| somebody a întrebat:

Credeti ca suntem singuri in universul acesta infinit?

Răspuns Câştigător
| 112 a răspuns:

Daca crezi in ceea ce scrie in Biblie, iti dai seama ca, da suntem singuri in Univers, chiar oamenii de stinta au demonstrat ca un singur dezechilibru al vreunei planete din sistemul nostru solar ar putea influenta ciclul miscarii de rotatie a Pamantului si chiar dezechilibra.
Isus a venit pe Pamant, a vorbit oamenilor despre Dumnezeu si nu a spus nimic in legatura cu existenta a altor forme de viata extraterestre.
,, Omul a fost crea dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu" de aici cred eu reiese clar ca nu exista extraterestrii.
Deci, da, cred ca suntem unici in Univers.

21 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai universul e infinit. Ar fi imposibil sa nu existe viata si pe alte planete. Pentru ca noi nu am descoperit-o inca asta nu inseamna decat ca nu avem mijloace de transport care sa mearga suficient de repede si mult in spatiu pentru a cauta. Ma intereseaza si universurile paralele despre care am citit. Einstein a incercat sa gaseasca un drum... Dar cred ca era prea devreme. Stephen Hawking a formulat o ipoteza pe care vrea s-o consolideze prin calcule matematice
"- Sunt multe universuri paralele; sunt universuri alternative, în sensul că pot avea sau nu găuri negre; sunt universuri cu sau fără găuri negre.
- Toate universurile cu găuri negre sunt anulate/anihilate de universurile fără găuri negre.
- Deci trebuie studiat complexul de universuri: cu şi fără găuri negre."
http://sorin302.blogspot.com/......tiple.html
Parerea mea este ca acum despre infinit si om se discuta cam cum se discuta pe vremuri despre soarele care se invarte in jurul pamantului si despre faptul ca pamantul era plat.
Probabil ca dupa un timp cand tehnologia va fi suficient de avansata se vor intreba stranepotii nostri cum am putut fi atat de naivi incat sa credem ca suntem singuri in univers.

assiris
| assiris a răspuns:

S-ar putea sa fim singuri sau nu. Inca nu avem o certitudine

| juniper a răspuns:

Nu, au fost o multime de rapoarte despre farfurii zburatoare si oameni rapiti si hipnotizati ca sa-si aminteasca ce s-a intamplat, iar guvernul ascunde acest lucru.

carla
| carla a răspuns:

Nu, sigur ca nu. N-ar fi prea egoist sa gandim asa?

| leluc a răspuns:

Nu cred. Ar fi risipa de spatiu sa fim doar noi happy

| monicaclaudia a răspuns:

Pai ai cam raspuns tu in intrebarea ta laughing universul e infint ) si de ce nu daca suntem noi de ce nu putem crede ca exista si alti ca si noi care se intreaba acelasi lucru.=

| somebody explică:

Si prima intrebare a fost tot a mea dar nu eram logat...

| Daniel TM a răspuns:

Pai cred ca da. Eu nu cred nici in extraterestrii nici in alte chestii. Daca ar fi fost ceva s-ar fi descoperit pana la urma ca doar suntem in 2009. Iar extraterestrii de care se vorbeste sunt (cred eu) produsul imaginatiei unor oameni sau mari minciuni in spatele carora cine stie ce interese se ascund.

| Swabia a răspuns:

Intrebarea asta nu a mai fost odata? ...In fine, zic eu ca de ce nu ar exista si alte vietuitoare? ...Cum a zis si leluc e prea mult spatiu doar pentru noi!

| bubu_7778 a răspuns:

Ohoooo! Cred ca daca am sti cati mai sunt ne-am speria! Problema asta s-a pus de sute de ani. Oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca piramidele au fost construite de niste fapturi mult mai evoluate decat noi in acea perioada.Sunt universuri paralele, nu putem fi atat de naivi zic eu incat sa credem ca suntem singuri in tot universul asta

| anarhistor a răspuns:

happyhappyhappyhappy
La steaua care-a rasarit
E-o cale-atât de lunga,
Ca mii de ani i-au trebuit
Luminii sa ne-ajunga.

Poate de mult s-a stins în drum
În departari albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre.

Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie;
Era pe când nu s-a zarit,
Azi o vedem, si nu e.

Tot astfel când al nostru dor
Pieri în noapte-adânca,
Lumina stinsului amor
Ne urmareste înca.

Deci? Ce crezi?

| VladDu a răspuns:

Greu de raspuns la intrebare... oricum dupa cate am auzit pe timpu lui Hitler au fost facute niste proiecte pentru "farfurii zburatoare" care au fost si realizate dar nu stiu daca erau functionale; dar cam din acel timp au fost vazute O. Z. N `uri si fotografiate de diferiti oameni. Suntem in 2009 si dupa parerea mea OZN`urile sunt terestre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In infinit nu poate exista unicitate, matematic vorbind.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu cred ca exixta si alti ca noi in univers de fapt am plecat de pe marte apoi pe pamint si dupa aia in alta galaxie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem singuri, in univers.Noi venim depe marte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca suntem singuri, dar creed ca exista o putere a Domnului!
dupa parerea mea posibil sa existe biloane de planete si forme de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Peth a răspuns:

OZN-urile nu avea cum sa fie de pe pamant deoarece noi inca nu avem o tehnologie asa de avansata.Iar in multe cazuri s-a constatat ca acele OZN-uri se deplasau cu viteze extraordinar de mari(6000 km\h)

| Peth a răspuns:

Deci,da,nu suntem singuri in univers!

| everystudent.ro a răspuns:

Desi universul este „infinit" zonele in care ar putea fi planete care sa sustina viata sunt foarte limitate.
De urmarit documentarul The privileged planet: http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| danutzu_1890 a răspuns:

Bai frate