameni, cu acelasi scop?
daca chiar ar fi fost considerati o adevarata amenintare nazista, acestia nu ar fi "rezistat in joc" nici macar o singura zi.

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde sa apara acel partid? in Romania? Romania nu are economie de asta au fugit milioane din tara, Romania fara straini e praf

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Tarile nationaliste si autarhice sunt in general sarace si subdezvoltate.

| Mclaren12 a răspuns:

Este doar pacaleala ca sa fie atrasi albii in capcana si apoi sa joace dupa cum le canta jîdanii si jîdanii stiu care este adevarul despre holocaust, Hitler, nazism etc. ca altfel nu mai existau site-uri sau organizatii precum Stormfront care se dau drept nationaliste dar sunt controlate de jîdani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Extrema dreaptă azi e o glumă proastă, cel puțin în România(vorbim de Noua Dreapta, pe tipul ăla care se consideră Liderul ML nici nu-l iau în considerare), dar pe plan extern e în ascensiune. Dreapta alternativă din SUA e o tâmpenie, nici ei nu știu exact ce vor, dar Trump într-adevăr e un președinte bun pentru SUA.
Secolul 21 nu-i permite existența unei organizații hitleriste, nici măcar uneia parțial hitleriste, tocmai de asta media le etichetează ca fiind neonaziste pe cele care se depărtează puțin de centrul spectrului politic.
Discuția e lungă și trebuie făcută foarte bine distincția între societatea interbelică și nevoile ei și lumea contemporană globalizată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai devenit legionar? Ce-i cu ultimul videoclip de pe canalul tău?laughing

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Il admir pe Corneliu Codreanu pentru ca a avut un suflet pur european.
Indiferent ca ML a fost bazata pe crestinism si eu sunt pagan, ML a servit aceeasi cauza pe care o servesc si eu si ma atrage in special cultul personalitatii lui Codreanu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Citește-i autobiografia dacă n-ai făcut-o deja și vei înțelege ce scriam eu în trecut pe aici despre omul ăsta, în vremurile în care îl jigneai.

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Dar in niciun caz nu pot sa ma identific cu un legionar, nici intr-o mie de ani.
doar ca respectul este foarte mare.

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Vremurile alea sunt de mult apuse, si ma mir sincer ca iti amintesti, credeam ca sunt singurul care isi aminteste de toate conversatille pe care le-am purtat pe TPU

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Pentru că legionarismul în forma lui gândită de Codreanu nu poate exista în secolul 21.
Și da, îmi aduc aminte, aveai numele Deaad, sau ceva de genul.

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Nimic nationalist pur nu poate exista in secolul asta putred.
Orice iubitor de popor este pus la colt, cultural marxismul se afla pe culmi iar degeneratia evolueaza secunda de secunda.

Ne ramane sa asteptam distrugerea totala a tot ce inseamna lume moderna, si intrarea intr-o nou era, anul 0, care va semnifica reintoarcea la origini, la un stil de viata mult mai sanatos si onorabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

În secolul ăsta nimeni nu mai e interesat de așa ceva.
Naționalismul e bun într-o oarecare măsură, are o limită și Codreanu știa asta.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stii de ce ar publica un nazist un clip inchinat lui Corneliu Zelea Codreanu? Eu cred ca ce il intereseaza e sa publice fotografia de la nunta lui Codreanu, in care acesta apare cu zvastica pe frunte. Nu spune el ca ''a servit aceeasi cauza pe care o servesc si eu''? Iar poza e un argument in acest sens, daca nu chiar o dovada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Codreanu n-a fost nazist, sau nu îl consider eu, ca să nu mai intru iar în discuția asta. laughing
Și atitudinea antisemită și antisionistă a lui Teffan e cel puțin exagerată, ținând cont că în trecut se lua de oricine folosea cuvântul ăla pe care îl folosesc ei tot mai des pe aici...a trecut destul de rapid la extremism.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a fost nazist. Nu asta am spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Am înțeles acum. happy
Sensul adevărat al zvasticii din poza aia e faptul că era simbolul LANC, iar Cuza îi organizase nunta aia fastuoasă.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Teffan a fost nazist. Nazistii sunt un cult, un cult politic. Ca si comunistii, si altii. A avut o perioada in care a incercat sa scape din cult, si in perioada aia a postat critici la adresa nazismului. Dar dintr-un cult se scapa greu, nu ajunge sa iti dai seama ca ideile sunt gresite. Asa ca Toffan nu a reusit sa supravietuiasca cult-ului nazist (to be a cult survivor) si a cazut iar. E parerea mea, desigur. Dar cum ti-ai dat seama cine e?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu, era simbolul LANC, si asta nu il implica de fapt pe Codreanu, a carui Miscare nu a folosit zvastica. Ce spun eu e ca, poate, cine a folosit poza vrea sa foloseasca alaturarea lui Codreanu cu zvastica.

