| Grunwaldmantuitorul a întrebat:

Crezi ca Barbatul ESTE inferior Femeii?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile. O femeie puternica este superioara unui barbat puternic.

28 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu, ne completam foarte bine unul pe celalat, impreuna formam o entitate.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă mai citesc un răspuns al userului "april" o să devină primul user pe care am boală în mod oficial. La dracu' nu mai vede nimeni dincolo de comunicate de presă de tip biblie?
Din punct de vedere social, dacă te uiţi pe la "dragoste & sex" bărbatul ar trebui să fie inferior femeii. Cum? Păi e simplu:
O femeie dacă pocneşte un bărbat pe merit este lăudată, considerată o fire puternică, cu atitudine şi independentă. Dacă el o pocneşte pe ea pe merit este un porc nesimţit.
E "romantic" să plătească doar el pentru toate plăcerile inutile ale unora dintre femei iar când i se cere să mai sară şi ea cu banul înseamnă că bărbatul "nu o merită".
"Într-o femeie nu ai voie să dai nici măcar cu o floare" dar ea are voie să dea şi cu toporul.
Tot din punct de vedere social: Sunt 4 sărbători în mai puţin de-o lună care celebrează femeia şi niciuna care celebrează bărbatul deşi un bărbat produce mai mulţi bani şi contribuie mai mult la progresul omenirii decât 3 femei la un loc.
Oricum, în general toţi suntem egali. În particular, însă, depinde de indivizi, atât de bărbat cât şi de femeie. Există bărbaţi care acceptă să fie cârpele partenerelor lor. Treaba lor.
Eu refuz să fac cadouri scumpe, să celebrez "Velăntains ghei", mărţăguşe şi alte prostii, refuz să-i plătesc unei femei consumaţia la nesfârşit doar pentru că-i "romantic", refuz să mă abţin să nu-i lipesc un pumn exact ca unui bărbat dacă mă jigneşte. Refuz să aştept 2 ani după o virgină doar pentru că "e important să se simtă ea pregătită", refuz să consider un favor când prietena mea se culcă cu mine ci mai degrabă o dorinţă comună, refuz să respect o femeie mai mult decât aş respecta un bărbat doar pentru că nu-i atârnă nimic între picioare.
Femeile s-au revoltat împotriva vechii orânduiri fundamentate religios în care femeile erau tratate groaznic şi în mod nemeritat. Din păcate, însă, după ce au reuşit, acum vor să se bucure în continuare de avantajele acelei orânduiri în care erau în totalitate întreţinute de bărbaţi. Pe de altă parte nici bărbaţii nu au trecut peste mentalitatea că "dacă o întreţin, e mea - prin urmare e dreptul meu să-i dictez orice şi să mă duc şi altele dacă azi n-am chef de ea".
Totul ţine de mentalitate.
Nu se poate discuta de inferioritate/superioritate fiziologică întrucât diferenţele sunt prea mari şi oricum se completează.
Aspectul religios sare din start din schemă iar despre inferiotate/superioritate la nivel profesional... pur şi simplu sunt meserii pe care femeile nu le pot practica performant şi meserii pe care bărbaţii nu le pot practica performant deşi asta se recunoaşte mai rar. Exemplu: Datorită nivelului scăzut de testosteron din organismul feminin, o femeie va pilota mult mai bine un avion decât un bărbat şi totuşi câte femei pilot există?
Sănătate.

April
| April a răspuns:

