| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in supranatural?

Răspuns Câştigător
| MrChange a răspuns:

Supranatural...Ar fi destul de convenabil sa definim notiunea de "supranatural". Totusi problema pusa e relativa, din cauza perceptiei noastre distorsionate a elementelor ce se afla in afaria arie noastre de perceptie. Ca oameni avem anumite simturi ce ne permit interactiunea cu lumea fizica. Sa pretinzi ca doar lumea fizica exista si orice altceva sunt doar niste povesti inventate e absurd, e ca si cum ai spune ca radio, razele x, razele ultraviolet si tot ce nu putem percepe nu exista. Sigur oamenii sunt convinsi ca ceva exista atunci cand poate fi demonstrat chiar daca nu poate fi perceput. Exact. Numai ca e o piesa ce lipseste din ratiunea asta.

In alta ordine de idei, supranaturalul e confundat cu spiritualisumul, religie, termeni ce tin de ezoterie sau ocultism. Intr-adevar e un sambure de adevar. Totul este energie, energia vibreaza pe anumite frecvente, aflandu-se in diferite planuri ale existentei. Tin sa precizez ca s-a demonstrat de mult timp existenta "supranaturalului" chiar daca nu vreau sa intru in amanunte. Cei ce nu vor sa abordeze un nou mod de gandire pentru a putea intelege complexitatea structurii lucrurilor ce tin de viata in sine, vor nega oricum deci ar fi in van sa incerc sa conving pe cineva ce traieste dupa propriile convingeri. Totul se poate demonstra chiar si stiintific, totusi nu e cea mai buna solutie. Ratiunea noastra si gradul de evolutie in care ne aflam nu ne permite sa gasim un sens al lucrurilor ce nu ni le putem explica, astfel le catalogam ca "supranatural". Nimic insa nu e iesit din comun sau supranatural, totul se leaga, doar ca probabil peste 90% din populatie nu au capacitatiile necesare sa faca legatura. Subiectul e mult mai complex si depinde de multi factori si aspecte ale societatii ce s-au suprapus aspectelor vietii in sine, insa in mare, daca tot suntem fiinte atat de logice, nu e ilogic sa credem ca ceea ce nu stim sau nu putem intelege nu exista?

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Uneori,in cazuri exceptionale si pe baza unor argumente si dovezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, cred!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da...

| R0R0 a răspuns:

Sincer,da!

| untu a răspuns:

Cred ca da,exista! De exemplu: La manastirea Cernica, este o alee cu tufisuri lasate separat, una in dreapta, alta in stanga pana la un lac care se numeste Lacul Cernica, sub pamant traieste un sarpe gigant lung de 30 metri si circumferinta corpului sarpelui (grosimea) este de 10 metri! Sarpele strabate pe sub pamant scrijelind pana la lac unde inoata, dar niciodata nu iese la suprafata!

| RareşTPUro a răspuns:

Da, cred!

| drutzix a răspuns:

Nu

| Aberdeen a răspuns:

Da...

| elisarktis a răspuns:

Nu

| vladutcornel a răspuns:

Da, e un șlagăr de la BUG Mafia

| LoadingName a răspuns:

Eu cred ca supranaturalul exista.

| Andu28 a răspuns:

Nu prea cred.cam toate au o logica, o explicatie.