| Sensitive a întrebat:

Credeti in spirite, fantome chestii de genul asta?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
27 răspunsuri:
| Ianna33 a răspuns:

Dar tu ce esti? Un spirit intrupat. Tu te referi la cele neintrupate. Pai normal ca exista doar ca noi nu le vedem pentru ca suntem limitati. Si pentru cei care ii trag cu ratiunea: daca am folosi cat mai mult ratiunea, ne-am da seama ce suntem. Numai ca noi ne utilizam de instincte si de aceea nu vedem nimic. Nu suntem pregatiti. Nu mai mentionati ratiunea ca habar nu avem cu ce se mananca.

| Musique a răspuns:

DA! (și-n roboței răi cred)

| ThePoet a răspuns:

Cred ca exista, dar nu sunt asa cum le percepem noi sau incercam sa le percepem, parerea mea.

| aspir69 a răspuns (pentru aspir69):

Mai auzi oamenii batrani cand dezgroapa un mort si il vad cu fata in jos ca a fost strigoi, eu nu cred dar parerea mea personala este ca acea persoana a fost in moarte clinica si si-a revenit cand era deja in mormant.

| Sensitive explică (pentru aspir69):

Auzisem la cineva o chestie de genul:cand o persoana moare fara sa vrea,si nu este impacat/a cu sine, este posibil ca sufletul sau, sa se reintoarca in locul in care a locuit, sau intr-un loc unde si-a petrecut anumite momente din viata sa, ce parere ai?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Sensitive):

Inca o intrebare pe aceasta tema, din comentarile citite toti abereaza, prefer cealalalta intrebare.

Sufletul omului nu e chiar asa cum credem fiecare la nivel subconstient, ca rezultat al filmelor vazute pe acest domeniu sau teoriilor religioase.
Daca mediul e prielnic, prejudecatile bine implantate in subconstient de care cei din jur si massmedia si mai ales teama ca asa ceva ar putea fi real, atunci fantomele chiar devin reale. Mai mult sau mai putin. Si numai, cum ziceam, in anumite conditii.
Pe de alta parte, daca nu crezi in asa ceva, daca esti constient de ce e in jurul tau si nu te lasi cuprins de sentimentul de teama, il "observi" si constientizezi ca e doar o senzatie/sentiment creat de subconstient in functie de propriile prejudecati, atunci fantomele ajung sa existe doar ca simpla legenda, mit.
Daca fantomele ar exista, asta ar insemna ca noi suntem forme de viata supreme, la scara universala contam cu adevarat si totul se termina cu noi, in concluzie am fost creati si tot ce spune biserica e "adevarat". Omul moare si de fapt tot acest univers a fost creat pentru noi.De ce ar construi cineva atat de mult pentru atata de putin? Dar intervine intrebarea, o data ce mori partea fizica devine materie, ce se va intampla cu partea spirituala? In felul asta revenim la intrebarea ta, suntem finte create si totul se va termina o data cu noi? Judecata de apoi, spirite care nu isi gasesc linistea? Sunt de parere ca viata e ceva unic, o data ce ai inchis ochii traiesti mai departe ca "materie", dar ce "materie"?
Sa afirmam ca tot acest univers care a fost creat pentru noi cred ca e putin gresit. Noi am fost creati in univers, din univers, noi suntem universul deoarece reprezentam o particica din intreg. Avem impresia de unicitate ca fiinte cu inteligenta superioara, tocmai deoarece nu am ajuns inca la nivelul la care sa putem intelege toate nivelurile de existenta care coexista simultan.
Nu exista pacat, nu exista rau, nu exista bine. Nu exista fericire, nu exista tristete. Sunt doar "iluzii", vibratiile vietii, care oscileaza armonios intre extreme (binele si raul), pentru a ne reaminti iar si iar de simplul fapt ca suntem in viata, respiram, traim si singura responsabilitate e fata de adevaratul potential al fiecaruia.

In rest, fiecare din noi e liber sa urmeze un sistem de crezuri si adevaruri, sau sa nu urmeze niciunul. E liber sa fumeze sau sa faca sport. E liber sa vada viata in mod optimist sau pesimist si sa si-o schimbe in functie de adevarul pe care alege sa-l traiasca prin experienta a tot ceea ce exista acum.

In final, comprimand tot ceea ce am explicat mai sus, totul si orice se poate explica si trai printr-un concept numit simplu, viata. (constient sau inconstient)

Exemplu, ai fost sau vizitat un mediu rural? Acolo sunt cele mai multe povesti si legende, suflete ratacite sau vrajitoare care fac tot felul de ritualuri malefice. De ce? Ma insel eu sau e posibil ca acei oameni sa aiba si mai putin acces la informare, cand nu isi pot explica un fenomen sa dea vina pe misticisme? In concluzie, sunt limitati.Creierul este o masinarie complexa si momentan nu poate fi inteleasa. Sunt de parere ca atunci cand inregistrezi aceste porcari si mai si crezi in ele, noaptea te torturezi, iti faci rau singur, reactionezi mecanic, creierul proceseaza, iti reda aceste imagini pe care tu le faci reale, nu iti poti monitoriza gandurile, intervine subconstientul. Toate persoanele care le-am auzit pana acum, si nu sunt putine, nu mau convins.Nimic palpabil. De ce pe toti ii auzi ca "moroii" apar noaptea? Ce este noaptea? Oare ei stiu ce este noaptea, ca fenomen? Moroii de ce apar noaptea? Ziua fac insolatie, se scorojesc? Legendele sunt frumoase, dar trebuie luate doar ca legende.

| Sensitive explică (pentru mihaitaLGP):

Ai dat un raspuns foarte complex, mi-a facut placere sa-l citesc.

| IonutAxi a răspuns:

Nu cred.

Răspuns utilizator avertizat
| XxThoumaxXAndyXx a răspuns:

Ratiunea imi zice sa nu cred

| KiddaDot a răspuns:

Depinde. Aş tinde să cred că exista energii. Poate spirite, suflete ale unor persoane decedate care nu au putut trece în lumea de apoi din cauza faptului că nu au fost împăcate. Nimic mai mult. Oricum, sigur exista ceva. ceva greu de definit.

| AnaMaria12 a răspuns:

Eu una nu cred, adica daca iti pui u in cap ca exista incepi sa iti fie frica si ai diferite momente de ex ca auzi ceva si ar pute fi vatul sau ca vezi cv si este doar o persoana reala...deci nu iti baga in cap asa ceva ca o sa ai momente deste.Si eu taiam raspuns ca nu cred... FUNDA

| stefii58 a răspuns:

Da. big grin

| rusnacvalentin a răspuns:

Eu nu credeam pina nu am vazut personal ma aflam cu o prietena intr-o casa pustie si pe perete a aparut o fata de om, am vazut-o ambii.

| Andre6 a răspuns:

Da eu unul cred ca sunt adevarate, asa cum exista dumnezeu exista si ele. Daca nu crezi in existenta lui dumnezeu dc te mai inchini seara si dimineata? prin urmare raspunsul meu este ca da cred in ele.bafta

| ExodusLaVey a răspuns:

Nu exista fantome, si daca o sa ai impresia vreodata ca vezi ceva sau simti, gandeste-te ca e doar in capul tau, e pura imaginatie, creierul iti joaca farse.

| LUYZZZZA a răspuns:

Nu si normalwinking

| andrei1108 a răspuns:

Nu.dai funda?

| alex332 a răspuns:

Nu, deloc