| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Din cauza religiei barbatul se considera superior femeii?

Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

@ jadir "Cert este ca daca barbatu n-ar mai exista femeile ar disparea si ele ca rasa. " Da ca daca nu ar exista femei voi v-ati inmulti asexuat, nu? laughing))) o tampenia mai mare nu puteai sa spui, noi nu ne punem inmulti fara voi dar nici voi fara noi, dar daca prin absurd barbatii ar dispera noi ne-am putea folosi de bancile de sperma sa ne inmultim, daca femeile ar disparea voi ce a-ti face?
Acum sa imi spun parerea pe subiect: Nu din cauza religiei, ci din cauza barbatilor care au scris cartile religiei (spun cartile religiei si nu biblie, caci mai exista si alte carti, cum ar fi coranul). Religia, sau in fine dumnezeu ne-a pus pe locuri egale in sas fel in cat sa ne completam reciproc, nu unul mai prejos decat altul. Dar s-au apucat barbatii de scris carti religioase si s-au gandit ca ce tare ar fi daca doar ei ar evea drepturi, drepturi pe care noi le-am recastigat cu timpul, dar nu total, Pentru ca mai sunt cei care cred ca femeie a fost facuta din coasta lui adam laughing))

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Barbatul este capul femeii, dar Domnul Isus ii porunceste barbatului ca sa o iubeasca cum a iubit si Hristos biserica si si-a dat viata pentru ea. Daca ambii parteneri sunt crestini si traiesc dupa principiile lui Dumnezeu, caminul lor este un coltisor de rai.Este armonie,dragoste, incredere, respect reciproc.

| EmaS a răspuns:

Ecea
De ce iti fuge mintea la prostioare? Eu am specificat ca Hristos a iubit Biserica pana acolo ca si-a dat viata pentru ea.O dragoste de Dumnezeu, jertfitoare.

| XxXBlackVampireXxX explică:

@Adelee
Consideră, nu am scris cu caractere romanesti.

| XxXBlackVampireXxX explică:

@miradoniz
Ai dreptate, soacrele decid. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

Din punct de vedere religios(desi nu sunt) personal ma consider superior femeii,pentru ca pana la urma este doar o coasta, nu inteleg ce atatea figuri si mofturi.

Din punct de vedere stintific, ma consider si mai superior.Dovedit stintific ca creierul unei femei este mai mic decat al unui barbat.

http://www.youtube.com/watch?v=y3uyx_UaYx4

| Ecea a răspuns:

@Ema,sa fim seriosi, nu cred ca a facut Iisus cu biserica ce am facut noi cu femeile.
Adica eu nu imi pot imagina un Iisus facand chestii de-alea.

| miradoniz a răspuns:

hee hee "bărbatul superior femeii"hee hee are un înțeles interesant când te referi la o religie care susține că "cei din urmă vor fi cei dintâi"hee hee iar eu rămân visătoare când citesc Lc 14 7-14hee hee dar,bineînțeles,fiecare este liber să aplice religia în viata lui-așa cum o preferăhee hee (ps : stai lină,că în societățile ultra-patriarhale, oricum nu decid de obicei bărbații, ci soacrelehee hee )

| miradoniz a răspuns:

@XxXBlackVampireXxXhee hee

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Din cauza brandului!

| tsevaoth a răspuns:

Depinde de ce religie vorbesti, nu generaliza.

| jadir a răspuns:

In spatele orcarui barbat puternic se ascunde o femeie puternica, o femeie + un barbat = un intreg.Am vazut intrebarile tale de mai devreme cum ca femeia n-are voie in altar etc, biblia nu spune asa ceva sunt reguli impuse de catre om.In ziua de azi si spre dezamagirea mea femeia are mai multe drepturi decat barbatu asa ca nu stiu cat de inferioara ai este femeia barbatului in ziua de azi. Cert este ca daca barbatu n-ar mai exista femeile ar disparea si ele ca rasa.

| carminaburana43 a răspuns:

