| davvid a întrebat:

Credeti in teoria evolutionismului? Observ ca tot mai multi oameni tind sa creada ca sunt niste "maimute evoluate" decat sa accepte realitatea ca Dumnezeu a creat omul. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Eu nu cred ca am aparut asa pur si simplu la intamplare. Faptul ca m-am nascut nu a fost greseala cuiva.Cu mult inainte ca parintii sa ma conceapa, Dumnezeu m-a conceput in mintea Lui.Stia exact cum avea sa arat. Dumnezeu a creat omul-cea mai superioara fiinta din Creatie.Imi place cum spune David in Psalmul 8:-6 "Ce este omul, ca sa Te gandesti la el? Si fiul omului, ca sa-l bagi in seama? L-ai facut cu putin mai prejos decat Dumnezeu, si l-ai incununat cu slava si cu cinste. I-ai dat stapanire peste lucrurile mainilor Tale, toate le-ai pus sub picioarele lui: oile si boii laolalta, fiarele campului, pasarile cerului si pestii marii, tot ce strabate cararile marilor"

36 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Evolutionism. D-zeu nu exista si nici o dovada concreta a existentei lui nu exista.Biblia nu este o dovada.In biblie sunt srise o gramada de nenorociri si acte de violenta si cruzime ordonate de d-zeu cica.insa se potrivesc mai degraba modului de gandire primitiv al oamenilor din acele vremuri.Si pestea asta biblia este inspirata din alte carti mai vechi si mai modeste care n-au pretentii de vedeta unica.Mai cititi.mai.

mira
| mira a răspuns:

Cred in teoriile care aduc argumente stiintifice obtinute cu efort si ceretetare indelungata, migaloasa, bazata pe ratiune. Miturile biblice sunt metafore ale existentei umane si descifrarea lor cere cultura, instructie, inteligenta. Mira

eileen
| eileen a răspuns:

Nu stiu de voi ce sunteti maimute sau nu, dar eu prefer sa ma numesc creatie a lui Dzeu. Si incetati sa mai spuneti daca Dzeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui de ce au existat Hitler, Stalin samd. Dzeu ne-a dat liberul arbitru, nu ne-a facut robotei, putem sa decidem pentru noi in parte ce alegem sa facem in viata asta.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Modul de formulare a intrebarii denota clar faptul ca nu esti dispus la un dialog din moment ce declari ca "decat sa accepte realitatea ca D..."

Dincolo de aceasta, iti respect punctul de vedere. Insa sa nu uitam contextul realitatii pamantene in care ne petrecem viata de zi cu zi.

Acum milioane de ani au existat asa cum stim, si exista dovezi, alte tipuri de animale, de plante, de insecte. Acestea au disparut facand loc unor noi rase; iar noi numim asta evolutie. La fel de bine este probabil ca noi sa fim creatia Cuiva si El (fie ca il numesti Dumnezeu, Allah, Buddha) sa aiba un plan cu noi. Asta ne-ar pune pe noi la stadiul de soareci de laborator. In ipoteza Annei, scopul vietii este "sfintirea"; cu alte cuvinte, Creatorul a pus sfintirea cum punem noi o bucata de cascaval la capatul unui labirint si lasam soarecele sa colinde, sa gaseasca drumul. Aici vine intrebarea mea " unde esti logica"? Daca eu sunt creatia sa, de ce nu m-a facut deja desavarsita, pentru ca precum mecanism, eu sunt creata perfect. Unde este imperfectiunea mea? De ce as avea nevoie de mai mult? De ce trebuie sa ma sfintesc?

Eu nu cred in nici o teorie sa fiu sincera, dar cred in legile naturii; si daca te uiti, tot ce a fost o data, a disparut. La fel se va intampla si cu noi. Fiecare civilizatia a evoluat pana la apogeu si apoi a cazut in autodistrugere: daca nu ma crezi dau ca exemplu: incasii, fenicienii, egiptenii, imperiul roman, pana si SUA este un exemplu concret de balena esuata la mal.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Modul de formulare a intrebarii denota clar faptul ca nu esti dispus la un dialog din moment ce declari ca "decat sa accepte realitatea ca D..."

