| sabin89 a întrebat:

Cu toții ne agățăm de viață. Vrem să trăim. Chiar și cei înaintați în vârstă (80, 90 de ani) vor să mai trăiască. Încă un an; sau măcar încă o zi. Dacă avem condiții precare de viață, nivel de trai scăzut - nu contează, vrem să trăim. La fel e și în lumea animală. Când o fiară este prinsă în cursă, ea se zbate, face tot ce poate să iasă. Știe că acolo o paște moartea; iar ea vrea să trăiască. Și o muscă se lasă prinsă cu greu. Nici ea nu vrea să fie ucisă.
Cum vă explicați dorința asta a tuturor - om și animal - după viață? Ce lucru așa de valoros oferă viața? De ce vrem cu toții să trăim? Bine, mai sunt și unii (oameni) care își doresc moartea, dar ăia sunt excepția care întărește regula.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu ai inteles nimic, asa-i? sad
In fine...
Observ ca cu totii ii trageti pe aici cu "instinct", "instinct"...
Triada completa a vietii dupa aceste coordonate, dupa acesti factori de calificare ai vietii pe care i-ai tot primit ca raspunsuri este de fapt: impuls-instinct, si in cazul oamenilor a treia: -intuitia.
Spunem Instinct si Impuls, vizualizam locul lor: amigdala, creierul primitiv, stim ca si impulsul si instinctul se bazeaza pe date din trecut, pe circumstante deja cunoscute.
Intuitia in schimb, se afla in neocortex, si este acea forma a gandirii care ne ajuta sa discernem intre impuls si instinct, pe care o avem numai noi, oamenii, si care se poate proiecta in viitor.
Tu insa ai vorbit in intrebarea ta despre Viata in general: ce impinge sa ia decizii un om, un animal, o foraminifera sau un trachelophyllum, vietati fara creier.
Eu nu am facut decat sa duc intrebarea la un nivel si mai jos, invitandu-te pe tine (sau pe altii) sa explice "instinctul" electronilor care fac astfel ca creierul sa nu fie inundat de zgomotul Schottky, zgomot care nu e placut pentru aglomerarea de materie pe care o numim creier.
Am cerut prea mult?
Atunci...intrebarea ta deja a primit zece raspunsuri: Instincte. big grin
Poate ca intr-adevar problema Schottky nu isi are locul pe un site ca TPU, si atunci vin cu una mai usoara:
Am aratat ca instinctele se afla in creier.
Unde sunt ele la stentor coeruleus, trachelophyllum, sau la restul protozoarelor?
CE face ca, asemeni omului, trachelophyllum sa isi doreasca sa existe?
Relian spune ca instinctul e "simt".
Sa se mai gandeasca... happy
Din nou, un raspuns cuminte ar fi:
NU se stie ce face ca vietatile sa isi doreasca sa fie vietati, ca electronii atomilor constituenti ai vietatilor sa se comporte in felul in care se comporta.
Instinctele si celelalte conditii ale vietii pe care le-am pus in primul raspuns sunt conditii ale vietii, limitarile dintre viu si neviu.
La buna vedere.

69 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu a pus în om chiar și gandul vesniciei.

| Drimmero a răspuns:

Instinctul de supravietuitor care e ceva nativ, involuntar. In cazul oamenilor as mai adauga si teama de necunoscut care survine in jurul mortii, nu stii ce se intampla dupa ce mori. Viata si sanatatea sunt de departe cele mai frumoase lucruri.

| minrest a răspuns:

La fiecare generatie, cei ce au instinctul de supravietuire mai slab au sanse mai mici sa apuce sa lase urmasi; chiar eu am fost cat pe aci sa mor cu 10 ani inainte de a lasa urmasi, pentru ca am avut alte prioritati decat supravietuirea. Astfel, urmasii au un instinct de supravietuire mai puternic la fiecare generatie. Selectia naturala favorizeaza instinctul de supravietuire.

| darrio2007 a răspuns:

Tu ce iti doresti?

Bula
| Bula a răspuns:

Toate vietuitoarele au programate in ADN cateva secvente:
- instinctul de supravietuire
- capacitatea de auto-vindecare (partiala, de regenerare)
- instinctul de sustinere si dezvoltare al speciei (multiplicarea, prin noi generatii)
Aceste 3 caracteristici sunt cele care definesc viata.

| MorcovMajestic a răspuns:

Nu cred ca e dorinta de viata, e frica de a uita
Frica de NIMIC mai ales cand ai avut totul

| Darkmagic a răspuns:

Ai pornit de la structura atomului si ai ajuns la alta neputinta: explicarea dorintei de a fiinta...
Ce e cu tine, ai probleme? Vreun necaz?
Daca crezi ca te pot ajuta, da-mi un privat...