| Teffan explică (pentru minrest):

Esti nebun.
Si imi place ca vorbiti in numele meu de nu stiu cand la intrebarea mea laughing

| Teffan explică (pentru minrest):

Cine a spus ca sunt eu nazist,domnule?
Si ce daca arat imagini cu svastica?
In mintea ta,svastica este sinonima cu nazismul,dar iti reamintesc ca pe langa ca este folosita in hinduism, svastica apare de MULTE ori si in Europa pre crestina, pe vase etc. si este un simbol al Europei!

Este adevarat ca am trecut prin multe, si am ajuns aici.
Aici adica in paganism.
Nici mai mult, nici mai putin.

| minrest a răspuns (pentru Teffan):

Da, a aparut si pe primii bani sovietici. Dar in perioada interbelica, odata ce a fost preluata de nazisti sigur ca altora nu le-a mai convenit sa o foloseasca. Nazismul e o filozofie politica, una din doar cateva posibile, asa ca trebuie tratat egal cu celelate in orice demers teoretic sau stiintific. Aici te-am incadrat eu, fara intentia de a te jigni. Iar paganismul e o religie, sau conceptie, foarte onorabila.

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Nu-mi place cuvantul extremism.
Am trecut de la crestinism, la ateism,(acum 7 ani aproape), apoi am descoperit ca exista politica, m-am autodeclarat nazist timp de 2 ani(fara niciun fel de motiv real),m-am dat pe urma pe cultural marxism,si toate acestea cand umbra paganismului ma bantuia constant.
Tind,prin personalitatea mea foarte schimbatoare,sa devin foarte dedicat cauzelor.
de asta prin tot ce am trecut pana acum, am facut-o cu pasiune si de asta militam tot timpul cum o fac si acum de altfel.

diferenta este ca nu ma simteam bine nicicand.
Acum ma simt bine.
Si mi-am gasit locul.
Nu extremism.
Ci paganism.
Opiniile mele de acum le am de vreo jumatate de an, si sunt pur si simplu, in perspectiva mea, niste constientizari a unor situatii.
Ma simt eliberat de sub jugul marxist si de sub lumea asta moderna decazuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Și care e aceeași cauza pe care o împarți cu un fanatic religios care pentru Iisus a făcut ca fac. de drept din Iași să se despartă de UAIC?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Curzio Malaparte, tu ești?:o

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Atitudinea anti comunista, contra bolsevizarii, si faptul ca si-a iubit poporul.
Si ca a identificat adevaratii inamici.
Si ca promova un stil de viata traditionalist, chiar de era crestin.
Atat.
In rest, partea crestina ma lasa rece.
Am doar simpatie pentru Codreanu si il consider un adevarat european.Nu sunt un fanatic legionar.
Si nu sunt nici un fanatic nazist,chiar daca unii ma considera,mai ales acum ca am spus:adevaratii inamici
Ideologia mea se gaseste in paganism,si te asigur ca este dincolo de orice FEL de politica,ba mai mult,abia ASTEPT ca tot ce inseamna civilizatie,orase,stat, electricitate si lume moderna sa fie distrusa din temelii si sa ne intoarcem in natura, unde ne este locul departe de orice fel de (((influenta))) nenorocita.
Faptul ca simpatizez (si atat) cu niste OAMENI, LIdERI/politicieni, este pentru ca recunosc omul care isi iubeste poporul si nu am NIMIC cu omul care are o iubire SINCERA pentru popor si pentru rasa.Asta nu inseamna ca sunt un afiliat al vreunui partid politic si evidentiat asta indirect prin intrebarea asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Https://www.youtube.com/watch?v=h2zd2P3m2OA
https://i.imgur.com/2QkDlHN.png
Video-ul ăsta, spre ce ideologie ne duce cu gândul?:))

Apreciam mai mult dacă-ți asumai. :))

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Vai,m-ai prins grav la faza asta.
Nu intelegi ce inseamna paganism si sunt disponibil a conversa pe tema asta oricand doresti,poate altundeva.
Nu am nimic de asumat.
Ce ti-am spus, a fost destul cat sa intelegi, dar nu ai inteles.