Dincolo de aceasta, iti respect punctul de vedere. Insa sa nu uitam contextul realitatii pamantene in care ne petrecem viata de zi cu zi.

Acum milioane de ani au existat asa cum stim, si exista dovezi, alte tipuri de animale, de plante, de insecte. Acestea au disparut facand loc unor noi rase; iar noi numim asta evolutie. La fel de bine este probabil ca noi sa fim creatia Cuiva si El (fie ca il numesti Dumnezeu, Allah, Buddha) sa aiba un plan cu noi. Asta ne-ar pune pe noi la stadiul de soareci de laborator. In ipoteza Annei, scopul vietii este "sfintirea"; cu alte cuvinte, Creatorul a pus sfintirea cum punem noi o bucata de cascaval la capatul unui labirint si lasam soarecele sa colinde, sa gaseasca drumul. Aici vine intrebarea mea " unde esti logica"? Daca eu sunt creatia sa, de ce nu m-a facut deja desavarsita, pentru ca precum mecanism, eu sunt creata perfect. Unde este imperfectiunea mea? De ce as avea nevoie de mai mult? De ce trebuie sa ma sfintesc?

Eu nu cred in nici o teorie sa fiu sincera, dar cred in legile naturii; si daca te uiti, tot ce a fost o data, a disparut. La fel se va intampla si cu noi. Fiecare civilizatia a evoluat pana la apogeu si apoi a cazut in autodistrugere: daca nu ma crezi dau ca exemplu: incasii, fenicienii, egiptenii, imperiul roman, pana si SUA este un exemplu concret de balena esuata la mal.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Modul de formulare a intrebarii denota clar faptul ca nu esti dispus la un dialog din moment ce declari ca "decat sa accepte realitatea ca D..."

Dincolo de aceasta, iti respect punctul de vedere. Insa sa nu uitam contextul realitatii pamantene in care ne petrecem viata de zi cu zi.

Acum milioane de ani au existat asa cum stim, si exista dovezi, alte tipuri de animale, de plante, de insecte. Acestea au disparut facand loc unor noi rase; iar noi numim asta evolutie. La fel de bine este probabil ca noi sa fim creatia Cuiva si El (fie ca il numesti Dumnezeu, Allah, Buddha) sa aiba un plan cu noi. Asta ne-ar pune pe noi la stadiul de soareci de laborator. In ipoteza Annei, scopul vietii este "sfintirea"; cu alte cuvinte, Creatorul a pus sfintirea cum punem noi o bucata de cascaval la capatul unui labirint si lasam soarecele sa colinde, sa gaseasca drumul. Aici vine intrebarea mea " unde esti logica"? Daca eu sunt creatia sa, de ce nu m-a facut deja desavarsita, pentru ca precum mecanism, eu sunt creata perfect. Unde este imperfectiunea mea? De ce as avea nevoie de mai mult? De ce trebuie sa ma sfintesc?

Eu nu cred in nici o teorie sa fiu sincera, dar cred in legile naturii; si daca te uiti, tot ce a fost o data, a disparut. La fel se va intampla si cu noi. Fiecare civilizatia a evoluat pana la apogeu si apoi a cazut in autodistrugere: daca nu ma crezi dau ca exemplu: incasii, fenicienii, egiptenii, imperiul roman, pana si SUA este un exemplu concret de balena esuata la mal.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Modul de formulare a intrebarii denota clar faptul ca nu esti dispus la un dialog din moment ce declari ca "decat sa accepte realitatea ca D..."

Dincolo de aceasta, iti respect punctul de vedere. Insa sa nu uitam contextul realitatii pamantene in care ne petrecem viata de zi cu zi.