Sa raspund la intrebarea asta inseamna sa o complic ...ca sa ajungem invariabil la intrebarea ta despre miscarea electronilor: Nu se stie.

Ce ai primit pana acum este un set de factori de calificare ai vietii, pentru constructia unei limite:
"instinct de supravietuire", "programare ADN", "instinctul de reproducere"...
Poate mai vine vreunul cu "selectia naturala" sau whatever, si ai un "raspuns" la intrebare:
"Cum vă explicați dorința asta a tuturor - om și animal - după viață? De ce vrem cu toții să trăim?"
- "Vrem pentru ca instinctul de supravietuire!" big grin

Mergem la raspunsuri de oameni mari?

Dpdv chimic, viata este un sistem de substante care foloseste energie pentru a se impiedica atingerea echilibrului chimic de reactii ireversibile.

Dpdv subatomic, electronii atomilor care iti alcatuiesc ochiul se dezexcita generand semnale electrice care ajung la creier, doar dupa ce sunt atinsi si excitati de seturi de cate 9 fotoni, niciodata mai putini, altfel intervine zgomotul cuantic sau zgomotul Schottky, care il deranjeaza pe creier.

Avand doar aceste doua exemple, mai au cumva loc in ele raspunsuri ca: "instinctul de supravietuire" sau "instinctul de conservare", si daca crezi ca da, te rog sa imi definesti "instinctul de conservare" al electronilor care accepta sarje de 9 fotoni.

Vezi bine deci, ca daca sapi astfel in viata la nivel micro, nu mai e loc de instincte, care deja sunt chestiuni macro.
Cand nu exista o explicatie, se numeste "instinct", reflex sau complex dar un raspuns mai cuminte e ca nu se stie cum, materia vie este alcatuita astfel incat sa formeze instinctele enumerate.
Bataile inimii sunt un instinct, dintr-o lunga lista.
Explica-l te rog, la nivelul la care ti-am spus cum vede ochiul lumina. happy

| CleanHeart a răspuns:

No pai cum să nu vrem daca viața îi făină mai ales dacă știm să ne bucuram de ea.

| Theo94 a răspuns:

Scopul biologic al vietii este acela de a supravietuii si a se reproduce, perpetua.

| relian a răspuns:

De ce? Pt ca viata este ceva special in universul asta, pentru ca asa a fost facuta din fabrica, cu aceste caracteristici, pentru ca viata aparu cu toate astea datorita unor conditii.

Deci nu aparu viata, apoi conditiile.Nu atomii fac ceva, ei is fortati sa faca de conditii.
Anumite conditii au dus la aparitia unor sisteme, de la atom la chestii complexe, totu functioneaza datorita unor conditii impuse.
Sistemele sau pus gramada si asa aparu un organism.Sistemele alea functioneaza ca asa is conditiile, asa vrea locul unde ele se afla, ca urmare si organismele astea ce spui tu nu fac asta voit, sunt constrinse de conditiile in care sau format, sa urmeze axcel tipar.

Vrei nu vrei urmezi o cale deja trasata.Instinctele nu-s ce spun unia, chestii fara explicatie.Instinctul este drumul pe care merge ceva, pentru ca nu are alta optiune,pentru ca nu i se da alta optiune,nu i se permite,pentru ca este obligat sa urmeze acel drum,datorita contidiilor de pe acel drum.

Daca dai drumul la apa de pe un deal, ea va face ce anume? O va lua la vale, de ce? Ca asa a ales ea? Nu, o va lua la vale pentru ca legea, acea conditie o obliga sa o ia in directia aia, pe acel drum.Asta este instinct,deci nu-i ceva neexplicat.

Atomii pe Pamint fac ceva, pentru ca asa ii obliga conditiile de aici. Daca duci atomii altundeva, acolo poate nor sa faca nimic, or sa ramana asa cum sunt, nor sa fie obligati, fortati de ceva conditii sa formerze compusi si asa mai departe.

| sabin89 explică (pentru relian):

Deci totul ține de condiții.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Eu asa zic.Nu apare ceva din nimic laughing Viata n-a aparut asa ca avut ea chef.
Au existat anumite conditii,acele conditii au avut un sens pentru anumite particule,alea sau combinat datorita conditiilor existente,apoi au aparut compusi mai complecsi care de asemenea au fost modelati tot de conditiile existente,ele urmau drumul deja.

