| ROB3RT89 a întrebat:

Credeti in liber arbitru? Daca da, argumentati!

Răspuns Câştigător
| Shammal a răspuns:

Da, ai posibilitatea sa alegi ce vrei sa faci in fiecare clipa, nu exista o cale prestabilita pe care sa o urmezi, nu esti fortat de o alta entitate sa urmezi o anumita cale, exista posibilitatea sa fi fortat adica sa ti se incalce liberul arbitru insa aici exita acordul tau

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Desi filozofic e privit ca o independență totală față de necesitatea și cauzalitatea obiectivă, liber + arbitru, eu cred ca e o iluzie, suntem conditionati, chiar si in relatie cu natura, pana acum am poluat-o, de aici inainte ne arde ea pe noi.

| radicalthinker a răspuns:

Senzatia de care nu putem scapa este ca avem liber arbitru. Oamenii de stiinta spun insa ca nu exista. Iata o serie de experimente pe acest subiect: http://www.scientia.ro/......luzie.html

| victor333 a răspuns:

Eu cred ca daca te lasi purtat de val si nu ti pui piedici singur ai sanse mai mari sa ti iasa lucrurile bune decat atunci cand incerci sa analizezi fiecare fapt..liberul arbitru inseamna ca si tu ai optiunea sa alegi stanga ori dreapta nu esti ca o marioneta, daca tu ca entitate faci parte din aceasta lume e clar ca si u ai un cuvant de spus ce i drept cred ca foarte mic undeva pe la 1 la suta dar cum am scris mai sus depinde doar de tine cat de mare sau cat de mic e acel 1 la suta...

| RAY a răspuns:

Nu stiu