Acum milioane de ani au existat asa cum stim, si exista dovezi, alte tipuri de animale, de plante, de insecte. Acestea au disparut facand loc unor noi rase; iar noi numim asta evolutie. La fel de bine este probabil ca noi sa fim creatia Cuiva si El (fie ca il numesti Dumnezeu, Allah, Buddha) sa aiba un plan cu noi. Asta ne-ar pune pe noi la stadiul de soareci de laborator. In ipoteza Annei, scopul vietii este "sfintirea"; cu alte cuvinte, Creatorul a pus sfintirea cum punem noi o bucata de cascaval la capatul unui labirint si lasam soarecele sa colinde, sa gaseasca drumul. Aici vine intrebarea mea " unde esti logica"? Daca eu sunt creatia sa, de ce nu m-a facut deja desavarsita, pentru ca precum mecanism, eu sunt creata perfect. Unde este imperfectiunea mea? De ce as avea nevoie de mai mult? De ce trebuie sa ma sfintesc?

Eu nu cred in nici o teorie sa fiu sincera, dar cred in legile naturii; si daca te uiti, tot ce a fost o data, a disparut. La fel se va intampla si cu noi. Fiecare civilizatia a evoluat pana la apogeu si apoi a cazut in autodistrugere: daca nu ma crezi dau ca exemplu: incasii, fenicienii, egiptenii, imperiul roman, pana si SUA este un exemplu concret de balena esuata la mal.

assiris
| assiris a răspuns:

Pai omenirea se imparte in doua: Unii care se trag din maimute si au evoluat atit cit sa nu se deosebeasca prea mult de originea lor. Si ceilalti care au evoluat din ceea ce a creat Dumnezeu, cel care de altfel i-a si ajutat sa evolueze.

Bula
| Bula a răspuns:

Pai...
Daca ma uit in jur, tind sa le dau dreptate!
Doar ca unii sunt "mai evoluati"... devil

| cristi a răspuns:

Teoria lui Darwin nu este fondata, recunoscand chiar si el in unele scrieri ale sale..eu prefer sa cred in biblie care a supravietuit tututor timpurilor si conform careia s-au implinit toate adevarurile si perioadele legate de omenire
Nimeni nu este obligat sa creada in D-zeu, eu prefer sa mor crezand ca ma aseman chipului Lui, cine nu crede poate sa moara crezand ca se trage din maimuta

| andreutz a răspuns:

Prietene...aoleu, am gresit, scuza-ma ca te-am jignit...solomoane, eu sincer...decat sa pretind ca ma trag din aceasta rasa de oameni, aceasta rasa pura si nevinovata laughing) care de fapt este cea mai ordinara din tot universul asta, plina de excremente,( practic asa trebuiesc numite scursorile societatii), si asa zisii oameni pasnici care de fapt sunt mai periculosi decat criminalii, tocmai prin parsivitatea si falsitatea lor, prefer sa zic si sa fiu mandru ca ma trag din maimute...cu ce au gresit saracele maimute? sunt ei criminali care isi violeaza copii? or fi ele ipocritii universului? nuuuu...deci ce m-ar determina sa nu imi consider drept stramos o "civilizatie mai inapoiata" cum sunt maimutele decat universul haotic si gretos al omului? ia raspunde-mi si mie la intrebarea asta... daca esti capabil nea solomoane...

| TipulVerde a răspuns:

Ba afirmatia asta a voastra "fiecare om crede ce vrea, Dumnezeu sau Darwin" este echivalenta cu, scuzati-mi limbajul pitoresc, "fiecare om mananca ce vrea, fecale sau branza". Or stim sigur ca orice e posibil dar si dezirabil? Si, da tine de educatie. Cu cat ai mai multa cu atat il crezi mai mult pe Darwin si nu o fituica veche de sute de ani... straight face

carla
| carla a răspuns:

Fiecare este liber sa creada ce vrea. Tot timpul au fost dispute intre cei care sustin teoria evolutionista si cei care o sustin pe cea creationista. Tu ne dai citate din Biblie, asa as putea sa-ti dau si eu replica cu teorii stintifice care stau la baza evolutionismului. Te invit sa-mi aduci argumente solide si sa-mi spui daca Biblia a fost pastrata in forma sa initiala, cine a redactat-o, daca sigur Dumenezeu, ca si Creator al Universului (asa cum sustii), ar fi ''dictat'' acele percepte care se regasesc in Biblie, apoi te-as mai ruga sa-mi gasesti alta carte "' de capatai" care sa sustina cele spuse in Biblie.

