| scumpikkk a întrebat:

Barbatul este oglinda femeii.
Ce intelege-ti prin asta?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Se spune că modul în care se prezintă un bărbat (însurat) demonstrează cât de gospodină e nevastă-sa. Dacă umblă cu haine curate, călcate, fără nasturi lipsă, e mereu ca scos din cutie, atunci se presupune că e meritul ei... Dacă el arată ca scos din tomberon, lumea şi-a făcut deja o impresie proastă despre soţia lui...

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu astalaughing
De ce nu "Femeia este oglinda barbatului"?
Ar fi mai corect asawinking

April
| April a răspuns:

Nu stiu daca zicala se refera doar la aspectul fizic, dar pornind de la ideea ca asa ar fi, lucrurile sunt mai coplexe decat par.Este adevarat ca traditia pune in sarcina femeii calcatul camasii, dunga de la pantaloni, nodul impecabil de la cravata, s. a. Dar vremea aceea a cam apus.Intr-o societate in care femeia are cam aceleasi indatoriri profesionale cu barbatul, in care ea isi cladeste cu perseverenta o cariera si tine sa fie buna in meseria ei, barbatul incepe sa fie mai mult oglinda altei femei:mama sa, cea care l-a educat pentru a deprinde "arta' as zice, de a se ingriji singur.In ziua de azi barbatul, spre lauda sa, a inteles ca trebuie sa-si calce singur un pantalon, sa-si schimbe camasa si chiar sa si-o puna pe cea folosita la spalat, s.a.Se pare ca, prin aceste noi realitati femeile au capatat niste drepturi iar barbatii au mai pierdut din privilegii.Asadar,dupa parerea mea, zicala respectiva a intrat in desuetudine.

| Arthur a răspuns:

Draga @Sensei.BRO----Andrei ...Aici e vorba de arta, de nevoie mai calc si eu camasile dar nu-mi iese la fel ca cele calcate de maicamia sau de prietena mea. Trebuie sa ai anumite inclinatii. Cum ar fi ca nevestele sa sparga lemne pe afara si noi sa calcam camasi in casa?hee hee

Abh
| Abh a răspuns:

Ma gandesc de ce barbatii nu se pot ingriji singuri. Consider ca aceste conceptii provin din mediul rural unde femeia sta acasa si ingrijeste copiii si are grija de casa iar barbatul face muncile campului. Dar...in ziua de azi munceste si femeia si barbatul, mai ales la oras si nu mi se pare logic ca barbatul sa asepte din partea femeii sa fie SLUGARIT.

| fabiola a răspuns:

Sunt lucruri care se pot modela si sunt obiceiuri care cu greu le poti schimba! Degeaba ii dai tu o camasa curata, calcata, daca nu ii sta in obicei sa-si faca dus in fiecare dimineata!

| death a răspuns:

Pentru că femeile tot pe noi ne-ntreabă lucruri gen "cum îmi stă?" sau "sunt grasă?". Corect ar fi că bărbatul cu cojones este oglinda femeii. Dacă este sclav, va spune mereu lucruri drăguţe. Dacă are coloană vertebrală, e sincer şi găseşte curajul de a spune lucruri mai puţin drăguţe. Şi, crede-mă, aşa e cel mai bine. Chiar dacă o femeie nu se va simţi prea bine când i se va spune că arată naşpa, va şti că bărbatul acela este de încredere şi că, atunci când ea va arăta bine, de la el o va afla. Sinceritatea e mai bună decât pupincurismulbig grin

| lololololol a răspuns:

Sensei bro, faci de ras sexul masculin!

| clauclau_6191 a răspuns:

Catelus pe viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic. Abureala fara noima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aqualuna, de acord cu prima parte. Daca e la patru ace, are nevasta harnica si care-l iubeste. Dar nu sint de acord cu partea cealalta. Daca arata ca din tomberon, posibil s afie un betiv nenorocit, care-si bate nevasta si-si distruge si viata lui si a familiei. Mai degraba ma gindesc la asta, pentru ca rareori femeile sa nu fie harnice. In general femeia tine casa. Gatit, spalat, calcat, alea alea. Barbatii de regula sint niste puturosihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie gospodina isi poarta barbatul ingrijit, si curat. daca e si isteata stie sa tina in frau si o patima a lui, ca bautura. daca o baye si arata ca scos din tomberoninseamna ca e prost si nu stie ca el e oglinda femeii si femeia este slava lui.am scris, slava, si nu sclava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BitterSweet, ne-am mutat la bloc si nu mai taiem nici lemne. Umplem timpul ramas savurind o bere laughing