Videoclipul ala explica de ce este normala xenophobia si daca esti de acord cu imaginile pe care le am expus acolo(cu "invadatorii"), inseamna ca esti in favoarea distrugerii Europei.

Ai facut un ss la poza cu Hitler.
Probabil nu ai vazut videoclipul pana la capat, deci nu ai vazut ca la sfarsit chiar am pus o poza cu insusi Hitler si un mesaj care promoveaza casatoria in interiorul rasei.Ca daca il vedeai, faceai ss la ala. laughing ma rog, poate l-ai vazut dar ai ales tu poza asta prin care am aratat propaganda anti Hitler care s-a facut dupa razboi la greu.
Am spus-o si o mai repet:Simpatizez cu oameni/lideri/politicieni care isi iubesc poporul/rasa.Hitler si-a iubit rasa si mai mult, a REVITALIZAT conceptul PAGAN de rasa.
Nu este vorba despre racial superiority.
N-am fost destul de clar?
Este vorba de a imi pasa de integritatea NOASTRA rasiala, sunt PENTRU identitatea noastra ca frati.Adica sunt in favoarea casatoriei numai in interiorul rasei, si aducerea pe lume a foarte multi copii albi.Este o crima chestia asta? Instig la white supremacism? Instig la ura? Nu, instig la apararea propriei rase.
Precum si negrii se mandresc cu rasa lor in fiecare zi, si sunt aproape tot timpul puri, am si eu aceleasi principii ca si ei.
Si asta este paganism, da!
Nu te gandi ca eu cred in cai verzi pe pereti si ca conceptul meu de Zeu este acelasi cu conceptul dumnezeului tau.Nu te gandi ca sunt afiliat cu vreo porcarie wicca.
Inca odata,nu intelegi ideea de a simpatiza cu cineva,si de a fi TOTAL afiliat cu ideologia respectiva.
Hitler ura slavii,eu ii iubesc.
Hitler a dat o solutie politica,eu nu sprijin nicio solutie politica,nici macar national socialismul, pentru ca se bazeaza pe CIVILIZATIE.
Hitler era impotriva democratiei, eu sunt PENTRU democratia ANTICA(nu gluma asta din ziua de azi)
dar, cu toate astea SIMPATIZEZ cu hitler, pentru ca a fost cel mai mare om al secolului 20 si pentru ca a fost cel mai mare iubitor de popor din toti liderii din istorie.

Si asa mai departe.

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Corectie,poza cu Hitler la sfarsit a fost la un alt videoclip, nu la asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Aștept explicația cu ce înseamnă păgânism în viziunea ta.
Am făcut un ss la ce mi se pare pur și simplu o tâmpenie nazistă. Și nu, nu sunt neomarxist, urăsc mizeriile propagandistice despre LGBT, negri, feminism, etc.
Sunt de acord că Hitler a fost cel mai important om din secolul 20, iar secolul 21 încă n-are un om mai mare ca el, asta nu înseamnă că îi împărtășesc ideile bolnave. (și da, a avut și idei bune)
Conceptul ăsta de puritate rasială e absolut bolnav, din toate punctele de vedere, înainte de toate rasele, e vorba de rasa umană și asta ar trebui să înțeleagă toți eugeniștii, pentru că nu recunoști, sau nu vrei nici să vezi, dar e vorba de eugenism. happy

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Haha,avem destul de vorbit atunci.
Eu ti-am spus, putem vorbi si altundeva daca vrei, cat vrei.
daca nu doresti, maine imi fac timp si iti dau un raspuns, dar scurt in comparatie cu ce am de spus la subiectul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Unde ai vrea să vorbim?

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Nu-ti face griji, inteleg perfect ca e vorba de eugenism, si n-am nicio problema cu asta.

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Whats up,Facebook, Instagram.Zic asa sa fie "in timp real". daca da, poti sa imi dai unul din astea pe privat, daca nu ai sau nu vrei, putem vorbi aici pe TPU, pe privat/