carla
| carla a răspuns:

Mai, David, .intrebarea era pusa de tine si nu de Ana. Normal ca respect opinia fiecaruia, tocmai de aceea ar trebui si tu sa o respecti pe a mea. Tu ti-ai expus parerea din punct de vedere teologic, eu din punctul de vedere al evolutionismului, asa ca nu Ana este subiectul aici, ci intrebarea ca atare (nu ma simt deloc ofensata, crede-ma!) si daca ne-ai cerut parerea, de asta te-am rugat sa dai argumente solide pentru ca toti stim ca in Biblie scrie''crede nu cerceta". Concluzie: fiecare alege sa creada intr-una din cele doua varinte, asa ca tu te simti ofensat, nu eu. Sa auzim de bine, David!

| Ben. a răspuns:

D-zeu, ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui? pai tot el i-a facut pe hitler, stalin, pol-pot, idi-amin, joseph mengele, joseph frietzl, si alte monstuozitati? sau era in concediu si a venit vecinul de la subsol si i-a facut? prefer sa fiu considerat o maimuta.chiar si una neevoluata.

| razvi2007 a răspuns (pentru Ben.):

Pai Dumnezeu, in urmă ce Adam și Eva au încălcat cuvântul Lui,, care spunea sa nu se atingă de pomul din mijlocul grădinii Edenului, i-a alungat pe cei doi de acolo iar din acel moment a început păcatul și așa zisa rasplata lui Dumnezeu pentru încălcarea cuvântului Său, iar din acel momentul omul a fost lăsat sa aleagă dintre bine si rau.

| viorel2c a răspuns:

Omul se trage din maimuta, numai ca nu toti s-au tras bine, unii au ramas jumatate-jumatate.

| N538961518 a răspuns:

''pentru ca in Biblie scrie clar ca'' zici u...pai frate daca in biblie scrie... ce inseamna asta? biblia e scrisa de oameni la fel ca mine si ca tine...aia au scris cat i-a tinut imaginatia si cat s-au putut inspira din alte religii...de ex judecata de apoi exista si la egipteni dinainte sa apara biblia... exista zeitati nascute din virgine pe 25 decembrie care faceau minuni si bla bla dinaintea lu iisus...si in primul rand nu poti sa negi decat orb sa fii cat de multe similaritati exista intre noi si un cimpanzeu, urangutan, etc.Pt ca in biblie scrie...practic u refuzi sa primesti noi informatii pe care sa le gandesti singur si sa obtii o concluzie.Asa erau aia din evul mediu...noi suntem in 2009 cunoastem o gramada de lucruri despre cum s-a format pamantul, cum a inceput viata pe pamant, cunoastem evolutia si da sunt animale care inca evolueaza pentru cine nu stie...mereu religia a dat-o de gard si a zis credeti! si atata...pentru ca nu au cu ce sa dovedeasca nimic... e la fel ca si cum eu as mintii ca am un ferrari in garaj... iar lumea imi zice nu ai ma ferrari ca n-ai nici o dovada nu l-am vazut, nici macar chei nimic...eu ce pot sa spun? ba daca nu ma crezi e problema ta...eu am ferrari...deci e o aberatie totala.Incercati frate sa invatati...sunt atatea informatii...nu dumnezeu nu guvernu nimeni nu te elibereaza...singurul lucru care te elibereaza este informatia.Si nu costa nimic doar timp si cere intelegere.

| N538961518 a răspuns:

Eu cred ca m-a creeat universul... cel putin universul e real.

| DenissaDeea a răspuns:

Nu am nici o parere! Tine de mintea si educatia fiecarui om in parte...Sa creada ce vrea! Si sa creada in cine vrea!

| davvid explică:

Pt. kinkyk

Eu refuz sa cred acest lucru nu pentru a nu fi comparat cu o maimuta ci pentru ca in Biblie scrie clar ca "Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu". Geneza capitolul 2, versetul 7.

