| Herp a întrebat:

Crezi in reincarnare?

20 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Fara reincarnare nimic nu are sens.Si in biblie au mai scapat cateva pasaje referitor la acest subiect.Vezi pilda orbului din nastere.
@Eusebiu
Exista destule marturii despre persoane care isi aduc aminte evenimente din alte vieti.Pe net gasesti doar 10% din informatia disponibila.Sunt f multe persoane pe glob care sunt convinse de acest lucru.Induistii si budistii de exemplu care oricum au mai multa experienta despre spiritualitate in general.

| MMihai a răspuns:

Da, evident că da!
Numai așa pot fi explicate întrebările și răspunsurile „ ultainteligente ", a unor copii f. mici, iar experiența lor, în această existență terestră nu poate explica / nu explică astea.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu

| Bezea a răspuns:

Depinde ce intelegi prin reincarnare si ce aspect vrei sa crezi; cel spiritual(religios) sau cel stintific.

| Eღilia62 a răspuns:

Nu stiu ce sa mai cred, dar cred ca exista.

| CM7YRE a răspuns:

Da,de ce nu? Orice e posibil happy

| yonutz1 a răspuns:

Nu

| EllaEllii a răspuns:

Buna!
Ca sa fiu sincera eu cred pe jumatate.
Cand vizitez unele locuri (ex:Serbia, Grecia) am un sentiment de dejavu si parca as fi fost acolo din tot dea una.
Dar nu se poate explica exact.
Deci doar pe jumatate.

| niNNu a răspuns:

Nu.Mori si gata

| miranda a răspuns:

Buna!
Ai pus o intrebare foarte interesanta. Eu sincer nu cred in reincarnare; parerea mea e cine moare nu se mai intoarce, deoarece isi gaseste locul acolo sus, unde este mult mai bine.
Pa :*

| miranda a răspuns:

Buna!
Ai pus o intrebare foarte interesanta. Eu sincer nu cred in reincarnare. Parerea mea e ca cine moare nu se mai intoarce inapoi, deoarece isi gaseste locul acolo sus unde este mult mai bine.
Pa:*

| contpublic a răspuns:

Eu sincer nu stiu nici ce sa cred, dar nu prea cred, oricum daca ar fi posibil ar fi minunat! As vrea sa ma reincarnez tot intr-o fata sa pot lua viata de la capat si poate sa imi dau seama si unde greseam in trecutwinking! Si "k1nder" starea de deja-vu e acea stare cand simti ca ai mai vazut sau ai mai simtit sau ai mai cunoscut odata acel lucruwinking! mersi:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric da.Numai bine.

| Fashion a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... parerile sunt impartite. Unii zic ca nu se poate altii ca ba da se poate.Dar nimeni nu stie cu exactitate. Eu pana acum nu credeam, dar zilele astea am gasit un site cu acest subiect si era si o chestie unde iti puneai datele(ziua/ luna/anul nasterii) si iti spunea ce ai fost in viata anterioara, in ce ani ai trait etc. Acum de cand am gasit acest site parca... nu stiu, nu mai sunt atat de convinsa ca(,) chiar nu este posibil. Iti las si tie acest site unde ai si definitia exacta a reincarnarii si ce inseamna ea: http://viata-anterioara.visele.ro/
Sper ca ti-am fost de folos!

| Sofiaღ a răspuns:

Bună.
Mai mult sau mai puţin.
Pa, pa.

| teodoryo a răspuns:

Da.Au descoperit stincifici.Dar te muti in alt corp/reincarnezi dupa cateva mii de ani si pana atunci spiritu tau sta ori la bine ori in cealalta varianta.

| eusebiumunteanu a răspuns:

Am mai raspuns unui alt membru TPU pe aceasta tema. Clar este faptul ca nu trebuie confudat sentimentul de deja-vu cu reincarnarea.
Reincarnarea e un mit rupt din mai multe religii, confensiuni, precum cea hindusa(India), budista(China). Clar este faptul ca nimeni nu a venit sa spuna detalii despre acest fapt avand o traire propie. Adica nimeni nu a venit sa spune : "Mai oamenilor, reincarnarea e un lucru mai mult decat real, imi amintesc in detaliu sa fi trait intr-un alt vas(corp) si prin nu stiu ce minune, "mi-am schimbat domiciliul"! Singura entitate in care trebuie sa crezi este insusi Dumnezeu! Sper sa ma fi explicat mai bine. happy O seara placuta!

| Alle_8762 a răspuns:

Buna!

Nu cred in reincarnare.Sufletul tau ajunge intr-un loc bun sau rau...nu intr-o alta faptura.

| sleekfast18 a răspuns:

Nu cred in reincarnare. numai in filme se intampla asa ceva...tongue

| k1nder_7427 a răspuns:

Nu cred, dar cum se poate explica deja`vu-ul?