| yadora a întrebat:

Credeti in reincarnarea sufletelor dupa moarte? Argumentati.

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nu ma pot pronunta DA sau NU..., pentru ca nu am argumente nici pentru DA nici pentru NU.
Inca studiez fenomenul...cu tot ceea ce presupune!
Pana la viata de dupa moarte... sper ca mai am timp de trait si, de asemenea sper sa inteleg mai intai care este scopul vietii, sau hmmmm, ar trebui sa mor ca sa aflu ceva, adevarul?
Asadar, inca studiez pe tema asta!

33 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Pleci de la premisa ca exista suflet. Daca ar exista, e posibil sa existe si reincarnare, iad, rai, calatorii astrale, sau alte asemenea "minunatii"winking
Atata timp cat toata constiinta, tot ce tine de "eu sunt" depinde numai de conexiunile neuronale, iar odata cu defectiunea creierului, personalitatea dispare sau se poate modifica, nu rezulta de nicaieri ca am puta avea un suflet.

assiris
| assiris a răspuns:

E posibil dar noi inca nu am descoperit ce este de fapt viata. Doar banuim dar nu avem nimic cert.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu chiar nu stiu ce sa cred.sad uni oameni sp ca e adevarat.acum numai Dumnezeu stie ce se va intampla.big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu cred pentru ca nu am intalnit o astfel de persoana...

| andrei_5514 a răspuns:

In Biblie, in Ezechiel 18:4 spune ca "sufletul care pacatuieste, acela va muri". Sau Eclesiastul 9:5, 10 ("Tot ce gaseste mana ta sa faca fa cu toata puterea ta, caci in Locuinta mortilor, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunostintă, nici intelepciune"). Ceea ce inseamna ca nu ne reincarnam ci murim, insa putem fi readusi la viata pe pamant la momentul cand Dumnezeu va instaura paradisul - tot noi nu in alta persoana (Ioan 5:28, 29).

| borsec a răspuns:

Eu nu cred in reincarnare, nici in viata de apoi, totul se termina in momentul in care murim.

| bunica a răspuns:

Nu cred.

| hugin a răspuns:

DA. Ok murim. Vine un vierme mananca din noi dupa care iese din pamant, vine un pescar il ia il baga in carlig si daca ai noroc prinde un peste, merge acasa ( pescaru cu tine pestele) te gateste si te mananca si ia uite ca te-ai reincarnat in burta unui pescar. Multumita happy

| amberjuly a răspuns:

Eu personal cred happy. Sunt persoane care cand sunt mici au amintiri pe care n-ar putea sa le aiba...

| Bianca26bb a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu. Dar cred foarte putin in reincarnare. Nu sunt dovezi, so -

| thegreatgatsby a răspuns:

@maryyy nu ai de unde sti ca nu exista asa ceva, doar nu ai murit si te-ai intors la noi sa ne zici cum e.

| Criiss16 a răspuns:

Nu prea cred ca poate fi adevarat dar imi place sa ma gandesc ca e adevarar.asa pot sa-mi fac niste iluzii cum va vi atunci cand voi muri...tongue

| eumi a răspuns:

Personal, sint sigur de asta.Necesita insa prea mult timp, pentru argumente. Poate in viata viitoare...

| maitreyi a răspuns:

Da normal ca exista nu spunem noi ca sufletul este nemuritor?
si in bible erau extrase care contineau fraze privind reincarnarea insa au fost scoase dupa anul 500 decatre preoti sau nu stiu cine
dar chiar si acum exista o secnebta cand ucenici il intreaba pe iisus cand va veni ilie iar iisus spune adevarat ca spun ca a venit iar voi ati facut ce ati vrut cu el si asta exact dupa moartea lui ioan botezatorul...ioan botezatorul more taindu se capul iar sf ilie in viata anterioara ordonase taierea capului la moi multe persoana daca nu me credeti cercetati viata sf ilie si biblia
oricum reincarnare exista sunt sigura .nu ecista mila sau nedreptate nimic nu e gratis ...pentru toate am dat cv, am facut cv

| galileo a răspuns:

Ceau. Eu nu cred in reincarnare deoarece noi suntem creatia lui Dumnezeu. Noi nu avem decat o viata aici pe Pamant, o viata in care putem observa splendoarea creatiei Lui, putem alege ce fel de viata dorim dupa moartewinking. Eu sper ca toti sa ne umilim in fata Lui, sa Il ascultam si sa ajungem in Rai. Numai Bine.

