| giulyPrinCopaci a întrebat:

Credeti in destin? Credeti ca viata este prestabilita, inca dinainte sa ne nastem, iar noi nu facem alt ceva decat sa ne urmam calea ce ne-a fost data? Argumentati.

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@Alphawolf: intelegerea limitata nu poate cuprinde infinitul, asa ca teoretic da, stiind in prealabil absolut toti factorii, pana la cel mai mic detaliu, combinatia chimica si poate alti factori ce ne determina in a lua o decizie, se poate cunoaste si acea decizie. Da, teoretic, infinitatea cuprinde orice. Dar noi nu putem intelege sau percepe in vreun fel infinitatea, abstractizarea nu este mereu suficienta, stim si prea putine despre factori aleatori, asa ca putem doar sa facem presupuneri. Sunt mecanisme prea complexe pentru mintea umana.

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Biserica si Sfintii Parinti spun ca nu exista destin.Omul are liberul arbitru, libertatea de a alege si poate schimba cursul vietii. Dar Dumnezeu, din cate spun ei, stie ce vom face si ce vom alege, El fiind singurul care poate stie fiind Creatorul Atotstiutor si Atotputernic.Asta crede Biserica.
Insa multi au apelat la clarvazatori, numerologi etc.si li s-a spus ceva ce o sa li se intample si s-a intamplat.De aici ne putem gandi ca ar exista destin sau viitor predestinat.
Iata unde poti afla mahttp://www.moldovacrestina.net/doctrina/ce-spune-biblia-despre-destin/i multe despre destin in termeni religiosi:

Eu pot spune o concluzie a mea: nu se stie, sunt mai multe sanse sa nu existe decat sa existe.Nu este clar analizand toate dovezile si argumentele, vorbele si intamplarile etc.

| Alphawolf a răspuns:

Jane, mihai si cristacheceliute
Oare ce inseamna omniscienta? Infinitatea posibilitatilor cuprinse in liberul albitru nu este pe deplin cunoscuta de omniscienta? Liberul albitru este de necuprins de omniscienta? Este posibil sa existe omniscienta?

| Razvan a răspuns:

Tot ce este controversat ma atrage.Nu neaparat sa cred in el, dar sa studiez fenomenul.Nu ma atrag enenimentele ci omamenii din spatele lor. Ei sunt masinarile care fac sa mearga totul.Destin? Hanna Montana? Casper? Care e diferenta?thinking

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți demonstra tu contrariul?
Pa, pa.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca ar fi asa ar insemna ca pacatul nu depinde de noi, nu-i asa? Era prestabilit. Ce vina mai avem noi pentru greselile proprii? Mai exista responsabilitate? Putem face orice, e destinul, nu noi. Decizia, liberul arbitru sunt doar iluzii in cazul asta. Cred ca mai degraba ne putem compara viata cu un rau in care inotam, raul are un curs evident, o directie, dar in niste limite avem posibilitatea sa alegem incotro mergem, de ce anume ne agatam, si alegerile noastre au, evident, consecintele de rigoare, desi nu putem, ca indivizi, sa schimbam decat partial, mai mult sau mai putin directia in care timpul ne indreapta. Deci, fara cifre, sa spunem ca partial exista si un curs al evenimentelor, daca vrei sa-i zici destin - ok, dar si decizia fiecaruia, si a celor din jur, si tot ansamblul de circumstante ne decid calea. Mie imi pare cea mai plauzibila teorie.

| Duhovnicul a răspuns:

A mai fost o intrebare pusa de catre utilizatorul @Blairwitch2010, cu privire la determinism. Oricine care a stuidat cate putin despre determinism stie ca fiecare eveniment este efectul unei cauze anterioare. Imagineaza-ti urmatorul exercitiu : Daca nu aflai de site-ul TPU, nu iti faceai cont si sa stai sa vorbesti aici cu noi. Si daca nu iti cumparai de la bun inceput un calculator atunci nu te gandeai sa iti bagi internet si sa poti naviga pentru a afla de TPU. Liberur albitru exista doar pentru simplul motiv ca suntem capabili sa rationam si sa luam singuri decizii dar optiunile pe baza carora facem aceste alegeri si decizii desi par a fi facute oarecum independente sunt totusi dependente de limitele universului.

| karellen a răspuns:

Nu, din ratiuni evidente. nu se poate anticipa, nici macar pe termen scurt, evolutia unui sistem complex. numarul de interactiuni si variabile de luat in calcul este pur si simplu imens, nu mai vorbesc de faptul ca omul nu este o masinarie rationala care ia mereu cele mai „bune" decizii.

