| DracuIa a întrebat:

Toata credinta se bazeaza pe un singur concept.
Acela ca Dumnezeu promite dupa moarte o judecata, si nu doar ata ci a tuturor, facandu-se astfel dreptate, si poate chiar mai presus decat asta, ca rasplata pentru faptele fiecaruia exista 2 posibilitati:
Viata vesnica, in fericire adevar si iubire.
sau
Chinul vesnic, si moartea, pentru ca au asta au ales pur si simplu, au dat viata asta pe cea vesnica.
Au ales sa traiasca in pacat si proprile pofte desatre tracatoare, in schimb sa traiasca vesnic perfect. Eu unul nu as da viata vesnica nici odata pe asta, caci vad si eu cum e.
Si din contra caci, POTI TRAII CHIAR SI IN VIATA ASTA PERFECT, PE PLACUL LUI, SI SA FII FERICIT, SI SA OBTII SI PE CEA VESNICA.
Totul e ca Domnul vrea sa traim in adevar si sa fim drepti, caci noi avemd e castigat.
El ne vrea doar binele.
Noi alegem sa ne departam de perfectiune(El, si legile lui), si astfel, alegand sa traim stiind ce e binele si raul, suntem liberi sa alegem, daca alegem binele, va fi bine pentru noi.
Daca alegem raul va fi rau.
TOATA CHESTIA E SA NE DESCHIDEM ODATA OCHII!
O viata perfecta poate fii si aici, da, chiar si acum!
Daca alegi sa traiesti drept si sa intalegi ce nu e bine si sa te indupleci de la pacat.
Dumnezeu va vedea, exact cum a fost si cu Iov sau Noe si multi altii.
Este plina Bilbia de dovezi.
Fratilor va spun, adevarul e simplu, trebuie doar sa vreti in inima sa traiti in adevar.
Caci aveti acum posibilitatea sa vedeti cum e lumea in pacat.
TOTI VEDEM ASTA.
Dar forte putini inteleg si aleg sa renunte la lumea asta, caci ea e facuta sa te faca saiti doresti pacatul. DA. Asa e.
O viata adevarata e una simpla, in care iubesti pe oricine, si nu te gandesti la tine, o viata in care traim toti pentru unul. TPU DA.
Este asa greu sa alegi sa traiesti in adevar?
Sau Adevarul e ca NU VREM, sa renuntam la ce avem, la aceasta societate si acest mod de viata, caci Ne satisface, si nu vrem sa il parasim, chiar daca suntem constienti ca nu e bine...
Ce parere aveti?

13 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

În rai au Glenfiddich?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Laura):

Incearca in Valhalla

| Laura a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Maturat în butoi de Yggdrasil?

Răspuns utilizator avertizat
| Laura a răspuns (pentru DracuIa):

Este foarte relevantă întrebarea mea. Dacă în rai n-au Glenfiddich, orice argument de-al tău e invalid! Dacă au, aş dori să-ţi cer mai multe detalii, unde pot să mă înscriu?

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns (pentru Laura):

Se poaterolling on the floor

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu stiu de ce traiesti ca sa ii convingi pe ceilalti, cand credinta este pentru sine, fiindca sinele e singurul care poate ajunge in Rai.
In alta ordine de idei, daca a crede in Dumnezeu sau nu determina ajungerea in Rai sau Iad, mai bine nu cred in el, fiindca nu m-as pleca in fata unui lacom iubitor de putere. Daca isi baza trimiterea in Rai/Iad pe felul in care te comporti in viata cu ceilalti semeni, atunci era un Dumnezeu bun. In felul asta de acum, e doar un Dumnezeu rau, iubitor de putere, cand deja se zice ca-i atotputernic. Deci de ce i-ar mai trebui slujitori?

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru DracuIa):

Multumesc ca ai stat atat sa scrii, cand puteai face orice altceva mai interesant.
Am zis ca daca isi bazeaza faptul ca te trimite in Rai/Iad si pe seama faptului ca (nu) te inchini lui, inseamna ca nu este un Dumnezeu bun. Asta pentru ca indiferent de cat bine as face in viata, voi fi automat trimis in Iad, pentru ca nu am crezut in El.
Din moment ce El a dat liberul arbitru, inseamna ca am libertatea sa judec si este corect sa nu cred in El, dar este incorect ca El sa ma pedepseasca pentru credinta mea in El sau nu. Daca nu ma inchin Lui, nu inseamna ca ma inchin altei zeitati si nu inseamna ca nu pot sa imi ajut semenii.
Lucrurile bune nu ar trebui facute cu gandul ca rasplatesti o divinitate care asta cere, ci ca daca oamenii ajung sa se ajute reciproc, societatea evolueaza.
Vad si inteleg Biblia ca pe o lectie de morala, o lectie utopica, care daca ar fi transpusa in realitate, ar face ca societatea sa fie mult evoluata. Dar nu cred in personajele din Biblie si nici nu ii inteleg pe cei care iubesc si fac bine doar de dragul lui Dumnezeu si nu fac asta doar pentru ca e moral sa nu ii lasi pe ceilalti in necaz.
"A-i iubi pe oameni de dragul lui Dumnezeu – iată cel mai ales şi cel mai rafinat dintre toate sentimentele pe care le-au dobândit până acum oamenii." - Friedrich Nietzsche

Răspuns utilizator avertizat
| gabriielaaa a răspuns:

Pai fiecare facem alegeri mereu uni spun adevaru chiar dei dureros alti desi vad adevaru nu il acepta si uni refuza sal vada.Traim intr-o lume uni vor avere alti iubire alti sa triasca. trebuie sa invatam sa ne multumim cu ce avem nu sa ne plangem de ce nu avem sa ne bucuram de monet nu sa ne plagem de azi petru maine si sa ajutam cat putem. Fiecare are dreptu sa aleaga cine crede in Dumnezeu crede alti nu, eu cred.

| SecretDarky a răspuns:

Ai mare dreptate Shuriken bravo tie dar din pacate nu prea poti sa schimbi un ateu...