| ciprian_8384 a răspuns:

In sensul (carnal) : O parte din mine sper sa se (re)incarneze in copii mei (cand vor veni); si sper ca alte parti sa nu le ia de la mine.
In sensul mintal; Nu cred ca voi muri vreodata...

| d0i0n0 a răspuns:

Nu nu are cum pentru ca dupa ce mori nu mai sti nimic esti culcat si cand te trezesti nu sti ce s-a intamplat dupa moarte dupa cum te-ai copmortat asa ajungi daca te-ai comportat rau ajungi in iad iar daca bine ajungi in rai asta e secretul altul nu exsista dar poti sa te interesezi chiar tu uni iti pot spune ca este adevarat alti fals.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Yadora, te rog sa cauti pentru inceput cartea lui Dr. Raymond Moody "Viata dupa viata" si sa o citesti cu atentie. Acolo sunt destule argumente pro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa-ti spun, tie ti-ar place sa te reincarnezi in minge si sa te ia toti la suturi? Sau sa te reincarnezi in presul de la usa si sa te calce toti in picioare, sau sa te reincarnezi in wc si... confused

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in reincarnare. Refuz sa cred ca fiul meu nu este total al meu, ci este sufletul unui (unei)... oricine, pe care eu l-am cuibarit 9 luni. Fiul meu este carne din carnea mea, sange din sangele meu si suflare noua de viata, de la Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut vreun film cu zombi? sau cu vampiri? sunt dragalasi.ai vazut ce frumos mananca din om? curat si ingrijit,. ei se nai fac ei de sange pe la bot, ca liliacul care s-a lovit de stalp, da asta e riscul meseriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred, caut pe net despre asta, dar nu prea gasesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred.Sunt de cand ma stiu fascinata de perioada interbelica. Daca vad un documentar, daca ascult o melodie din acea perioada incep sa plang, sunt cuprinsa de o emotie puternica. Stiu ca am trait atunci, e ca si cand as regasi ceva foarte drag sufletului meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sufletul nu moare niciodata, el renaste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sigur daca este adevarat faza cu reincarnarea, dar uneori merg in anumite locuri si mi se pare ca am mai fost...nu stiu ce sa cred poate mi se pare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

am o catea care avea 2 cate. ia fatat iar cand aveau 4 luni unul alb cu pete maro a fost calcat de masina iar, unul maro a murit la cineva acasa, azi catzeawa mea a fatat 1 caine alb cu pete maro si unu maro... ma jur ...este adv:O:O:O:O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand cred in reincarnare cand in iad rai... dar imi place sa cred in reincarnarea sufletului. Cred ca te-ai intrebat de ce nu te-ai nascut un om bogat poate ca ai vrut o viata simpla sau e un ciclu pe care nul poti schimba. Poate dumnezeu ne lasa sa ne reincarnam sau daca neam plictisit de viata sa ne ducem in ceruri si daca am pakkatuit sa stam o vreme in iad dupa aia trecem in rai sau poate daca am pacatuit stam o vreme in iad si ne reincarnam sau daca nu alegem daca vrem sa stam in rai sau sa ne reincarnam sau poate este asa cum spune lumea chiar daca in biblie se spunea despre reincarnarea sufletului pan in ani 500 si preoti au sters astea din biblie. Eo cred ca lea scos din biblie pentru ca sa nu facem pacate in conntinu stiind ca o sa ne reincarnam sau poate este cum spun uni iad rai mie miar place reincarnarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred!
S-a intamplat acum ceva timp sa rontai niste biscuiti speciali, si anume pesmetii pentru militari; Am avut o revelatie! A fost un flash, un amalgam de amintiri, si senzatia aceea de foarte cunoscut m-a napadit, mi-au dat lacrimile... Da, cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om are 9 vieti, in fiecare viata nu e obligatoriu sa fi om. Pentru a afla la ce viata esti trebuie adunate toate numerele datei tale de nastere (exemplu : 1-12-1969; adunam - ziua, 1+2 - luna, 6+9 - anul [aveti grija, se aduna numai ultimele 2 cifre]1+1+2+6+9=19, 9+1=10, 1+0=1; asta inseamna ca esti la prima viata ^^, eu sunt la a 7-a, succes )aceste chestii le-am aflat de la un curs pe tema aceasta