| Pnin a întrebat:

Credeti ca ura fata de alte persoane provine din faptul ca incercam mereu sa parem mai buni decat restul si atunci le cautam nod in papura si atunci cand nu e cazul?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ură faţă de o persoană nu ar trebui să existe deloc. Dezaprobi opiniile/faptele şi treci mai departe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când incerci să fii mai nun ca alții, este ca să îți satiffaci orgoliul, mândria, cea care dă identitate, valoare eului. Ai dreptate, din asta poate rezulta și ură față de alții. Dar nu este unica sursă a sentimentului de ură.

| CassiusAlexander a răspuns:

Rar e din cauza asta; de obicei nu.