| davvid explică:

Biblia este adevarata.Si Ana ti-a dat un link unde te poti convinge de asta si-ti mai dau si eu unul.Nu te obliga nimeni sa crezi asta daca nu vrei, dar respecta si opiniile celorlalti.Nu cred ca Ana ti-a impus sa crezi ce spune ea, ci si-a spus parerea...Stiu ca simti nevoiea sa-i replichezi tot timpul Anei, am observat asta, dar chiar nu trebuie sa te simti ofensata.pe bune! http://www.ucg.org/easteuropean/Romanian/BTRomanian.pdf

| davvid explică:

Raspunsul Anei a fost ultimul in care s-au dat citate, si puteam sa bag mana in foc ca pe ea o vizai.Sunt de-acord cu tine sa ne respectam unii altora opiniile si daca o facem sa o facem intr-un mod civilizat. Sper sa tii cont de asta pe viitor! Numai bine

| kinkyk a răspuns:

Si tu refuzi sa crezi acest lucru doar ca sa nu fi comparat cu o maimuta?

| mircea_9180 a răspuns:

As vrea de multe ori sa fiu altfel decat direct... dar ce sa faci sunt intrebari la care nu exista decat un singur raspuns adevarat... iar aceasta este una din acele intrebari.nu nu ne tragem nici din maimuta si nici dintr un altfel de animal...suntem dupa chipul si asemanarea Lui.nu suntem la intamplare si cred lucrul acesta... dar daca e sa discutam un pic pe margina acestui subiect as pune si eu o intrebare celor care neaga faptul ca Dumnezeu ne a creat si suntem doar niste maimute evoluate... daca toata stiinta asta e bazata pe o logica pe niste argumente uneori pertinente pana la un punct.sa mi spuna si mie care e logica vietii? daca venim de nicaieri si ne indreptam spre nicaieri de ce totul pe lumea asta isi urmeaza cursul? de ce suntem intr o continua cautare? de ce nu avem raspuns la multe intrebari? asta vrei sa ti spun de ce...pentru simplu fapt ca: venim din Dumnezeu si mergem alti mai devreme alti mai tarziu la Dumnezeu...asa ca poti respecta opinia fiecaruia... dar e de datoria mea sa ti spun... poti acum foarte usor sa spui ca esti din maimuta si ca nu vi din Dumnezeu... dar sunt tare curios cum ai raspunde la aceasta intrebare in fata Lui Dumnezeu pe care te asigur ca Il vei intalni... dar ma indoiesc ca vei avea timp sa i raspunzi la astfel de intrebari... poate stiu eu va trebui sa gasesti raspunsul la ...cat de mult ai incercat sa semeni cu El pe acest pamant...

| white a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu a creat omul, suntem cele mai complexe fiinte cunoscute si tind sa cred ca e imposibil ca totul sa fie o simpla intamplare, o simpla evolutie, daca tot am evoluat de la maimuta de ce nu evoluam mai mult. Ceea ce nu inteleg este: de ce Biblia trebuia sa faca mereu parte in aceste discutii si de cele mai multe ori certuri si rautati?

| Dorel a răspuns:

Ambele teori pot fi posibile...
fiecare om crede in care vrea...
Eu cred in teoria evolutionismului, care este complet reala si demonstrata, dar pentru a le impaca pe amandoua imi place sa cred ca Dumnezeu a creat o vietate de care a avut grija, care a evoluat in timp si a rezultat omul...
ca sa te poti impaca cu toate astea, gandeste-tela partea stiintifica apoi adauga o forta [Dumnezeu] care modifica si are grija ca procesul sa functioneze si ca lucrurile nu se intampla de la sine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca fiecare este ceea ce vrea sa fie si cum se comporta. nu ma mir ca sint pe lume mai multe maimute evoluate decat oameni. in rest, desigur ca sintem creati de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca dumnezeu ne-a facut dupa asemanarea sa...de ce ne violam copiii, de ce traim in prea-curvie, de ce furam, de ce ridicam mana, de ce mintim, de ce suntem ipocriti?