| anonim_4396 a întrebat:

Cum a fost infiintata grecia antica?

1 răspuns:
| wizard_cristi a răspuns:

* Secolele XI î. Hr. – IX î. Hr.: „Secolele întunecate" – invazia şi aşezarea populaţiilor elenice în Grecia şi Asia Mică. Asimilarea fondului civilizaţiei miceniene (secolele XVI î. Hr. – XII î. Hr.);
* Secolele VIII î. Hr. – VI î. Hr.: Epoca arhaică. Fondarea cetăţilor-stat, „Marea colonizare greacă", economie agrară, comerţ, meşteşuguri, activitate financiară, „piaţă elenă" în bazinele Mării Mediterane şi Mării Negre;
* Secolele V î. Hr. – IV î. Hr.: Epoca clasică. Apogeul democraţiei şi „imperiului maritim" atenian. Războaiele cu perşii şi războiul peloponeziac dintre Atena şi Sparta. Cucerirea şi unificarea Greciei sub dinastia macedoneană. Spiritul civic şi formarea conştiinţei unitare a Eladei (panelenismul).
* Secolele IV î. Hr. – I î. Hr.: Epoca elenistică. Crearea de către Alexandrul cel Mare a „imperiului universal" macedonean. Monarhia greco-orientală de natură divină. Civilizaţia elenistică de sinteză greco-orientală. Cucerirea lumii greceşti de către Roma şi punerea bazelor celei dintâi civilizaţii unitare a vechii Europe.

Pentru ca nu putem sa-ti scriem intreaga istorie a antichitatii iti recomand sa urmezi link-ul urmator de wikipedia (de unde a fost luat si fragmentul anterior): http://ro.wikipedia.org/wiki/Grecia_antic%C4%83