| angel_5676 a întrebat:

Crezi in reincarnare? Ce crezi ca ai fost intr-o viata anterioara?tongue

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu stiu ce am fost.Ma intreseaza doar ce voi fiiwinking
Dar asta depinde de minehappy

| Silvia a răspuns:

Nu prea.Habar n-am.

| juniper a răspuns:

Nu stiu ce am fost, dar as vrea sa aflu.

| Dan a răspuns:

Esti budist, ei mai cred, dar fiecare cu crezul sau.

| zorialbi a răspuns:

Nu cred in reincarnare, recunosc ca am crezut cand eram mai mica, dar slava Domnului am aflat si m-am convins ca e doar o inselare si o erezie.
La moarte sufletul se duce în faţa lui Dumnezeu pentru judecata particulară iar trupul se duce în pământ de unde a ieşit. După ce toţi oamenii vor muri, la judecata universală toate trupurile vor fi înviate de Dumnezeu şi unite cu sufletele lor pentru veşnicie. Şi astfel vom avea fiecare trupul pe care l-am avut de la naştere, aşa cum ni l-am păstrat: unii hrănindu-l mereu cu plăceri stricăcioase şi vătămătoare, alţii cu harul lui Dumnezeu prin rugăciune şi post. Unii vor sta pe veşnicie trup şi suflet în iad, iar ceilalţi se vor bucura trup şi suflet de lumina lui Dumnezeu în veşnicie.
Teoria reîncarnării este falsă şi se împotriveşte lui Dumnezeu care El însuşi ca Persoana S-a făcut om pentru veşnicie. Fiul lui Dumnezeu S-a făcut om ca să fie mai aproape de noi. Astfel astăzi Fiul lui Dumnezeu, unul din Treime împreună cu Tatăl şi cu Fiul este în acelaşi timp şi Dumnezeu şi om, şi va rămâne pentru veşnicie şi Dumnezeu şi om, ca să ne arate cât de mult a iubit el pe oameni.
Aşa cum Dumnezeu Fiul a luat trup de om şi-l va purta pentru veşnicie aşa şi eu care sunt creat după chipul şi asemănarea Lui, voi purta acest trup pentru veşnicie. Nu se poate ca sufletul meu să se-ncarneze în alt om iar trupul meu să dispară căci sufletul şi trupul meu s-au şlefuit împreună unul pe altul, au crescut împreună, s-au format împreună, s-au influenţat şi au conlucrat mereu.
Teoria reîncarnării este falsă:
*căci nu-L recunoaşte pe Dumnezeu care l-a făcut pe om bărbat şi femeie în acelaşi timp. Deci omul este în acelaşi timp comuniune de persoane aşa cum Dumnezeu e comuniune de Persoane.
*pentru că elimină responsabilitatea omului în faţa lui Dumnezeu la judeca finală, diluând viaţa în mai multe vieţi presupuse.
*pentru că trupul este templu al Duhului Sfânt, locaş al lui Dumnezeu.
*pentru că nu recunoaşte unicitatea unei persoane în raport cu întreaga creaţie etc.
Citeste si aici:
http://sfaturiortodoxe.ro/reincarnare.htm

| Marii a răspuns:

Nu cred in reincarnare. happy

| ChibiRose a răspuns:

Pai in ultima vreme am visuri cu moarte si ieri am visat ca eram moarta, in mijlocul clasei si se tineau ore, iar profesoara imi batea prietena si am facut cumva de am izbit-o de pamant si s-a uitat la forma mea fantomatica si toti pareau ca nu sunt afectati de faptul ca sunt cu eihappy. Si a zis doamna:O vrajitoare? si eu am zis:"NU, eu sunt cea din sicriul de acolo" si am reintrat in trupul meu si vreau sa se repete visul. Mi-a dat de gandit!

| dyanna_7195 a răspuns:

Cred ca un ras (pisica salbatica)
sunt mereu cu zambetul pe buze laughing))

| NeveR GivE uP™ a răspuns:

Eu cred ca am fost un rahat de oaie... nu stiu dc dar mereu visez rahat...big grin

| cookie_1240 a răspuns:

Eu... thinking nu prea m-am gandit la asta. cred ca cleopatra, modesta si sensibila, nu crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i nevoie sa scoti limba, nu ne oftici.
Nu prea cred. dar daca ar fi sa-mi inchipui ce as fi facut: cred ca am fost elvis rolling on the floor