| Alexarrru a întrebat:

Cu iq si empatia stiam ca te nasti, dar empatia nu poate fi atrofiata deloc? De exemplu in urma unei traume sau probleme psihice? Sau cel mai bun exemplu apare o trauma devii sociopat, automat empatia atrofiata, deci daca te nasti cu iq si cu empatia cum se face ca poti sa devii sociopat? Ca nu are sens.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu iq si empatia stiam ca te nasti. Știai prost.

| Alexarrru explică (pentru sadrian46):

Poti sa le mai si cresti dar nu exagerat, ce Einstein la 11 ani deja era foarte destept si din cate stiu si dvtra ati zis o data ca iq si empatia nu poti sa le atrofiezi, stiu sigur ca asa ati zis de empatie, dar dovada e sociopatia, in urma unei traume un om poate sa ajunga sa nu mai fie empatic.

| Alexarrru explică (pentru sadrian46):

Os fi gresit si eu, doar nu sunt psiholog, dar macar mai am 1-2 informatii decat sa aberez ca alti psihologi sa zic ca repari boli psihice cu suc de sfecla rosie.

| Alexarrru explică (pentru sadrian46):

Pai si se pot si atrofia? empatia pot zice sigur ca da, dar iq nu stiu ce sa zic, de ce nu raspundeti? chiar dvstra ati zis ca nu poti sa distrugi empatia sau iq.