Deci drumul este asta,e deja aici,a fost dintodeauna aici de prima data,noi am aparut pentru ca existat acest drum.
La un moment dat o sa ovservi ca ajungem pe linga religie laughing dar nu pentru ca am fi religiosi,ci pentru ca religiosi au luat invataturi alea unor ginditori,de aia religia spune ca deja drumul este trasat,ce tie scris in frunte tie pus laughing ma rog ei au inflorit nitel acea gindire a cuio o fi fost.

Cam asta sunt instinctele,ceva care urmeaza o cale,mai exact ceva care is conduse de acea cale,vrei nu vrei trebuie sa mergi cum ne cinta creatorul,iar am ajuns la religie, dar asta e adevarul, avem un creator, acele conditii care ne mina inainte, care nea fabricat.

Nu poti spune instinctul este ceva neexplicabil, este f explicabil chiar la nivel atomic.
Iei 2 atomi diferiti, le dai drumul in spatiu, nu o sa se intimple nimic cu ei, ori se va intampla ca vor ramane separati.
Pune-i in ceva conditii altele decat vid, sau spatiul cosmic si va rezulta apa.
Toate elementele nu sau format la inceput, a existat initial unu singur H de ala ala avem tot ce vedem astazi.De ce? Pt ca ala a ajuns in alte conditii decat alea ce lau creat, in stele, acolo is alte conditii.

De ce un animal erbivor nu maninca o planta otravita? Pt ca are instinct.Ce-i ala instinct? Adica vrei sa spui ca e ceva neexplicabil? Nici pomeneala.Acel animal are simturi,un simt este un instinct, adica simte fara sa guste ca acea planta nu este buna pentru el.
Un om maninca o mincare mucegaita? Nici nu e nevoie sa o atingi ca o respingi, exact astea is instincte, adica simturi, stimuli etc.

In sf gata ca o dam in balarii, era sa zic cucuta laughing

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

"Mergem la raspunsuri de oameni mari?

Dpdv chimic, viata este un sistem de substante care..."
Deci oamenii mari deja au aflat ce este viața. Ce noroc avem cu oamenii ăștia mari, că află ei și apoi ne spun și nouă!

| sabin89 explică (pentru minrest):

Încă am probleme cu înțelegerea noțiunii de instinct; fie el de supraviețuire, fie de conservare, fie de orice. Instinctul în sus, instinctul în jos. Cu instinctul explicăm toate. Dar ce e aia instinct? Bine, dicționarul îi dă o definiție.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Suntem prea limitaţi în gândire pentru a putea înţelege cu adevărat ce e viaţa! Din punctul meu de vedere viaţa e miracol!

| StrongHeart a răspuns:

Viata e cel mai frumos cadou pe care ni l-a oferit Dumnezeu.
Ma bucur ca ai mentionat ca sunt oameni care isi doresc moartea, pentru ca viata aici pe Pamant a devenit foarte dura si de netrait pentru foarte multi oameni, ne laudam cu apogeul civilizatiei, desi exista inca foarte multe probleme pe care nimeni nu le poate rezolva, exista zeci de milioane, poate chiar sute de milioane de oameni care sunt sclavi, lacomia si cruzimea bogatilor e de nestapanit deoarece ei nu se satura dupa ce isi ridica palate imense, ei vor sange, sunt epigoni, cum le zicea Eminescu.
Asadar, exista foarte multe motive pentru care viata a devenit un calvar: dezastre naturale, nedreptate, boli, razboaie.
Cred ca toate sunt din vina noastra si am fost lasati aici pe Pamant pentru un cu totul alt scop, dar am deviat de la el.
Vrei sa stii care e scopul vietii? E atat de simplu, scopul in sine este sa te bucuri de acest dar si sa il pretuiesti si sa slujesti luminii si adevarului care ti-au dat acest dar, cum alegi sa o faci e strict decizia ta.
Fiecare face cum poate si invata ce vrea din viata.
Eu unul astept moartea cu bratele deschise, desi singura dorinta este sa am timp mai mult ca sa stiu ca am facut destule aici pe Pamant, dar daca este sa se intample, pentru mine sau vreun apropiat nu am sa ma opun, pentru ca stiu ca ce traim aici este ceva scurt si efemer, o pregatire pentru o traire mult mai puternica dupa moarte si tot ce conteaza aici e sa bifezi fapte bune si sa iti ajuti semenii, la asta se rezuma toata viata aici pe pamant, daca nu intelegem ce e dragostea si a venit moartea la noi mai devreme, am traim degeaba pe Pamant.
Totusi, eu cred ca si in cele mai rele conditii, oamenii reusesc sa se bucure de acest dar si cred ca toti tanjim dupa dragostea lui Dumnezeu, desi multi nici nu l-am cunoscut sau credem ca nu l-am cunoscut.
Toate fapturile au, de fapt, acest dor de Dumnezeu si toate sunt in slujba lui. Nu imi pasa ce religie ti-ai ales sa urmezi sau sa nu urmezi, in ziua de azi exista atatea religii si secte, nici nu mai stii care e adevarul, dar adevarul este dragostea, alt adevar nu cunosc, iar daca nu ai dragostea, nu traiesti in adevar.
Tot ce conteaza la sfarsitul zilei este cum iti traiesti viata si ce faci pentru cei din jur, iar asta ne va asigura un loc in rai sau in iad, eu unul am trecut prin iad si e un loc tare neplacut, dar stiu ca si daca ai ajuns in iad nu trebuie sa disperi, poti sa iesi de acolo si sa faci pasi marunti sa te eliberezi.
Cel mai important lucru e sa avem rabdare si incredere in noi si in Dumnezeu si toate problemele le vom putea rezolva, toti dusmanii ii vom putea birui si peste toate incercarile vom trece cu bine. Sunt curios cati mai avem curaj si ce vom face cand vor veni incercari mai grele, pentru ca am asa o presimtire ca bolile si razboaiele sunt doar inceputul.
Curaj tuturor, niciodata nu trebuie sa disperam, timpul le vindeca pe toate!

