| depression17 a întrebat:

Este normal sa urasti oamenii bogati care se lauda pe Instagram si Facebook cu faptul ca o duc bine si ca sunt plini de bani? De ce au impresia ca daca ei traiesc intr-o alta tara sunt mai buni decat noi restul care traim in saracia de Romania? De ce simt mereu nevoie de a le arata tuturor cat de bogati sunt?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Este o modalitate de a-ți construi o identitate pe valori materiale. Unii se identifică cu averea lor. De exemplu Țiriac se laudă cu o colecție de mașini de lux.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De ce să urmărești persoanele care te enervează?
E prostie curată.

| Freya1 a răspuns:

Dacă doar pui niște poze în care ești ok, și se intampla ca acele poze sa fie făcute intr-o zona bună aia e.Nu o consider neapărat o lauda.Ca și eu dacă merg intr-o vacanta în Maldive și îmi iese o poza bestiala o postez.
Dar dacă acei oameni postează frecvent mâncarea, hainele de firma, teancuri de bani și rahaturi de genul asta cocalaresc și de prost gust, țin sa te anunț ca acei oameni sunt niște sarcii, ce acum au reușit și ei sa aibă 1000 de euro pentru prima oara în viata de la sparanghel și simt nevoia sa se laude.
Asa ca nu e nevoie sa te oftici.

| Hammurabi a răspuns:

Nu oamenii bogați se laudă.
Doar parveniții.

| depression17 explică (pentru Hammurabi):

Ce inseamna?

| suntserios a răspuns (pentru depression17):

Înseamnă că aia cu adevărat bogați și care o duc bine nu se lauda niciodată, își văd de averea lor. Aia de se laudă nu sunt bogății dar că idee nu e normal sa fii invidios pe averea nimănui oricât de mica sau mare ar fi.

| Hammurabi a răspuns (pentru depression17):

Cei care se laudă că o duc bine și că sunt plini de bani sunt cei care au fost săraci odată și care au parvenit prin metode mai puțin cinstite și ortodoxe. Și acum vor să se afișeze și să afle toată lumea cât de valoroși sunt ei.
Cei care sunt bogați pentru că provin din familii bogate cu o evoluție de mai multe generații, nu sunt interesați să facă paradă, să se laude și să defileze cu ce au ei.
Pentru că știu și își dau seama că situația în care sunt, nu e meritul lor personal, ci e meritul părinților, bunicilor, străbunicilor, pe mai multe generații.
Nu ai de ce să te lauzi și să te crezi tu valoros.
Meritul tău e, dacă vei fi în stare să gestionezi cum trebuie ce ai primit, și să lași urmașilor tăi mai mult decât ai primit tu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, de asta ești depres laughing că în loc să muncești freci menta pe Instagram și invidiezi oameni care nu știu de existența ta.

| CostinAlamariu a răspuns:

1) nu, nu e normal să urăști alți oameni. Îi urăști pe bogați pentru că ești invidios. Invidia e rea.

2)cum adica "saracia de România"?
Eu trăiesc în România și nu văd decât mașini de fițe, bani de risipit în cluburi și apartamente scumpe. Poate cătunul ăla jegos al tău e sărac, dar România nu e.

| anonim3247 a răspuns:

Cei care se laudă în străinătate sunt extrem de săraci acolo.

| CleanHeart a răspuns:

Cine își exagerează " bogăția pe Facebook " nu e fericit laughing
Invidia e un sentiment distrugător, vrei ceva, te duci și îți îndeplinești obiectivul și te încarci de energie pozitivă, nu de ura
E o lume mare și fiecare are după cât își face, toți suntem la fel, avem un chip de om și o inima.

| AdioTPU a răspuns:

Nu. Ura nu este normala. E un sentiment otrăvitor, malign pentru cine îl simte. La fel și invidia, nu face rău celui invidiat ci doar celui care invidiaza. Oamenii aceia poate nu o fac neapărat că să dea peste nas altora ci poate din entuziasmul că au ceea ce au și vor să împărtășească asta și altora.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Este normal sa te simți iritat sau enervat de comportamentul unor oameni bogati care se laudă cu stilul lor de viață pe rețelele de socializare. Aceasta poate fi considerată o reacție naturală dată de inegalitățile economice și de frustrările legate de propriile condiții financiare.

În ceea ce privește impresia că trăind într-o altă țară sunt mai buni decât cei care trăiesc în România, aceasta poate fi doar o perspectivă subiectivă a acestor persoane. Trebuie să ne concentrăm pe propriile noastre valori și aspirații, indiferent de mediul în care trăim.

Consider că faptul de a se lăuda cu averea pe rețelele de socializare poate fi o încercare de a se integra într-o comunitate și de a-și construi o imagine socială, dar asta nu înseamnă că este necesar sau justificat.