| Danyyyyy a întrebat:

Credeti in destin? Argumentati

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred si totusi nu adica in unele situatii chiar da rezultate "credinta in destin" sti ca mi s-a intamplat...de exemlu mai sti u cand ma uitam eu dupa sti u cine si am zis "ei sa vezi ca o sa ii placa de mine cand eu o sa il urasc bat la pariu ca sti caci cam asa e destinu"si ai vazut ca asa s-a intamplat.oricum...deci da credtongue daca mai vrei argumente iti zic pe messengerrolling on the floorCa nu le pot face publicetongue

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu, vointa supranaturala nu isi lasa amprenta asupra viitorului, ci faptele reflectate de noi.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu exista destin. Dumnezeu ne-a dat tuturor libertatea de a alege, libertatea de a gandi, libertatea vietii, viata noastra nu este influentata de Dumnezeu, tu ori trebuie sa Il accepti pe Dumnezeu ori il refuzi.Multi specialisti in teologie spun asta, nu exista destin.Asta ar insemna sa punem toate necazurile si greselile, bucuriile si realizarile pe seama destinului ceea ce nu e corect.

| Razvan a răspuns:

Asta e mai mult o doctrina promovata de catolici. Ei zic ca omul are dinainte sa se nasca hotarat destinul, daca va fi bun sau rau in viataraised eyebrows
Ori asta e cam absurdwinkingSuntem stapani pe proprile noastre actiuni.Cuvantul destin nu defineste viata.Noi o definimwinking

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Citat dintr-un film:
"Nu cred în destin pentru că nu suport ideea că nu îmi pot controla singur viitorul"

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu cred in destin sunt convinsa ca destinul si-l face omul cu mana sa.

Răspuns utilizator avertizat
| cornculapte a răspuns:

laughing Asta parca e varianta de eseu la bac.
Nu cred in destin, nu cred in soarta, noroc, ghinion... nu cred in nimic mai exact. Sunt foarte necredincioasa, ce pot sa spun... Nu cred nimic pana nu vad, pana nu traiesc, pana nu se dovedeste a fi real.

| Rukhsandra a răspuns:

Da cred si mai cred ca destinul ti-l faci singur happy

| cucalic a răspuns:

Da eu cred pentru ca ce este scris aia vei avea partestar

| ~#YouKnowYouLoveMe#~ a răspuns:

Hey... o sa-ti spun parerea mea: de multe ori confundat cu soarta care e total altcevawinkingDestinul reprezinta practic modul in care decurge viata noastra in fiecare moment, in fiecare clipa. Daca nu am crede in destin am fi pierdutiwinking Sper ca ti-am fost de ajutorhappyNumai bine

| mikilaina a răspuns:

Buna Dany, Pentru mine Destinul exista si cred in el, adica in viata au un loc de evenimente care sunt independente de actiunile noastre, insa cred ca aceste trairi sunt oarecum influentate de actiunile noastre pana in momentul de fata. De curand am citit un articol pe aceasta tema, in care am gasit o explicatie asupra celor relatate mai sus. Ti-l recomand si tie. http://www.topexperti.ro/......e-tine_461

Sa iti fie cu folos!

| sephora a răspuns:

Definitia destinului: deznodământ inevitabil şi adesea funest. Fatalismul este credinţa conform căreia toate evenimentele sunt hotărâte de voinţa divină sau de o forţă care îl depăşeşte pe om şi orice eveniment trebuie să aibă loc într-un anumit fel, întrucât este predeterminat.
Nu cred in destin.
Această credinţă era foarte răspândită la greci şi la romani. Conform mitologiei păgâne greceşti, Ursitoarele (Parcele) erau trei zeiţe care depănau firul vieţii, îi stabileau lungimea şi îl tăiau.
Dacă momentul şi împrejurările morţii ar fi stabilite deja de la naştere sau mai înainte, nu ar mai fi nevoie să evităm situaţiile periculoase sau să fim preocupaţi de propria sănătate, iar măsurile de siguranţă nu ar reduce rata mortalităţii.
Posesorul unui aparat de radio poate asculta ştirile transmise din diferite părţi ale lumii. Dar faptul că poate asculta un anumit post nu înseamnă că şi face lucrul acesta. Mai întâi trebuie să deschidă aparatul şi apoi să aleagă postul. La fel, Dumnezeu are capacitatea de a cunoaşte dinainte evenimentele, dar Biblia arată că Dumnezeu se foloseşte de această capacitate în mod selectiv şi aşa cum consideră necesar, cu o cuvenită consideraţie faţă de liberul arbitru cu care şi-a înzestrat creaturile umane.