https://www.youtube.com/watch?v=CcCHInA6UMg

https://www.youtube.com/watch?v=J7GY1Xg6X20

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 explică (pentru StrongHeart):

"dar adevarul este dragostea, alt adevar nu cunosc, iar daca nu ai dragostea, nu traiesti in adevar."
Ai grijă să-l iubești și pe doctorandus. happy

| sabin89 explică (pentru Bubico2022):

Și tu vii tot cu instinctul, o noțiune care pentru mine e încă confuză. Trebuie să mai studiez. Am citit destule despre asta, dar tot revin și mă întreb cum știe pasărea să-și împletească un cuib din fire de iarbă, cum știe albina să facă miere și toate celelalte.

| EliLeli a răspuns:

Suntem niste agatatori de asta ne agatam asa. Nici sa ne mentinem sanatatea nu prea ne pasa: sa avem o greutate normala, sa nu consumam ce ne face rau, sa facem sport etc. Cred ca facem asta mai mult cu frica decat cu responsabilitate. So...

| sabin89 explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Vii și tu cu miracole, acum în secolul 22 happy Prea de tot!

| StrongHeart a răspuns (pentru sabin89):

Corect happy Si el ce face sa primeasca dragoste sau respect? Dezinformeaza si imprastie informatii false in stanga si in dreapta.
Tin sa precizez ca dragostea si respectul nu e rezervat pentru cei ce in mod constient ascund adevarul.
Ma bucur mult ca el se mandreste ca m-a blocat, avand in vedere ca eu l-am blocat primul cand am vazut ca abereaza si stau la polemici cu Gica Contra.
Deci nu prea au avut efect criteriile lui de om rational, din pacate.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Sabin89 explică: "mă întreb cum știe pasărea să-și împletească un cuib din fire de iarbă, cum știe albina să facă miere și toate celelalte."

Prin invatare. happy
Pasarile invata sa isi faca cuib, albinele au invatat sa faca miere, albinele de acum o suta de milioane de ani erau carnivore, nu vegetariene. Candva, undeva, s-a produs un declick, si carnivore au ramas doar viespile.
Amintirile nu se mostenesc, ele sunt stocate in creier in conexiuni neuronale sau sinapse si nu exista nicio modalitate de a transfera aceste informatii în ADN-ul celulelor germinale.
Copii tai nu or sa mosteneasca priceperea ta la cuvinte incrucisate, nici limba engleza, nici priceperea la construirea de casute in copaci. happy
Dar ne indepartam de fondul intrebarii.
Nu stim de ce materia vie vrea sa ramana vie, la un nivel subatomic.

| Mosotti a răspuns:

Multi oameni se agata din cauza religiei, chiar daca ei ar muri daca ar putea din cauza vietii de cacao, fie boli incurabile, etc.
Altii au viata cat de cat placuta, si de aia vor sa traiasca, ca sa se mai bucure de o zi de placere, asta e motivul.
La animale e altceva, alea nu stiu ca au viata buna sau proasta, e doar instinctul de supravietuire.

Deci viata ofera placere mai mica sau mai mare. Cel putin asa ar trebui sa fie si asta sa fie motivul care sa ii faca sa vrea sa traiasca, altfel de ce?

