| RAY a întrebat:

Crezi ca scrierea corect gramaticala are legatura cu inteligenta unei persoane? Dar daca persoana respectiva nu a avut parte de educatie desi nu stie sa scrie inseamna ca este proasta?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O persoana inteligenta se va auto-educa. Daca e vorba de un copil de pana in 10 ani, care nu a fost deloc la scoala, nu cred ca modul in care scrie are legatura cu inteligenta. Insa daca e vorba de un adolescent sau un adult, care eventual a fost la scoala chiar mai multi ani, atunci faptul ca scrie gresit nu are legatura cu lipsa educatiei (a avut acces la ea, a avut timp sa se autoeduce), ci cu incapacitatea de a invata ceva esential. Si asta sigur e semn de prostie. Nu am intalnit pana acum nici un adult inteligent care sa scrie cu greseli flagrante.

| Drimmero a răspuns:

N-are nici cea mai mica legatura cu scrierea corecta cu inteligenta.

| minrest a răspuns:

Are legatura cu educatia, cu inteligenta, cu discernamantul, DAR. Daca vezi ca o persoana face unele greseli de scriere, iar pe de alta parte vezi ca e inteligenta, asta e, treci mai departe, omul e inteligent, dar scrie gresit din motive necunoscute.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca nu avand in vedere cum scriu rolling on the floor

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Mi-a spus cineva ca Limba Romana e mai grea ca Germana, Engleza nu stiu ce sa spun, de ce e asa de complicata si grea, e ca Gramatica Limbi Ruse

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mai grea ca germana? Ala sau aia e retardat/a mintal, asta e clar.

| Elyiela a răspuns:

Aş prefera sa discut cu o persoana care stie sa scrie corect gramatical. Dar asta e preferinta mea personala. Nu inseamna ca daca nu stie sa scrie corect e proasta/prost dar cu siguranta inseamna ca nu a fost atent/ă la orele de gramatica.

| minrest a răspuns (pentru Elyiela):

Nu e chiar asa de simplu. Poate vorbeste doua alte limbi mai bine. Poate e un dislexic inteligent. Si mai sunt situatii in care un om inteligent nu poate sa scrie corect.