| morningstar a întrebat:

Credeti in efectul autosugestiei? Aveti experiente in care aceasta a functionat? Credeti ca trebuie o anumita 'doza' din aceasta, sau o putem aplica in orice domeniu?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Forţa creierului este imensă şi doar parţial cunoscută. Lucruri care în mod normal par inimaginabile pot fi traduse în fapt şi prin această metodă.

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred in puterea lui Dumnezeu.Eu as numi-o credinta.Prin credinta in El am vazut multe miracole.

| Vizitiul a răspuns:

Autosugestia este refugiul aceluia care vrea sa scape de un pumn in figura si nu reuseste printr-o eschiva. Iti imaginezi doar efectul ei, nu-l si resimti/experimentezi. N-ai ce aplica in niciun domeniu.

nony
| nony a răspuns:

Puterea creierului este nemarginita.Asta e opinia mea si mi-o sustin de fiecare data. Daca vrei din toata fiinta ta, poti reusi sa darami orice bariera ce ti se pare de netrecut.Au existat bolnavi in faze terminale de cancer care au reusit sa se salveze.Da, exact ca un miracol interior pe care toti il avem, numai ca putini reusim sa-l cunoastem, dar nu pentru ca e greu de atins, ci pentru ca nu ne dorim cu adevarat.

| NoChanceForUs a răspuns:

Doar uită-te în jur,s-au creat zeci de religii pe baza autosugestiei.
Crezi că a coborât dumniezo din cer și le-a zis păduchioșilor „eu sunt god,băi,de mine să aveți frică, vă omor pe toți mai devreme sau mai târziu, dar sunt bun"? Sau omul și-a sugestionat singur că există cineva care are grijă de el pentru a depăși problemele?

| morningstar explică (pentru NoChanceForUs):

Dumnezeu s-a coborat din Cer pentru orice categorie de oameni, din toate paturile sociale, nu doar 'paduchiosilor'. Si in al doilea rand, adevaratii credinciosi nu Il slujesc pe Dumnezeu din frica, ci din recunostinta. Cunosc credinciosi care au fost schimbati pozitiv radical atunci cand L-au cunoscut pe Dumnezeu si niciodata nu au incetat sa se bucure de mantuirea data de Dumnezeu. Nu cred ca este autosugestie in momentul in care oameni trimisi sa moara acasa de doctori, au fost vindecati. Si erau oameni disperati, nici vorba de autosugestie. In fine, daca vrei sa discutam despre Dumnezeu, vorbim la categoria 'Religie'. Nu imi place sa amestec autosugestia cu religia, sunt doua categorii separate.

| IMC90 a răspuns (pentru morningstar):

Eu am vazut nenumarate cazuri de atei care s-au vindecat de cancer... Unu era chiar aproape in faza terminala.

| morningstar explică (pentru IMC90):

Si tot Dumnezeu a facut aceasta minune ca sa arate ca iubeste omul indiferent de ceea ce crede el. Daca esti ateu, asta nu inseamna ca Dumnezeu nu are putere sa lucreze si in viata ta. Esti tot creatia Mainilor Lui si El are putere sa ingaduie boala sau sa o vindece.

| IMC90 a răspuns (pentru morningstar):

Si asupra vietii mele mai lucreaza si mos craciun, zana maseluta si craiasa zapezii. Probabilitatea ca ele sa existe este la fel de mare...

| morningstar explică (pentru IMC90):

Inseamna ca tu nu ai ajuns la stadiul de a deosebi personajele fictive ale povestilor de Divinitatea care exista, indiferent ca accepti asta sau nu.

| IMC90 a răspuns (pentru morningstar):

Nu exista nici o divinitate. Iar sarcina demonstratiei revine celui care afirma, nu celui care neaga...

| NoChanceForUs a răspuns (pentru morningstar):

Ok,ok.
Poveștile cu minunile înfăptuite de dumniezo mă lasă rece, au devenit poezii pentru mine, toți reacționați la fel.De când sunt pe site-ul ăsta doar 2 persoane au fost în stare să discute despre dumniezo la modul serios fără să aducă drept argument „dacă crezi în el n-ai nimic de pierdut, dar dacă nu crezi și există pierzi totul" sau „dar uuuuite câte minuni a făcut!:o"
Grow up.

| morningstar explică (pentru IMC90):

Intr-o conversatie civilizata, esti 'obligat' sa argumentezi, sa justifici, sa demonstrezi tot ce rostesti, indiferent ca afirmi sau negi.

| CoquineNoire a răspuns:

Mai, eu l-am vazut pe unul cum se autosugestiona, dar probabil avea scoasa o coasta.

| Thunder a răspuns:

Pff, cum sa nu cred. M-am autosugestionat atat de mult ca nici nu mai functioneaza autosugestia. Vrajeala. Hai sa ne cacam, culmea e ca nu merge. De ce? Nu am incercat prea mult. De ce nu a functionat autosugestia? Pai, sa vezi...Nu ai incercat prea mult. Acum toti oamenii ar fi trait in lapte si miere daca ar fi functionat rahatul asta.

| morningstar explică (pentru Thunder):

De apreciat parerea ta, dar nu si vocabularul tau. S-ar fi putut sa explici fara sa ne intoarcem stomacul pe dos.

| Thunder a răspuns (pentru morningstar):

Daca ar fi vreo posibilitate sa-mi schimb vocabularul, de fapt, daca as vrea sa mi-l schimb, nu ar fi probleme in efectuarea acestui lucru, dar nu vreau. Imi pare sincer rau daca te dezamagesc.

| morningstar explică (pentru Thunder):

Te dezamagesti pe tine, pentru ca tu vei avea de pierdut, nu eu.

| Thunder a răspuns (pentru morningstar):

Bine, bine.

| IMC90 a răspuns:

Tu de legea atractiei ai auzit? Nu este demonstrata dar eu cred ca are un sambure de adevar, am vazut efectele cu ochii meiwinking
De la legea atractiei pleaca si principiul credinciosilor cu rugaciunile lor. Ei de fapt se autosugestioneazawinking

| morningstar explică (pentru IMC90):

Am auzit de legea atractiei; dar cat despre ultimele doua fraze, ramane de discutat. Nu stiu daca e autosugestie in momentul in care oameni bolnavi de cancer si disperati ( deci nu aveau nici macar cea mai mica putere sa aplice autosugestia), au fost vindecati. ( nu este doar un exemplu, asta chiar s-a intamplat in doua cazuri pe care le cunosc bine). Atunci cum daca autosugestia nu are loc in astfel de cazuri? Mana lui Dumnezeu, bineinteles.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Merge.
Am văzut mai demult un documentar şi arăta cum oamenii care înainte să mănânce M&M-urile erau puşi să-şi imagineze cum mănâncă, mestecă, etc şi după să mănânce; mâncau mai puţin decât cei care nu făceau exerciţiul de imaginaţie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in el dar la mine nu functioneaza, nu-mi mai permit sa ma mint la nesfarsit pana vad un rezultat, trec peste si incerc altceva sau alte cai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred ca daca gandesti pozitiv e fb