Nu i-am inteles pe aurolaci cum de vor sa mai traiasca in mizerie, frig, foame, adica ce face, traieste ca sa sufere?! Dar or fi masochisti.
Si asa poate si oamenii care au o viata f grea sau au boli incurabile urate, ori sunt maso, ori sunt prostiti de religie.
Ca sa traiesc trebuie sa fiu motivat sa o fac, eu asa gandesc, nu merge asa oricum.

Ptr ca daca viata ar fi prea naspa, ar inseamna sa vreau sa sufar, chestie care mi se pare ilogica total.
Nu ma intereseaza pe mine de nu stiu ce instinct, eu aleg daca sa mai traiesc sau nu in functie de cum imi convine.
Nu sunt sclavul naturii sa am blocata optiunea de a iesi din viata daca am o viata foarte nasoala, de ex boala incurabila care chinuie si netratabila.

Si daca am 90 ani si sunt inca okey, e bine ca mor, ca daca nu mor, o sa mor mai in colo in propriu rahat, deci iar nu-mi convine.
Sau raman chior, surd si la pat, si dupa ceva ani tot mor, asa ca de ce sa nu evit suferinta aia?!

| Mosotti a răspuns (pentru Bula):

Mai depinde si de calitatea vietii, ca daca am viata f grea, ce interes mai am sa traiesc ca sa sufar? Depinde, la animale e automat, alea nu stiu de calitatea vietii, dar la om stii.
Ca pana la urma trebuie sa-mi urmaresc si eu interesul de a trai cat de cat okey, nu doar sa fac interesul naturii pe suferinta mea.
Deci hai sa fim seriosi, cam dictatoare natura asta, noroc ca pe mine m-a omis din sclavie, eu nu vreau sa traiesc oricum.

| Mosotti a răspuns (pentru Theo94):

Dar mai trebuie si scopul meu sa fie atins, sa am o viata cat de cat okey, ca daca am probleme de ma fac sa sufara mereu (boli incurabile ce nu pot fi ameliorate), nu mai am nici un interes sa traiesc ca sa sufar.
Vad ca toti omiteti asta, adica si motivatia a de mai vrea sa traiesti.

Sigur ca majoritatea oamenilor au o viata cat de cat si cu bune si cu rele, si de aia majoritatea vor sa traiasca.
Dar aia cu mari probleme, unii nu vor sa moara ca-s blocati de religie.

Cum sa stau orb sa zicem (daca am vazut inainte), ce viata e aia? Sa nu ma uit la TV, sa nu vad nimic, sa nu ma joc la calculator, pe telefon, sa stau pe net, etc, nu merge, as alege sa ma duc. Aia nu e viata, vederea e cel mai de pret simt.
E doar un exemplu.
Sau daca nu am maini si picioare, ce viata e si aia? Ii vezi pe altii ca tasteaza la calc si tu sa nu poti nici sa te stergi la dos, sa mananci, sa te speli.
Aia care rad pe Youtube ciungi asa, aia cred ca ori is maso, ori se prefac doar pentru vizualizari, ori unii poate mai trag pe nas.

Am vazut un clip unde era unu din asta fara maini si picioare, radea, etc.
La un moment dat daca te uitai f atent intr-o faza, se schimbase rapid la figura si vedeai ca sufera!

Iar daca is batran, si am o varsta prea inaintata, mai bine mor atunci decat sa mai stau sa cad la pat, ca apoi tot sa mor de fapt.
Dar na, multi maso nedescoperiti or fi, nu stiu ce sa zic.
Mai ales aurolacii aia, pe aia chiar nu ii inteleg.

| Theo94 a răspuns (pentru Mosotti):

Singurul scop al vietii (obiectiv) pe care il stim (pana acum) este acela de a supravietuii si a se reproduce.

| sabin89 explică (pentru MorcovMajestic):

"e frica de a uita" - de a uita ce?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Mosotti):

... De calitatea vietii...
In acelasi anturaj, unora le place, iar altora ii este scarba.
Vezi cazuri de divort (cele mai multe sunt in familii instarite material) sau in caz de demisii de la locul de munca (unul vrea sa plece, dar restului ii convine inca), etc.
Acelasi lucru ii place la unii, iar la altii nu.
Intreb: ce face placere tuturor?

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

"...probleme? Vreun necaz?"
Cred că ai glumit. Ce necaz? Pun și eu întrebări pe teme care mi se par interesante și care pot fi bune subiecte de discuție, de meditație filosofică, știind că pe site sunt destui oameni inteligenți care își pot da cu părerea; tu fiind unul dintre ei.