| RuoXin a întrebat:

Credeti ca universul este infinit?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Infinit este in opinia mea pentru ca actual (si in viitorul apropiat) nu detinem resursele necesare de a il masura!
Zicem ca este infinit pentru ca nu avem nici masura de comparatie, etalon!
Cand se va ajunge la nivelul in care sa cunoastem totul despre Univers, vom avea si intelegerea dar si "sculele" necesare a il masura, atunci va deveni finit!

*nota : aici finit= Care are o existență limitată (conform dex)

8 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu nu, am citit undeva ca dupa ce treci de Satu Mare nu mai e nimic

| RAY a răspuns:

Este finit

| Hyperion7 a răspuns:

Cel mai probabil infinit.

| FreddieM a răspuns:

Ce face ca Universul sa fie vizibil, sunt galaxiile, planetele și toate astrele care îl populează, dar de fapt e un foarte mare vid.
Ca să o simplific cât se poate de mult răspunsul, ideea de infinit am inventat-o noi, de fapt acest univers, acest vid nesfârșit, e un mare,, NIMIC''. Și e normal sa credem ca e infinit.
Cheers

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Îhî.

| ScottishPrincess a răspuns:

Este infinit. Da.