Din cauza unor religii poate dar cine cunoaste biblia stie ca nu este asa.Cel putin la catolici iubirea si stima reciproca este obligatorie la juramintul depus la altar cu ocazia casniciei.Eu cred ca religiile distrug credinta multora precum si atitudinea multor fete bisericesti recunosc si admit ca sunt ateisti si nici nu vreau pe nici un ateist sa fac crestin e vointa libera a fiecaruia dar adevarul este ca daca nu ar fi religii ar fi o singura credinta nu ar exista atitea indoieli in sufletul multora.
Eu de 3o de ani caut intrebari la raspunsurile mele si credinta nu o iei de pe gard o dobindesti numai daca vrei acest lucru si o cauti neintrerupt.Nimic nu t-i se da pe tava suntem in lumea asta sa invatam si sa fim buni de ceva.

| AndraKame a răspuns:

In zilele noastre nu cred, dar a pornit din trecut si de la obiceiul asta.Eu una, desi sunt crestina, nu sunt de acord cu acest lucru.Mereu mi-a placut egalitatea dintre sexe(probabil sunt si putin feminista - pentru cei care nu stiu, asta nu inseamna ca urasti barbatii - avand in vedere ca la civica la discriminari am scris 5 pagini despre discriminarea femeilor in societatea din zilele noastre).Am mai zis ca nu sunt fanatica si o recunosc, tocmai pentru ca eu nu sunt de acord cu unele concepte ca acesta.Intr-adevar sunt femei de speta joasa(ca cele care le vedem acum pe la televizor) si au fost dintotdeauna dar raportate la numarul barbatilor care gandesc cu alte parti ale corpului sunt mult mai putine.Parerea mea ca aceasta chestie este in Biblie deoarece atunci erau alte timpuri(cand a aparut) si femeile erau supuse barbatului(cu exceptie de 2-3) dinainte de aparitia Bibliei,aceasta doar a incurajat acest comportament,insa nu mi se pare normal sa se continue si acum pentru ca incalca legile firii. Faptul ca unele femei nu primesc locuri de munca mai bune(in unele cazuri), excluderea in timpul scolii si bataia de joc, maltratarea si conceptia barbatilor ca pot avea orice inclusiv femeia tin de primitivism.

| SamSon a răspuns:

Nu neaparat, la casatorie spune ca ei sunt egali si ca trebuie sa se respecte reciproc

| Adelee a răspuns:

Barbatul se considera superior femeii de cand a vazut lumina zilei.
Da,este adevarat:Femeia a fost creata din coasta barbatului s.a...
Dar se credea superior si din cauza drepturilor atrubuite de societate persoanelor de sex masculin cum ar fi:dreptul la vot,dreptul la o educatie mai aleasa decat cea a femeii, si dreptul de a-si alege nevestele care se supuneau fara niciun comentariu.
Deasemenea in trecut functionarii de stat exercitau o putere de viata si de moarte asupra tuturor, si bine inteles functionarii erau barbati.happy
Si ca sa o luam asa li s-a cam urcat la cap.happy

| Adelee a răspuns:

XxXBlackVampireXxX a folosit verbul la trecut in intrabarea sa.happy

| Adinkra a răspuns:

Pai daca luam in considerare ipoteza ca biblia a fost scrisa de un barbat nici nu ma mira ca pozitia femeii in religie si crestinism este cea care este. Toata superioritatea barbatului in fata femei porneste inca de la Dumnezeu, considerat a fi barbat. Nici faptul ca primul om creat a fost barbat nu ajuta la combaterea acestei superioritati

| Rosaria a răspuns:

Citeste Codul lui DaVinci de Dan Brown...

| XDoctor a răspuns:

Nu se considera ci este! Conform cultului ortodox femeia a fost facuta din barbat!

| Robertos33 a răspuns:

Religiile stravechi aveau divinitate feminina (zeita mama), deoarece se credea ca femeile puteau da nastere fara ajutorul barbatului. Dar cand s-a descoperit rolul barbatului in conceptie au aparut si divinitati masculine. Pana la crestinism majoritatea religiilor erau politeiste(aveau mai multi zei). Crestinismul a fost printre primele religii monoteiste.