| DracuIa a întrebat:

Voi ce credeti, universul e finit sau infinit?

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

"Infinit" e o noțiune inventată de oameni, când n-au mai avut nici o explicație logică și când au fost absolut depășiți.
Adevărul e că, habar n-avem.
Dar specia umană e atât de "plină de ea" încât nu mai poate trăi cu ideea că poate exista ceva ce nu înțelege.
Așa că e mai simplu să inventeze și să accepte noțiuni de rahat.

(Imaginează-ți cât de infinit e sistemul solar pentru o furnică laughing )

| halogen001 a răspuns:

Infinit. Dacă nu putem vedea la orice distanță, e clar că este loc pentru un univers mai mare. Chiar dacă iese din calcule și măsurători că e finit, cel mai probabil e infinit. Logic ar fi așa: Dacă universul ăsta e finit, atunci el se află undeva, deci într-un univers mai mare și așa dispare universul finit. Depinde și ce înțelegem prin univers. Cineva poate să înțeleagă prin univers doar ce se poate vedea sau ce iese dintr-un calcul și atunci e finit, dar în realitate nu văd de ce ar fi finit.