Răspuns utilizator avertizat
| Zoki a răspuns:

Eu nu cred in destin, vreau sa spun cum poate cineva sa ne spuna ca viata e prestabilita? E prostesc, nimeni nu stie ce se va intimpla...

| cornel a răspuns:

Da cred. Dumnezeu inainte sa ne nastem noi.ne-a dat niste sarcini.sa traim cum a vrut Elhappy

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Da, cred in destin.
Ce ti-e scris de intampla orice ai face. Cred ca Cel de Sus stie ce vom alege, ce vom face. Stie de mult. pup.

| aliona_6797 a răspuns:

Uneori am impresia ca inainte de nastere ne sunt stabilite o serie de momente cruciale prin care vom trece de-a lungul vietii, un fel de experiente care ne vor marca si care alcatuiesc in linii mari schita propriului nostru roman. Intre aceste momente ni se permite sa credem ca suntem stapani pe noi insine si pe cursul vietii noastre, dar cand terminam de parcurs distanta dintre cele doua "statii" are loc explozia fatalitatii in fata careia nimeni si nimic nu sovaie. Asadar, desfasurarea existentei noastre de zi cu zi reprezinta un adaos de o valoare secundara care completeaza un gol, o serie de detalii fara de care romanul nostru ar ramane totusi neindividualizat, fad.

| andreutza_5786 a răspuns:

Eu nu cred in destin.eu zic ca fiecare dintre noi cu actiunile noastre ne facem propria viata...totul depinde de noi si nu de destin

| primaru a răspuns:

Nu cred destinul nil facem noi de buna voie sau influientati de alti

| myrazvy a răspuns:

Iisus a fost cel ales, si totusi a fost rastignit din vina oamenilor plecand de la acest paragraf as spune ca viata e prestabilita dar nu si cea ce se intampla pe parcursul ei.

| Meil a răspuns:

Eu nu cred in destin. Daca ar fi destin, asta ar insemna ca avem doar 1, doar o singura cale de urmat.Pai ce rost ar mai avea viata, daca ar exita destin, Dumnezeu ar sti ca vom fi rai si ne vom duce in iad sau vom fi buni si mergem in rai.
Nu credeti in destin ca nu exista. Putem sa decidem singuri ce facem, unde ne ducem(rai sau iad) si asa mai departe.

| MadyCooL a răspuns:

Da! Cred 100% in chestia asta! Orice om are de indeplinit o "misiune" in viata, fie grea, fie usoara. De aceea ne nastem.

[ Parerea mea happy ]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu giuly? crezi ca dumnezeu ne-a iubit inainte sa ne nastem? fiindca s-a coborat si s-a intrupat, si s-a rastignit pentru ierta pacatele noastre, scotandu-ne din robia mortii, si capatand prin credinta viata vesnica? fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea.care lume? eu, tu, copii nostri, copii copiilor nostri cu tot neamul lor omenesc.si cu toti cei de dinaintea noastra.deci crezi ca el ne-a iubit dintotdeauna?

| Jane a răspuns:

Viata nu este prestabilita. Nici macar Dumnezeu nu stie ce se va intampla in continuare in viata unei persoane, pentru ca fiecare este liber sa faca alegeri in viata. Iar in functie de aceste alegeri, destinul este scris pe masura ce il traim...

| mystik a răspuns:

Cred in destin, destinul este felul in care ne traim viata.
Depinde ce intelegem fiecare prin destin. Daca ne referim strict la timpul pe care il petrecem pe lumea asta, da, eu cred ca suntem predestinati, sa ne nastem, sa traim atata timp cat ne este necesar sa atingem scopul pentru care ni s-a dat viata. Cat despre viata pe care o ducem, alegerile pe care le facem in viata, nu cred sa fie altcineva responsabil de ele decat fiecare dintre noi. Dupa zicala "D-zeu ne da dar nu ne baga in traista", orice om poate hotari ce, cand si cat i se cuvine. Nu ne dicteaza destinul ce sa gandim si ce alegeri sa facem. Trebuie sa ne asumam raspunderea faptelor si hotararilor din viata, sa nu impovaram destinul sau divinitatea cu nereusitele ori suferintele noastre( sa fim sinceri, nu-i asa ca, de cate ori suntem fericiti sau realizam ceva ne asumam intregul merit iar cand suferim ne intrebam "de ce oare ma chinuie D-zeu asa?"). Viata ne este data sa o traim fiecare dupa alegerile lui, nu dupa un scenariu, D-zeu nu face scenarii ci doar ne da sanse sa invatam de la viata, sa ne indeplinim menirea.

| dcsdkndks a răspuns:

De ce sa te stresezi, cand se pot stresa altii in locul tauwinking?(la intrebarea cu parul si cu placawinking )