De mii de ani intrebarea aceasta a dominat spiritualitatea omeneasca si mie mi se pare ca totul a inceput dint-o teama, dintr-o anume frustrare a barbatului in fata calitatilor femeii, care i se pareau o amenintare. Daca ne amintim bine Sfantul Pavel insusi spune:"Nu barbatul a fost creat pentru femeie ci femeia pentru barbat!"Iar inaintea lui chiar, romanii politeisti spuneau in forul interzis femeilor:"Indata ce femeile vor incepe sa fie egale cu noi, vor fi mai presus de noi". Iar, mai aproape de zilele noastre, exclusivistii Nemuritori ai Academiei franceze s-au opus pana la disperare primirii printre ei a singurei femei admise pana la urma, scriitoarea Marguerite Yourcenar spunand :"Daca o vom primi pe una, vor da navala toate!"Asadar desi azi toata lumea pare de acord ca femeia este egala barbatului, istoria atat de lunga a unei rivalitati in care tocmai lipsirea de drepturi a femeii-sa nu uitam ca ea a primit foarte tarziu dreptul de vot, de ex.,-pare a trada mai degraba o teama masculina in fata anumitor calitati feminine.Barbatul pare a se apara printr-un exercitiu de putere care a tratat, scole de-a randul femeia drept sclava.Inchisa in palart de aur, dar sclava.Si povestea nu s-a terminat in chiar vremurile contemporane noua.Caci,poate nu stiti, sau stiti, inca mai sunt locuri de munca in care femeia este platita, pentru acelasi efort, mai post decat barbatul si inca mai sunt societati in care femeia nu are dreptul nici la propriul chip.Cand am vazut pentru prima oara femeile afgane si felul in care trebuiau sa se imbrace pe vrema talibanilor, am fost consternata:parca erau niste fantome.Va amintiti acel frums chip de femeia afgana aparut pe coperta unei reviste NG, dar si lunga odisseee a fotografului ce-l surprinsese descoperit, pentru a afla identitatea femeii.Intr-adevar,ideal este sa fie considerati, barbatul si femeia, parti necesare intregului. Dar e inca departe acest ideal.Si am sa aduc un argument la indemana:nu vi se pare, oare, ca si la noi, un barbat afemeiat este privit cu ingaduinta cand nu e de-a dreptul admiratie, pe cand o femeie cu aceleasi obiceiuri e categorisita cum toti stim? Iar in Biblie, nu doar femeia trebuia pedepsita si lovita cu pietre in timp ce despre barbatul cu care pacatuia nici nu se vorbeste? Pacatuia ea singura? Iisus are meritul de a fi pus lucrurile la punct, ba chiar si de a fi recunoscut capacitatea femeii de a avea viata spirituala.Sunt multe de spus dar un lucru pierdem toti din vedere:nimeni nu este doar barbat sau doar femeie, pentru ca fiinta umana ia nastere prin uniunea dintre un barbat si o femeie si primeste cate ceva de la ambii.Aceasta este ceea ce si cercetarile psihologilor atesta in ultima vreme:orice barbat are o latura feminina, si invers.Asa incat, in ce ma priveste, intrebarea ar trebui sa ramana retorica si fiecare sa-si raspunda singur.Numai bine.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred ca atat barbatul cat si femeia au drepturi egale, si morale si legale.Toti oamenii suntem la fel si dupa parerea mea NU EXISTA om inferior, om superior sau superioritate si inferioritate la oameni, exista doar egalitate.

| Alphawolf a răspuns:

@april
Imi plac raspunsurile tale, imi place cum gandesti, dar, trebuia neaparat sa amintesti de Biblie? Pedeapsa pentru curvie la care ne invata Biblia, nu este doar lovirea cuplului cu pietre, ci uciderea lor cu pietre. Se vede diferenta!? Nu este greu de dedus cat de primitiva este aceasta regula, sau lege, sau... Ce a rezolvat Iisus, ce a pus la punct, si despre ce merite vorbesti, ca in urma respectarii invataturilor din Biblie, au ramas copii orfani, astea le numesti tu merite?
Se stie ca la barbat nivelul de testosteron, este cu mult mai ridicat decat la femeie, normal ca barbatul se gandeste mult mai mult la sex, decat femeia, motiv pentru care barbatul este mereu activ, si din obisnuinta omenirea a devenit mai ingaduitor cu barbatul. Barbatul mereu cauta si propune... dar femeia: nu, eu nu, stai blind ca eu sunt fata cuminte, poate fi si asta un motiv. Ideal sau normal ar fi sa fim egali si din punctul asta de vedere, dar nu este posibil din cauza diferentei de testosteron, a hormonilor care ne controleaza si fara sa vrem ne creaza o realitate in care barbatul este vazut mai putin vinovat, in cazul in care curveste.
Sa nu ma intelegeti gresit, in ochii mei are aceiasi vina atat barbatul cat si femeia, in cazul in care apar urmari in urma distractiei... Consider ca suntem egali, la micile diferente de capacitati sau insusiri intre barbat si femeie se completeaza reciproc, iar referitor la acele diferente care se fac intre sexe in unele cazuri, eu nu le sustin!

