| anonim_4396 a întrebat:

Crezi in viata de dupa moarte? Ce crezi ca urmeaza dupa moarte? nimic sau exista ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum in viata fiind dar pacatosi, se cheama ca santem ca si morti, plata pacatului fiind moartea.noi santem in pacat acum deci morti.cand il primim pa isus hristos in viata noasta e cum spune apostolul pavel cine pe iisus la acceptat in iisus -s-a si imbracat. IIsus hristos este viata, este apa vietii si el ne-a rascumparat din robia pacatului cu sangele sau, pe cruce. deci el rascumparandune din robia pacatului si a mortii, noi vom trai in Iisus hristos care este viata.deci daca atunci cand murim fizic murim in pacat, adica fara dumnezeu ajungem intr-un loc pe care singuri l-am ales si dumnezeu ne respecta alegerea. deci daca alegem iadul e problema noastra. daca vrem sa traim in Iisus hristos si sa traim chiar daca murim fizic trebuie doar sa credem ca Iisus a murit pentru noi, pentru fiecare in parte. si iarasi ne va fi respectata alegerea. dumnezeu este atotputernic e drept si poate face sa fie bine. dar atunci satan ar avea dreptate si va spune ca Dumnezeu e tiran si abuzeaza de puterea sa. de aceea ne-a lasat liberul arbitru sa nu-l poata acuza nimeni.in schimb ne-a pus doua cai in fata.pacatul si plata lui...moartea.si credinta si darul credintei, viata vesnica.asta in biblie.in stiinta nu stiu nici o explicatie.

22 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa cred happyO sa vedem noi happy Ce vrea Dumnezeuwinking

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Depinde de cum percem fiecare viaţa şi moartea...Depinde din ce perspectivă privim moartea...Nu vreau să fiu cinică ori macabră, eu sper ca viaţa de după moarte să existe.

| alma a răspuns:

Este inca o enigma care nu stiu daca va fi deslegata vreodata. O sa aflam noi atunci cind ne vine randul.Pa

| BUBULINA a răspuns:

Eu cred 100%n in rai si iad
imi pare rau pentru cei care ajung acolo

| BUBULINA a răspuns:

Scz am uitat sa specific pentru cei care imi pare rau
pentru cei care ajung in iad imi pare sincer rau

| Silvia a răspuns:

Nu cred nimic...insa mi-as dori sa existe viata dupa moartehappy

| adyth a răspuns:

Eu una tind sa cred ca exista si altceva dupa moartea asta trupeasca. Reincarnarea mi se pare destul de plauzibila.adica eu ma gandeam asa... (doar ma gandeam) ca ar trebui sa trecem prin toate formele de viata de la cea mai mica particula pana la cea mai superioara forma de viata... (asta ar insemna ca suntem la linia de finish pe pamant... dar cine stie ce alte forme de viata superioare noua mai sunt )

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu cred ca mai exista nimic dupa moarte.

| smaranta a răspuns:

Da cred in viata de dupa moarte, este de fapt adevarata viata, cea de acum e doar o tranzitie spre adevarata viata, stiinta nu o poate demonstra pentru ca omul nu a ajuns la o asemenea dezvoltare mentala si spirituala incat sa fie capabil sa faca lucrul asta. Dar ne-o spune Isus in evanghelii ca vom mostenii viata cea vesnica si imparatia cerurilor, depinde totul de noi.Sufletul este nemuritor, deci logic, este viata dupa moarte!

| Gabystelistu95 a răspuns:

Pai stiu ca oamenii de stiinta nu ne pot spune ce se intampla dupa moarte.
Prin cautarea in cuvantul lui Dumnezeu a raspunsurilor la intrebarile noastre despre moarte, putem afla multe atat despre viata cat si despre moarte.

| nellyneliana a răspuns:

Eu nu cred in viata dupa moarte, nici in reincarnare si in nimic de genul.Cred ca murim si atat... dupa nu mai e nimic...parerea mea...big grin

| domidoc a răspuns:

Simplu.Intri in ciclul carbonului[sau azotului, cum preferi]

| machupicchu a răspuns:

Viata dupa moarte... daca gandesc la faptul ca nici un mort nu s-a mai intors... inseamna ca este bine, acolo, undeva...
Cand am fost in moarte clinica, imi era nu bine, ci extraordinar de bine... Iar cand m-am tezit... mi-a parut raaauuu (au reaparut si durerile dinainte de a intra in moarte clinica)...
Daca te gandesti, ca pe parcursul unei vieti acumulezi cunostinte, iti formezi o gandire... nu prea se poate crede ca acesta va disparea...asa in neant. ca se va dispersa. nu se prea poate crede...
Toata lumea se intreaba : De unde venim? Unde ne ducem?
si pana acum nu a reusit sa raspunda nimeni, iar voi vreti sa raspundem noi pentru prima oara in lume?
Eu, am rabdare si cand o sa mor am sa vad... sau nu am sa vad... dar, probabil voi sti...

| JackieSue a răspuns:

Exista, normal... ajungi in rai sau in opus:-s.Si de acolo e o a doua viata...asa zice religia.

| Lorenyk a răspuns:

Death is not the end. http://www.trilulilu.ro/meravilioso/47f889ae95779c
va recomand aceasta piesa
eu cred ca exista ceva dincolo de moarte insa nu-mi imaginez ce. ma cam sperie sa ma gandesc. dar eu sper ca exista.
oricum, dupa biblie se zice ca sufletul nu moare, traieste in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uff, alin acum face o numaratoare a ateilor/crestinilor practicanti tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e adevarat. Vreau sa aflu parerea strict legata in legatura cu intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sa iti raspund la intrebare, dar pot sa iti spun parerea mea: dupa moarte urmeaza o liniste deplina care acopera tot universul si atunci oamenilor o sa li se cantareasca pacatele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred in viata dupa moarte cum nu cred nici in notiunea de iad si de rai. cei care credeti puteti astepta linistiti caci veti ajunge in rai, eu ma grabesc sa ajung...,''nicaieri''. ce sa spun, e o mare pacaleala a popilor chestia cu viata dupa moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apostolul Iacov a înţeles natura temporară a vieţii. El a comparat viaţa cu un abur: „…Şi nu ştiţi ce va aduce ziua de mâine! Căci ce este viaţa voastră? Nu sunteţi decât un abur, care se arată puţintel, şi apoi piere" (Iacov 14:4). ). O altă scrisoare discută de asemenea subiectul acesta, declarând că „oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata" (Evrei 9:27).

| bingbang_5164 a răspuns:

Parerea mea, nu exista...

| angel_8877 a răspuns:

Hmmm...viata de dupa moarte? din pamant suntem facuti si acolo ne intoarcem...viata de dupa nu cred ca exista... poate ca atunci cand o sa fie Judecata o sa mai avem vreo sansa...sau poate NU...