| RamcolL a întrebat:

Crezi ca omul va exista etern? Crezi intr-un final al intregii specii?

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cred intr-un final al tuturor speciilor, al vietii pe Tera.

Apache
| Apache a răspuns:

Oamenii in 50.000 de ani au facut mai multe realizari ca specie decat toate celalalte milioane care au trait pe Terra in ultimii 3 miliarde de ani.
Sincer da, cred ca la un moment dat o sa ajungem la un nivel in care nici propria imaginatie nu o sa mai reprezinte o bariera pentru noi.
Gandeste-te doar ca Terra va mai exista pentru inca cel putin 2 miliarde de ani, timp in care nu este amenintata cu adevarat serios de ceva.
In invervalul asta oamenii pot ajunge ce numim azi zei.

| harciog a răspuns:

Cind atitea specii aflate in virful lantului trofic au disparut si viata a luat-o de la capat sub alte forme, cred ca nu exista nici un dubiu.Accidentele cosmice nu cred sa dispara.

| shadovv a răspuns:

Universul oricum e programat sa moara termodinamic.

| Woodenpints91 a răspuns:

O întrebare care mă depăşeşte, şi care îi depăşeşte cam pe toţi de aici.
Oricum nu mai trăieşte nimeni dintre noi până atunci, să afle, aşa că răspunsul corect ar trebui să fie irelevant, oricum nu schimbă nimic.
Adică, cu ce-i ajută pe oamenii din ziua de azi să ştie că spre exemplu, în 2564 nu vor mai exista oameni?

| WR104 a răspuns:

Sigur ca nu, doar e logic.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu cred ca omul va exista etern totusi cred ca va rezista cel mai mult dintre celelalte specii...in cateva miliarde de ani pamantul nu va putea fi locuit din cauza soarelui...cel mai probabil specia noastra se va muta pe marte si acolo va sfarsi

| andrei a răspuns:

Totul are un sfarsit.

| RAY a răspuns:

Specia umana se va ucide singura in al trelea razboi fianciar, acel razboi exista deja, tarile sarace vor saraci tot mai mult in timp ce blocul g8 se va imbogati, numarul mare de populatie care va trai in saracie, foame va vi mare, pouluarea, distrugerea mediului vor ajuta la distrugerea noastra

| Chαяtreux a răspuns:

Nu exista sfarsit. Cu siguranta vom gasi metode de colonizare a altor planete din alte sisteme stelare. (deoarece Soarele nu va exista pentru o vesnicie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă te referi la viața omului după moarte, aș zice că e posibil, prin reîncarnare.
Dacă e vorba despre sfârșitul lumii, mă gândesc la două posibilități. Ori o să murim și un alt fel de animal sau posibil obiect cu viață ne va lua locul (știi tu cât poate avansa tehnologia) ori din felul în care a aparut prima formă de viață se va reface, într-un ciclu mai mult sau mai puțin lent al evoluției, omul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce-i posibil.

| CryChristiAN a răspuns:

Da. Dupa moarte care reprezinta o trecere in viata vesnica.

| Q69 a răspuns:

Exista un documentar in care arata ce se intampla cu viata pe Terra daca omul dispare brusc
finalul intregii specii depinde si cat va evolua omul si daca va gasi metode prin care sa poata supravietuii in conditile in care Terra va fi acoperita de iarna eterna daca va urma cursul normal de evolutie a planetei

| tpuforyou a răspuns:

Posibilitatile sunt infinite! dar...„O specie care imbatraneste poate duce la extinctia unui competitor imortal. (...) Unde exista schimbare si mutatii, fiecare generatie este cu un pic mai bine adaptata noilor conditii de mediu", a explicat profesorul Martins.

Asa ca, daca vom deveni nemuritori, asa cum sugereaza unii futurologi (n.r. oameni de stiinta care se ocupa cu studiul viitorului), ca Ray Kurzweil, exista mari sanse sa fim exterminati de speciile rivale care au „avantajul" de a imbatrani si muri.

In simularea computerizata, specia imortala - a carei indivizi mor numai in accidente sau daca sunt ucisi - a detinut initial un avantaj. Insa, pe masura ce speciile au evoluat, specia muritoare si-a dovedit suprematia.

„Ceea ce vedem este ca exista un avantaj clar din punct de vedere al adaptabilitatii pentru specia care imbatraneste, iar aceasta adaptabilitate compenseaza in parte dezavantajul mortii. Este nevoie de studii suplimentare, dar intr-o lume condusa de sansa, specia care imbatraneste are avantajul ca poate compensa mortile cauzate de imbatranire si, in timp, poate sa duca la extinctia speciei imortale. Asta ajuta la explicarea paradoxului imbatranirii si ilustreaza cum inca nu intelegem toate consecintele schimbarii si sansei intr-un sistem atat de complex ca natura", explica profesorul brazilian.

Intr-un mediu natural insa, exista si alte cauze care pot duce la extinctia imortalilor: „Suspectez ca dezavantajul real al nemuritorilor ar putea fi ca se vor plictisi de moarte - un bun motiv sa mori este sa te saturi de tine". ))))))

| cosmin1211 a răspuns:

Oamenii nu vor disparea, doar vor evolua in functie de noile medii de viata (asta inseamna in extrem de mult timp). Asa cum am evoluat si noi la randul nostru din formatiuni unicelulare apoi formatiuni pluricelulare, ne-am inmultit, ne-am adaptat.

| Annonnymous a răspuns:

Este exclus ca omenirea sa traiasca etern! E imposibil,poate peste citiva mii de ani nu vor mai fi oameni, si chiar daca o sa ajunga omenirea pina atunci o sa fie poate semi roboti, daca acum noi suntem manipulati de deputati chestii, in viitor vom fi argati, parerea mea!