| Arthur a răspuns:

Nu, sunt doar puţin diferiţi ca fizic şi ca mod de a gândii.

| danut a răspuns:

Poti face aprecieri de egalitate intre doua lucruri asemanatoare si nu a doua lucruri care se COMPLETEAZA reciproc. Barbatul si femeia sunt doua parti distincte care formeaza un INTREG. Nu au cum sa fie inferiori sau superiori intre ei deoarece nu sunt identici.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general sunt egali, cel putin asta este tendinta.
In unele aspecte particulare este inferior, nu poate face ce poate femeia - vezi nasterea.

soothe
| soothe a răspuns:

Inferior in ce? Nu poti compara femeia cu barbatul. Sunt diferiti.
Fiecare are calitati si fiecare are slabiciuni. Uite-te la semnul Tao din avatarul meu si ai sa vezi ca nu ii poti compara.
Se completeaza ca sa poata forma intregul. Unul fara altul sunt doar niste persoane...

| Marcian a răspuns:

Cred ca barbatii au unele calitati mai accentuate decat la femei si femeile unele calitati mai accentuate decat la barbati dar care adunate sunt egale.
Egalitate in rasa, cultura, religie, etnie, sex si toate celelalte.Egalitate! Egalitate! Egalitate!

| karellen a răspuns:

Crezi ca merele sunt superioare perelor?

Răspuns utilizator avertizat
| Derye a răspuns:

Sunt diferiti. Nu ai cum sa'i compari.
In timpurile vechi barbatii erau dominanti deoarece au o putere fizica mai mare decat a femeilor. In timp acest lucru a devenit pedepsit si femeile au prins curaj. Datorita independentei femeilor ele au primit prea multe drepturi (scrise si nescrise). Ele sunt mironosite si sunt protejate, desi ele isi pot purta singure de grija. Personal nu am de gand sa fac nimic pe care o femeie nu il poate face pe modelul: iubi, ridica'mi si mi poseta de jos.
Femeia este egala barbatului in tot ce face si asa trebuie sa ramana.

| darrio2007 a răspuns:

Din anumite puncte de vedere DA.

| cornel a răspuns:

Nu suntem egalihappy

| cornel a răspuns:

Depinde la cehappy

| pauladrian a răspuns:

Ca oameni sunt egali, la nivel de inteligenta emotionala femeia este superioara barbatului. In cariera profesionala barbatul este superior femeii. Sunt si exceptii, dar in general asa este.

| ıllılı мŭsïC ılıllı áddiCted a răspuns:

Se completeaza unul pe celalalt.
Nu sunt egali. Avantaje si dezavantaje ( psihic & fizic )

| AnaEindragostita a răspuns:

Amandoi st egali pentru ca sunt toti oameni indiferent de fata sau baiat funta plz

| AnaEindragostita a răspuns:

Fizic st diferiti psihic st egali funta funta funta funta funta funta funta funta te rog frumos

| bubblesx a răspuns:

Trebuie sa fie egalihappy!

| kromstein a răspuns:

Se completeaza.

| DeyCj a răspuns:

Nu.Amândoi sunt egali, dar femeile sunt mai protejate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu poate sa nasca, in consecinta fara femeie nu s-ar perpetua specia... deci da, este inferior. Dar nici femeia nu poate concepe un copil fara barbat, cu alte cuvinte iar nu s-ar perpetua specia, asta inseamna ca ii este superior laughing... Alege tuhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce te referi cand spui inferior? La inteligenta, forta, sensibilitate, kilograme? Fiecare categorie cu plusurile si minusurile ei, cu "uscaturile" si "bunaciunile" ei!
In ultima instanta, sunt doar complementari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general? ma consider superior femeilor.in sensul bun. si ele sunt mai puternice in inferioritatea lor. daca te referi la jumatatile noastre, a mea ma completeaza perfect.am avut noroc.

| andreikai a răspuns:

Este un mar inferior unei portocale?

Răspuns utilizator avertizat